Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как в Странджа гадаят по Боговицата на Бъдни вечер  

Коледарска група от близо 30 младежи ще обикаля тази вечер домовете в М. Търново

| обновено на 24.12.24 в 15:32
Снимка: Читалище "Георги Попаянов" - М. Търново


Боговицата е едно от задължителните неща, които присъстват на трапезата на Бъдни вечер в Странджа. Всеки знае, че според традицията, на нея се нареждат нечетен броя постни ястия. Но какво е Боговица?

„На масата се нареждат нечетен брой ястия – 9, колкото са месеците на бременността или 7, колкото са дните от седмицата. Тук, в Странджа, обредният хляб, който печем се нарича Боговица. В него се поставя сребърна монета. Питката се разчупва на две от стопанина на къщата. Ако лявото парче е по-голямо зимата ще е тежка и обратно – ако е по-малко зимата ще е по-лека и пролетта ще дойде по-рано“, разказа Милена Дренчева, секретар на читалище „Георги Попаянов“ в М. Търново.

На трапезата присъстват още варен боб, варено жито, постни сърми. Бъдникът се отсича от най-младия мъж в семейството, като огънят се поддържа цяла вечер.

И тази година празникът в Странджа няма да мине без коледари. По традиция те са чакани от стопаните във всеки дом, за да чуят наричанията им за здраве и плодородие.

Коледарска група от близо 30 момчета ще обикаля тази вечер домовете в М. Търново. Част от младежите са ученици, които учат в Бургас, обясни Дренчева.

„Основно момчетата са ни тийнейджъри, които завършват средното си образование. Винаги имаме голяма активност. Част от тях учат и живеят в Бургас, но винаги откликват и се включват в групите“

Младежите ще поемат по два лъча, като ще обиколят и посетят всяка къща. Те предварително са си определили пътя, по който минават, за да не се срещат двете групи.

„Такова е поверието, пътищата им да не се пресичат. Облечени са празнично, носят ямурлуци и калпаци" 

Специфично в странджанското облекло на коледарите е пълното отсъствие на маскирани персонажи и украшения.  

Докато те не посетят къщите никой не бива да си ляга, допълни Милена Дренчева.

Повече чуйте в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за пътна безопасност на БНР Бургас с послание към младите шофьори

Бъдещите шофьори са фокус на есенното издание на пътната кампания на БНР Бургас. То е с надслов „Намали скоростта! Спаси живот.“ и е посветено на старта на учебната година и Европейския ден без загинали на пътя 26-ти септември. Кампанията се реализира със съдействието на ОДМВР-Бургас. Целта ни е да съдействаме за създаването на..

публикувано на 12.09.25 в 14:30
Снимката е илюстративна, архив

Ще почистват канавки по АМ "Тракия" в Сливенско, шофирайте внимателно

През следващата седмица поетапно ще се въвежда временна организация на движение в 13-километров участък на АМ „Тракия“ в посока Бургас, на територията на област Сливен  / от 260-и до 273-и км / . Промяната в организацията е за почистване на канавки и премахване на крайпътна растителност, информират от Агенция "Пътна инфраструктура".  От..

публикувано на 12.09.25 в 13:10
Гергана Апостолова-Костова

Гергана Апостолова-Костова: Бъдете отговорни и толерантни на пътя

Лошата пътна инфраструктура, млади водачи с мощни автомобили, но без опит, както и рисковото изпреварване са сред предпоставките за пътни инциденти, при това ежедневно. Това сподели за БНР Бургас Гергана Апостолова-Костова, бивша автомобилна състезателка, но активен шофьор. Участниците в пътното движение, които правят нарушение не биха се..

публикувано на 12.09.25 в 11:00

Сливен посреща честния пояс на Пресвета Богородица

Честният Пояс на Пресвета Богородица ще бъде посрещнат тази вечер в Сливен. С литийно шествие, което ще тръгне от площад „Хаджи Димитър“ светинята ще бъде пренесена до храм „Св. Богородица“, където ще бъде изложена за поклонение от вярващите.  Шествието ще бъде съпроводено от 100 гвардейци от Националната гвардейска част. Началото е обявено за 18..

публикувано на 12.09.25 в 10:49
Снимката е илюстративна

ВиК аварии на няколко места в Бургаско

Водопроводни аварии се отстраняват на няколко места в Бургаска област, което налага спиране на водата, съобщават от ВиК. Едната от тях ще засегне бургаския квартал "Рудник" - висока зона. Ремонтни дейности текат и в няколко карнобатски села – Добриново, Крумово градище  и Драганци. Краят е обявен съответно за 12, 13 и 17 часа..

публикувано на 12.09.25 в 09:20

В какви дълготрайни продукти да инвестираме спестени левове в брой преди еврото?

Платформата "Ние, потребителите" предлага идеи в какви по-дълготрайни продукти за бита, които така или иначе ще ни потрябват в средносрочен план, бихме могли да инвестираме спестени левове в брой. Така хем ще изпреварим инфлационните процеси, хем ще се освободим от наличните пари в брой, а ще започнем да спестяваме от приходите си през следващите..

публикувано на 12.09.25 в 07:35

Откриват паметна плоча на Стоян Бинбелов във Факия

Паметна плоча на Стоян Бинбелов ще бъде открита на 13 септември. Тя ще бъде сложена до тази на Крали Бимбалов до семейната ни къща съобщи за БНР Бургас, кметът Вълко Бинбелов, който е и син на Стоян. Бронзовият  медалист от европейско първенство в Карлсруе 66  почина тази година. Поканени са изявени спортисти, деятели на борбата, както и..

публикувано на 11.09.25 в 19:37