Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Микропластмаса по Черноморието: най-много - край Созопол, най-малко - при Резово

Созопол
Снимка: БТА

Замърсяването с микропластмаси по българското Южно Черноморие е най-голямо в района на Созополския залив. Това установи проучване  на учени от Лабораторията по морска екология в Созопол към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Докторантът Никола Бобчев, гл. ас. д-р Димитър Беров, гл. ас. д-р Стефания Клайн и доц. д-р Венцислав Карамфилов са взели проби от седиментите на плажове и морското дъно както от залива, така и от устието на река Ропотамо и Маслен нос.

„Резултатите са много интересни, понеже те са първите за българското черноморско крайбрежие. Става въпрос за седименти от морското дъно с дълбочина до 10 см. – каза Никола Бобчев пред БНР Бургас. - Резултатите показват, че в близост до урбанизирани територии има по-голямо замърсяване с микропластмаса, отколкото в по-отдалечени такива.

Най-голямо замърсяване има близо до Созопол. На плажа има около 460 частици за килограм пясък, а на морското дъно са 800. Съответно на другите две зони концентрациите са два пъти по-малки.“

Финансиране по европейски проект позволило на учените да вземат проби и от други места по Черноморието ни и така установили, че най-чист откъм замърсяване с микропластмаси е районът на Резово, т.е. по границата между България и Турция.

Микропластмасата представлява пластмасови отпадъци с размер под 5 милиметра – между 1 микрометър и 5 милиметра.

„Ако отидете на някой плаж, със сигурност ще ги забележите. Те са малки, в повечето случаи – почти безцветни топченца и се срещат на всички плажове по светаТези топченца, така наречените „пелети“, впоследствие се претапят и индустрията прави от тях познати продукти, като бутилки, чашки, сламки и други“, обясни Никола Бобчев.

Като цяло, пластмасата е навсякъде около нас. Дрехите ни са от синтетичен материал, покритието на тигана също е от пластмаса, рибарските въжета са от пластмаса. Брокатът е от пластмаса, в лака за нокти също има такива частици. Има и вторична микропластмаса, която се разпада от по-големи предмети. 

„Например ако забравим или изхвърлим пластмасова чашка на плажа, под влияние на ултравиолетовите лъчи и силната температура, тя се разпада на по-малки частици“, посочи Бобчев.

Вече е доказано, че микропластмаса има и в нашето тяло – в кръвта ни, в стомаха ни, но също така е доказано, че и изхождаме тази пластмаса, тоест тялото ни може да се отделя от нея, добави Бобчев.

За да помогнат на себе си и природата, като намалим количеството ѝ, той съветва хората да участват в инициативи по почистване на язовири, реки, плажове и др.

„Това е една много добра санитарна, но и образователна акция, понеже така показваме нашето отношение към природата и обучаваме и по-малките, а и околните около нас“.

Ученият отправя съвет и към концесионерите на плажовете – да ги почистват поне веднъж месечно и през зимния сезон.

Интервюто с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До село Окоп пожарът е под контрол, борбата с огъня в Ямболско продължава

Постепенно се нормализира ситуацията около населените места в Ямболско, в близост, до които и в момента продължават да горят пожари. Няма пряка опасност за къщите в селата. В овладяването на огнената стихия се включиха над 15 противопожарни екипи, тежка верижна техника  и два военни хеликоптера. Потушаването на пожарите продължава.  Над..

публикувано на 23.07.25 в 23:12

Затварят за движение две улици в Бургас заради ВиК ремонт

Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа в четвъртък (24 юли) до 9 август се въвежда временна организация на движението на автомобили. Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер".  Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК ремонт. От 9:30 до..

публикувано на 23.07.25 в 21:30

Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница

Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село Камен връх областният управител  Николай Костадинов задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT. В борбата в огъня са включени и два военни хеликоптера. Подробности от кореспондента ни Даниела..

публикувано на 23.07.25 в 16:48

Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:16

Правителството отпуска средства на общините за поддържане на военни паметници

Правителството одобри  допълнителни трансфери по бюджетите на общини за тази година. Сред тях са Созопол, Сливен и Ямбол. Средствата са за финансово подпомагане  на дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници.  Съгласно Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците,..

публикувано на 23.07.25 в 15:46

Етикети с цени в лева и в евро заблуждават потребителите заради оформлението им

Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова . „Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено,  когато..

публикувано на 23.07.25 в 13:30

Отмениха решението за изграждане на фотоволтаичен парк край Дюлево

Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6 хил. дка край село Дюлево. Проектът предвижда соларните панели да бъдат поставени върху общински земеделски земи и пасища в непосредствена близост до къщите в селото. На 16-и юни жителите на селото..

публикувано на 23.07.25 в 13:01