Замърсяването с микропластмаси по българското Южно Черноморие е най-голямо в района на Созополския залив. Това установи проучване на учени от Лабораторията по морска екология в Созопол към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Докторантът Никола Бобчев, гл. ас. д-р Димитър Беров, гл. ас. д-р Стефания Клайн и доц. д-р Венцислав Карамфилов са взели проби от седиментите на плажове и морското дъно както от залива, така и от устието на река Ропотамо и Маслен нос.
„Резултатите са много интересни, понеже те са първите за българското черноморско крайбрежие. Става въпрос за седименти от морското дъно с дълбочина до 10 см. – каза Никола Бобчев пред БНР Бургас. - Резултатите показват, че в близост до урбанизирани територии има по-голямо замърсяване с микропластмаса, отколкото в по-отдалечени такива.
Най-голямо замърсяване има близо до Созопол. На плажа има около 460 частици за килограм пясък, а на морското дъно са 800. Съответно на другите две зони концентрациите са два пъти по-малки.“
Финансиране по европейски проект позволило на учените да вземат проби и от други места по Черноморието ни и така установили, че най-чист откъм замърсяване с микропластмаси е районът на Резово, т.е. по границата между България и Турция.
Микропластмасата представлява пластмасови отпадъци с размер под 5 милиметра – между 1 микрометър и 5 милиметра.
„Ако отидете на някой плаж, със сигурност ще ги забележите. Те са малки, в повечето случаи – почти безцветни топченца и се срещат на всички плажове по света. Тези топченца, така наречените „пелети“, впоследствие се претапят и индустрията прави от тях познати продукти, като бутилки, чашки, сламки и други“, обясни Никола Бобчев.
Като цяло, пластмасата е навсякъде около нас. Дрехите ни са от синтетичен материал, покритието на тигана също е от пластмаса, рибарските въжета са от пластмаса. Брокатът е от пластмаса, в лака за нокти също има такива частици. Има и вторична микропластмаса, която се разпада от по-големи предмети.
„Например ако забравим или изхвърлим пластмасова чашка на плажа, под влияние на ултравиолетовите лъчи и силната температура, тя се разпада на по-малки частици“, посочи Бобчев.
Вече е доказано, че микропластмаса има и в нашето тяло – в кръвта ни, в стомаха ни, но също така е доказано, че и изхождаме тази пластмаса, тоест тялото ни може да се отделя от нея, добави Бобчев.
За да помогнат на себе си и природата, като намалим количеството ѝ, той съветва хората да участват в инициативи по почистване на язовири, реки, плажове и др.
„Това е една много добра санитарна, но и образователна акция, понеже така показваме нашето отношение към природата и обучаваме и по-малките, а и околните около нас“.
Ученият отправя съвет и към концесионерите на плажовете – да ги почистват поне веднъж месечно и през зимния сезон.
Интервюто с него може да чуете в звуковия файл.
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..
Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари. Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..
Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..
Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината. Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост. Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..
Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас. Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..