Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. 
Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на валежи. 
"Общо язворите, собственост и стопанисвани от "Напоителни системи, са 181 броя, от които 19 комплексни и значими язовири публична държавна собственост. Те формират над 80% от водния обем, който подаваме за напояване. Към днешна дата техният процент, който е запълнен, е 32,4 от общия им обем", обясни тя в интервю за предаването "Хоризонт за вас".
На висшия консултативен съвет по водите, който бе проведен в МРРБ, е регистриран 72% намалял речен отток в сравнение с 2023 г., отбеляза също Динева. 
"В България имаме регистрирана продължителна суша, а това означава 2 поредни сухи години. Валежите през 2023 г. са били 5% над климатичната норма, докато за 2024 г. те са под климатичната норма за цялата година. Засушаването е повсеместно, като почти всички месеци на 2024 г. не се е достигало екстремните стойности на 2020 г. Ние в момента сме в едни сухи години, но не сме достигнали стойностите на 2019 и 2020 г., които бяха много по-сухи години и нивата бяха и по-ниски от тези, които са в момента".
Най-ниско ниво е отбелязано на яз. Пясъчник, посочи Снежина Динева, като уточни обаче, че около това ниво е било в последните 7-8 години. По думите ѝ този язовир никога не е бил пълнен на максималния си воден обем. 
"Имахме редукция на водните обеми на всички язовири от МОСВ съответно в месечните графици, които бяха с по-ниски водни обеми. Ние сме се съобразили с тях. Там бяха направени вече рехабилитациите, които стартираха преди поливния сезон 2024 г. 5 от тях завършиха. Там отчетохме потенциална икономия на вода и увеличаване на поливните площи с по-малко подаване на водни маси", коментира тя.
По думите ѝ по-голямата част от 19-те комплексни язовири са под 50% от обемите в момента. Но ние сме след края на поливен сезон и те всяка година са на това положение, уточни Динева. 
Тя съобщи, че нямат данни за набези и за кражби на вода за напояване. 
Относно притесненията на земеделските стопани за следващия поливен сезон, директорът на "Напоителни системи" отговори:
"Чакаме снежно-дъждовното подхранване и есенно-зимното пролетно пълноводие, което формира 80%. Нека бъдем търпеливи". 
За да доставим вода до всички земеделски производители, до по-голяма част от площите, с по-малко количество вода, трябва да рехабилитираме нашите съоръжения - главните напоителни канали, отчете тя и заяви, че това се прави в момента. По думите ѝ се рехабилитират 24 обекта, като те ще бъдат завършени до 1 април. 
От "Напоителни системи" стриктно спазваме графика на МОСВ, декларира Снежина Динева.
Питейно-битовото водоснабдяване е приоритетно, напомни тя и добави, че за тях е важно да се спазват приоритетите. Следващ такъв е напояването, а след него са хидроенергетиката и енергийните цели. 
По думите ѝ в язовир "Тича" има достатъчен воден обем, за да подсигури питейно-битовото водоснабдяване, при "Ястребино" е същото. Според нея има достатъчно воден обем за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване.
"Каквото зависи от "Напоителни системи", го правим. В помощ сме на ВиК-тата". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38

Арт графит по повод членството ни в НАТО откриха в Бургас

Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..

публикувано на 28.11.24 в 16:56