Да се организира конкурс за обемно – градоустройствено и идейно архитектурно решение както за територията на бившия ГУМ, така и за прилежащите терени. Това предлага Община Бургас.
Общинският съвет трябва да реши дали конкурсът за проектант на т.нар. "дупка" да бъде национален и международен. Администрацията вече е внесла докладна записка в Общинския съвет, с варианти как трябва да се осъществи преобразяването на терена.
От Общината уточняват, че заради значимостта на проекта, се предлага конкурсът да бъде проведен на етапи като вариантите за това са два – еднофазен и двуфазен.
Друг важен въпрос, който трябва да се реши, е какъв да бъде териториалният обхват на проектирането като са предложени за избор три варианта – минимален, междинен и максимален обхват на терена.
В следващите дни предложението на Община Бургас ще бъде разгледано в постоянните комисии на Общинския съвет, а окончателното му гласуване ще стане на предстоящата сесия на 20 декември.
В началото на тази година Община Бургас направи допитване сред гражданите какво да има на пустеещото към този момент пространство. 80% от анкетираните граждани желаят на мястото на бившия ГУМ да има парк с водни атракции и ботаническа градина. Около 8 на сто от запитаните са посочили, че мястото е подходящо за културен център с концертна зала, музей и галерия. Близо 7% от анкетираните са на мнение, че в тази централна зона е подходяща за изграждането на образователен център.
Заедно с анкетното проучване, Община Бургас през тази година разработи урбанистично-архитектурни анализи за територията на бившия ГУМ. Облагородяването на терена беше задание на студенти от Факултета по архитектура на Университета по архитектура, строителство и геодезия – София и Градоустройствения архитектурен факултет на Университета на град Ниш – Сърбия за работата им по време на десетата Международна лятна школа по архитектура, в рамките на която три българо-сръбски групи студенти разработиха проекти решения. Те бяха представени от Община Бургас пред обществеността под формата на изложба на площад „Тройката“ през месец октомври.Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия". Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..
2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..
Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“. Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..
Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..
Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението..