Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носии от фонда на Бургаския музей в календара "Девойко, мари хубава" за 2025 година



Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година.  Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни ко­лекции. Сред тях има празничните женски, невестински и обредни носии. Календарът е 14 листов, стенен. Той е луксозно издание с пълноцветен печат.  Двуезичен е, на български и английски език. 

Обредна моминска носия на лазарка от село Козичино, Поморийско (края на XIX век – началото на XX век) е показана на страницата на месец април, разказа Пламена Кирова, главен уредник в Етнографския музей: 

" Ризата – „главучките”, е булчинска, тъй като лазарките са в невестинска премяна. Ушита е от бяло памучно платно, с много ситна и гъста бродерия по полите. „Врахамът” е от вълнен вишнев плат, на който тънки ивици образуват големи квадрати. Кройката му е с висока талия, срязан е под пазвения разрез. Престилката, наречена „крива”, е с черни вертикални ивици, а между тях 6 бели посинени. Коланът е черно-бял, вълнен, тъкан на кори. 

Главата е покрита със зелена тънка копринена вала, върху която са прикрепени накитите. Украсата е пъстра, разпознаваема и подчертава обредния характер на цялото облекло. Важен елемент е герданът – нагръдник от плътно пришити една до друга монети и висулки от мъниста."

Модел за тази носия е Мария Петкова - ученичка в Търговската гимназия. Моментът, когато облече тази носия на повече от 100 години, остава за нея изключително вълнуващ: „Магично и енергийно зареждащо,“ споделя тя, подчертавайки, че носията носи специално усещане само за тези, които я приемат искрено. Самата тя притежава собствена носия и с радост би я облякла за всеки повод, който позволява връзка с българския фолклор.

Другата носия от Бургаско е от Западна Странджа, където се намира село Драка. Тя се отличава с многообразие, разказа още Пламена Кирова. 

" Ризата е от бяло, памучно, домашно тъкано платно. Полите ѝ завършват с плетена на ръка дантела. Ръкавите са украсени с бродирани цветя в зелено, светлозелено, червено и розово и тясна ръчна дантела. Сукманът „перата”, гръцки модел, е изработен от Стояна Георгиева Воева през 1935-6 година. Пазвеният разрез, дълбок 24 см, е обримчен с вълнен оранжев конец и е украсен с черно кадифено парче, върху което са избродирани растителни орнаменти в ярки цветове. Полите от кадифе, пришито към сукмана, богато извезани със сърма, са дълги 20 см и завършват с 3-сантиметрова дантела. „Перата” са фино изработени от сърма и пайети. Престилката е черна, литотъкана, завършва със светлосини ресни. Към носията има връхна дреха – астраган, украсена на яката и в долната част на ръкавите с тънък черен гайтан. Купена е през 1940 година от Карнобат, за сватбата на Стояна. Забрадката е памучна, бяла, украсена по краищата с ръчна дантела с нанизани сини и зелени синци."
Моделът, който представя носията в календара е Селин Акар. Тя е на 20 години и се занимава с народни танци от дете. В момента е част от  ПФА „Странджа“ – гр. Бургас. Студентка съм в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив, специалност „Българска народна хореография“.
Покрай сценичните костюми се зародила любовта й към традиционните, автентични български носии, които винаги се радва да облече и представи, ако има възможност.

Снимките на носии от Бургаско са направени в село Бръшлян, община Малко Търново.

повече може да чуете в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ради Вълканова и нейният свят на цветята

Радослава Вълканова е един от най – известните флористи в Бургас.  Тя разказва, че работата й с цветя е започнала случайно, но после се е превърнала в професия. Това, което прави, за нея е предизвикателство и я вълнува и днес. Работата й никога не е скучна, защото и дава възможност да реализира различни идеи и винаги да бъде различна...

публикувано на 13.04.25 в 14:00

Цветница е - традиции и обичаи на празника

Цветница е подвижен християнски празник, който се отбелязва както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден.  На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Дегустация на космическа храна и много забавления в Авиомузей Бургас

През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса, а датата 12 април се превръща в  Международен ден на космонавтиката и авиацията .  Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма...

обновено на 12.04.25 в 13:18

Фестивал на роботиката се провежда в Бургас

28 отбора от 18 града, както и отбор от българското училище в молдовския град Тараклия, ще се включат във фестивала на роботиката FIRST® LEGO® League, който се открива в Бургас днес.  Състезание с роботи, Лего изложение, представяне на иновативни проекти и прожекции на документални филми са включени в програмата на форума.  Фестивалът на роботиката ще..

публикувано на 12.04.25 в 10:46

Бургас е домакин на фестивала за LEGO роботика

Бургас отново е домакин на най-мащабния световен фестивал за LEGO роботика. На 12 април в Международния конгресен център ще се проведе състезанието от сезон DIVE с участници от 18 населени места, включително Тараклия (Молдова). Събитието включва състезания с роботи, презентации на проекти, демонстрации, форум за опазване на океаните и вечерен хепънинг..

публикувано на 11.04.25 в 14:30

Над 1000 вина Совиньон блан от целия свят ще се борят за медали в Бургас

Министрите на туризма Мирослав Боршош и на земеделието и храните Георги Тахов се очаква да открият днес 16-тото международно състезание на вината от сорта Совиньон блан, което тази година ще се проведе в Бургас. Конкурсът е затворено за външни посетители събитие и се следи от ценители и колекционери от цял свят. В тазгодишното издание ще се включат..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Водолази картографираха 28 обекта за гмуркане

28 обекта по Южното Черноморие са подробно описани и картографирани от водолазите от сдружение "Приятели на морето- Бургас". Инициатор е д-р Стефан Миринчев. Картата включва обекти за гмуркане от Несебър до Резово. Според д-р Миринчев това е трудоемко начинание, което си заслужава, защото досега у нас не е правено. Сред местата са феноменът..

публикувано на 10.04.25 в 10:00