Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв човек първи влезе в дома, такава ще е годината. На Игнажден имен ден празнуват Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и техните производни.
Свети Игнатий Богоносец е живял през първи век след Христа. Става еп ископ на една от най-значимите и влиятелни църковни общини в ранната история на християнството Антиохия.
Отец Дилян Цветков от столичния храм "Св. пророк Илия” в кв. "Княжево" обясни, че названието му "Богоносец" е свързано със събитие описано в едно от евангелията:
"Когато Спасителят взима едно дете, за да покаже на Апостолите, че трябва да бъдат смирени дете се смята, че Свети Игнатий е бил този младенец".
(Евангелие от Матея глава 19)
Когато Свети Игнатий нарича себе си "Богоносец", той има предвид, че живее и носи в сърцето си Христос като начин на живот, като светоглед и упование.
"Той бива взет в плен, тъй като устоял в това да не се поклони на идолите на римските богове", разказа отец Делян.
Свети Игнатий е известен с писмата до християните, които той пише през времето на неговото пътуване към Рим, където умира мъченически заради вярата си.
"Говори за тялото, за емоциите, за волята".
В петте дни от Игнажден до Рождество Христово, църквата приканва християните да усилят своята подготовка за празника чрез пост и молитва, чрез взаимно общение в църквата и изчистване на душата чрез изповедта.
"Много често сме като църковната камбана – бием, звъним, говорим за празника, но когато дойде празникът ние оставаме извън църквата, сами. А църквата ни говори, че трябва да се съберем вътре, където е Евхаристията, където е причастието, където е Христос, за да бъдем заедно и за да се зарадваме на неговото изкупително дело, което е не за Него, а за нас".
Свети Игнатий е роден в град Антиохия, Сирия. Името му е латинско (съответства на Огнян), но според запазени сведения той е с източно потекло. Смята се дори, че е юдеин, тъй като на младини общувал с някои апостоли - Петър, Йоан и Павел, който вероятно го е кръстил.
Свети Игнатий бил епископ на църквата в Антиохия в продължение на 40 години. Усърдно проповядвал Божието слово и довел мнозина до познаване на Христос и вяра в Него като Господ и Спасител.
В записа на мъченичеството му се казва, че Игнатий бил "апостолски мъж във всичко" и "грижливо управлявал църквата в Антиохия", като я превел през гоненията на император Домициан. Според църковния историк Евсевий Кесарийски Игнатий е третият епископ на Антиохия след свети апостол Петър и Еводий. Той пръв въвел пеенето на богослужебните песни от два хора (антифонно), което после било прието и от другите църкви.
Осъден на смърт при император Траян, свети Игнатий бил изпратен за изпълнение на наказанието в Рим. По пътя написал послания до християните в малоазийските градове Ефес, Магнезия, Тралес, Филаделфия и Смирна, както и в Рим, а също и до Поликарп, епископ на Смирна. Свети Игнатий умрял мъченически през 107 г. в Рим, разкъсан от зверове в цирка.
Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..
В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..
Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..
Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас започва днес в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще продължи до 26 януари . 48-часовият хакатон е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
В Малко Търново с изложба, презентации и връчването на плакети започват събитията по честването на 30-годишнината от основаването на най-големия български природен парк – "Странджа". Събитието ще се проведе в читалище "Георги Попаянов", като в него ще участват всички експерти, еколози и политици, работили активно за създаването на парка. На..
Спират водоподаването в част от бургаския комплекс "Славейков", съобщават от ВиК. От 8:30 часа до 17 часа ще бъде спряна водата във Високата зона на..
В бургаския Етнографски музей е подредена изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя представя знакови места, събития, познати и..
Четири големи нерегламентирани сметища в Бургаска област показва актуализираната карта на екоминистерството с терени, замърсени с отпадъци у нас...