Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от ПГСАГ с престижни награди от конкурс на Национален клуб "Родолюбие"

Десетокласниците Георги Макрев и Александър Стилов са отличени за разработките си на исторически теми в ХХХІІ издание на конкурса на Национален клуб (НК) „Родолюбие“. Наградите си те получиха в „Двора на кирилицата“ в Плиска на тържествената церемония. 

През тази година темата на конкурса е „Българските земи – люлка на европейската цивилизация – от Варненския некропол и Провадия – Солницата до Боянските стенописи!“. В него участваха стотици деца от цялата страна и българските училища в чужбина. 


Наградите на победителите - ученици и техните преподаватели връчиха Иван Кънчев, зам. председател на НК „Родолюбие“, и  Емилия Лазарова, зам.- министър на образованието и науката. На церемонията присъстваха и Татяна Досева -директор на Националния дворец на децата и  представител на РУО Шумен Юлиян Тодоров.

Журито, оценяващо  разработките, участващи в конкурса, начело с проф. Красимира Табакова, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ присъди второ място  на Георги  Макрев от Х клас от ПГСАГ за разработката „Бургас през Античността и Ранното средновековие – мост между култури и цивилизации“. Третото място за Александър Стилов е за разработката - „Бургас и регионът през праисторическата епоха –част от древните  цивилизации и култури.“


Ученикът Борислав Добрев от ХІ клас получи грамота за участие с разработката „Управлението на Йоан Александър и битката при Русокастро-последният блестящ епизод от епохата на Второто българско царство“.

Със специална грамота бе отличена и Петя Кудева - старши учител по История и цивилизации в ПГСАГ „Кольо Фичето“ техен ръководител и консултант при разработването на темите и презентациите.

За разработката на темите помогнаха и археолозите от РИМ Бургас. 


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Трима възпитаници на ППМГ получиха отличието „Национална диплома”.

Трима възпитаници на ППМГ получиха почетното отличие „Национална диплома”. Това са Александра Чавдарова Николова, Боряна Иванова Никова и Йоана Орлинова Младенова. Като ученици от XII клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков” — Бургас през учебната 2024/2025 година те са завършили средното си образование през учебната 2024/2025 година и са постигнали..

обновено на 12.09.25 в 21:49

Бургас посреща новата учебна година с рекорден брой ученици и нови училища

Бургас започва учебната 2025/2026 година с впечатляващ ръст на учениците и децата в детските градини и яслите, сподели кмета Димитър Николов в социалните мрежи. „24 540 са били учениците през 2023 г., 24 996 през 2024 г., а в понеделник ще прекрачат прага 28 190 деца!“, написа Николов. Същото се отнася и за първокласниците – от 2 037 през 2023 г...

публикувано на 12.09.25 в 17:42
Красимир Вълчев

МОН:1500 училища са ремонтирани това лято

В близо 250 училища ремонтните дейности ще продължат и след началото на новата учебна година. В 22 от тях се извършват цялостни ремонти, заради което учениците ще бъдат преместени на друго място.  Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев.  През това лято 1500 училища са били ремонтирани, като в по-голямата част се правят частични..

публикувано на 12.09.25 в 17:00

Доц. д-р Георги Бърдаров пое ръководството на Филиал – Бургас на Софийския университет

Доц. д-р Георги Бърдаров застава начело на Филиал - Бургас на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от Общината. Той поема ръководството на първата структура на Алма Матер извън София с опита на учен и общественик. Доцент Бърдаров е преподавател в Катедра „Социално-икономическа география“ на Геолого-географския факултет на СУ,..

публикувано на 12.09.25 в 15:40
Бъдещата визия на библиотеката

Преобразяват библиотеката на Строителната гимназия в Бургас

Библиотеката в Строителната гимназия „Кольо Фичето“ – Бургас ще бъде трансформирана в кабинет по литература, носещ името на най-дългогодишния директор на учебното заведение Веселин Пъйнев. Той управлява училището 24 години и си отиде от този свят в навечерието на миналата учебна година. През целия си път като учител и ръководител се посвещава..

публикувано на 12.09.25 в 08:50

Жалби срещу новите правила за НВО след 7-ми клас: Подобен стрес няма в нито една държава!

Жалбите срещу новите правила за националното външно оценяване след седми клас се множат. Още един родител съобщи, че е поискал от съда да отмени заповедта на министъра на образованието, с която се въвеждат промените, които предвиждат изпитът по математика да включва и задачи по природни науки. Иван Радев е родител, който е подал жалба с такова..

обновено на 11.09.25 в 17:21

100 бургаски ученици получават отличия за участието си в „Прочети ми приказка“

Сто ученици от 7. до 11. клас ще бъдат отличени от Община Бургас за участието си в третото издание на образователната програма „Прочети ми приказка“. Те ще получат грамоти и ваучери за закупуване на книги или учебни пособия. Наградите ще бъдат връчени днес от 18:00 ч. в двора на Дома на културата НХК. Програмата даде възможност на учениците да четат..

публикувано на 11.09.25 в 13:00