Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Рунд пореден в Средец: За или против вдигането на местни данъци

| обновено на 19.12.24 в 16:32



С мнозинство Общинският съвет в Средец бламира кмета Иван Кичев за промяна на местни данъци и такси в общината през 2025 година. Съветниците отхвърлиха предложенията за увеличаване на такса смет, туристическия данък и данък сгради. 

От администрацията обявиха, че предлаганото повишение не е голямо, но е неизбежно на фона на нарасналите разходи. 

Пренареждането на съветниците след сваляне политическото доверие от кмета на издигналата го партия ЗС „Ал. Стамболийски“ се прояви и днес в гласуванията на ключовите докладни записки. 


Предложението на  общинската администрация бе таксата за битовите отпадъци да се повиши от 5 на 7 промила за физическите лица, а за бизнеса да стане 13 промила. Веселина Пашова от общината даде пример за имот в Средец.

„В първа зона сега се плаща 97 лева, повишението, ако се приеме наредбата, ще е с 38 лева. За втора зона, ако са плащали 65 лева тази година, таксата ще стане 92 лева. Увеличението реално е около 30%“

От общината обясниха, че повишението се налага заради увеличената минимална работна заплата от 2025 г, инфлационните процеси и нарасналите разходи. План-сметката за депо и чистота, които се финансират от такса битови отпадъци показва събрани приходи от такса в размер на 800 000 лева. За 2025 година обаче, заради повишените разходи, ще са необходими 2,4 млн лева, сочат цифрите на план-сметката.


„Неприятно е, никой не иска да се вдига данъка, но е неизбежно“, обобщи Николай Иванов от почистващата фирма. Посочи се и че така преходът ще е по-плавен към драстичното вдигане на такса смет, което държавата готви през 2026 година на принципа "замърсителят плаща". 

Общинският съветник от ЗС "Ал. Стамболийски" Георги Станилов опонира: „Сега става дума за фрапиращо повишение на данъците, което в тези трудни и тежки времена е абсолютно неприемливо“

Станислав Бъчваров от ПП също изрази несъгласие с предложението и припомни, че при подкрепата за кмета "не сме се разбирали за вдигане на данъците".


Кметът Иван Кичев реагираВ поредната дирижирана акция срещу мен ви моля, наистина се замислете дали изпълнявайки политическите поръчки на определени хора не жертвате точно чистотата и възможността нашата община да придобие по-добър вид“  

В крайна сметка 8 общински съветници гласуваха „Против“, четирима „За“, а петима се въздържаха. 

Мнозинството отхвърли и предложението за повишаване на данък сгради от 3,5 на 4 промила върху данъчната оценка на имота, както и за поскъпване с 20 стотинки на туристическия данък.

Повече чуйте в звуковия файл: 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновиха стария водопровод на селската чешма в Тополица

С тарата чешма пред Кметство с. Тополица отново дарява прохлада на местните жители и гости на селото. По проект на обща стойност 12 хил. лв беше изцяло подменен стария водопровод на чешмата. Това се случи с безвъзмездно финансиране по Програма „Капка по капка“, благодарение на Фондация „Бикоуз“ в помощ на благотворителността, с финансиране на JTI и..

публикувано на 27.11.25 в 17:00
Зам.-министърът на културата Георги Султанов покани протестиращите в Министерството на културата, за да обсъдят проблемите и исканията им.

Протест на организации с проекти по ПВУ пред Министерството на културата

Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..

публикувано на 27.11.25 в 16:20

Вдигат тарифите на таксиметровите шофьори в Ямбол от догодина

Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя в рамките от 1 лев до 2,20 лв. за километър, уточни председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков, след..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Завършиха асфалтирането в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ в област Сливен

Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 11 км и е между 262-и и 273-и км. При добри метеорологични условия се предвижда до неделя да бъдат монтирани ограничителните системи. През следващата седмица, веднага след като приключи..

публикувано на 27.11.25 в 13:30

ВиК Бургас въведе в експлоатация реконструкцията на деривация "Камчия - Юг"

Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при айтоското село Черноград. Обектът, който първоначално е бил изграден преди повече от половин век сега подобрява водоснабдяването за десетки хиляди жители на две от бургаските общини - Айтос и Карнобат...

публикувано на 27.11.25 в 12:45

От квартал "Победа" сигнализират: "Живеем като в затвор"

Жители на бургаския квартал „Победа“ са подали молба към Общинския съвет и към Общината относно кражби и посегателства, които с времето ескалират. Според гражданите, в квартала липсват пътни знаци, полицейско присъствие и какъвто и да е контрол. Те са подавали жалби в Районното управление, но не последвала желаната от тях реакция, а именно..

публикувано на 27.11.25 в 11:10

Все още не е ясен броят на задържаните след протеста пред парламента

Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Това..

публикувано на 27.11.25 в 09:45