Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носии от фонда на Бургаския музей в календара "Девойко, мари хубава" за 2025 година



Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година.  Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни ко­лекции. Сред тях има празничните женски, невестински и обредни носии. Календарът е 14 листов, стенен. Той е луксозно издание с пълноцветен печат.  Двуезичен е, на български и английски език. 

Обредна моминска носия на лазарка от село Козичино, Поморийско (края на XIX век – началото на XX век) е показана на страницата на месец април, разказа Пламена Кирова, главен уредник в Етнографския музей: 

" Ризата – „главучките”, е булчинска, тъй като лазарките са в невестинска премяна. Ушита е от бяло памучно платно, с много ситна и гъста бродерия по полите. „Врахамът” е от вълнен вишнев плат, на който тънки ивици образуват големи квадрати. Кройката му е с висока талия, срязан е под пазвения разрез. Престилката, наречена „крива”, е с черни вертикални ивици, а между тях 6 бели посинени. Коланът е черно-бял, вълнен, тъкан на кори. 

Главата е покрита със зелена тънка копринена вала, върху която са прикрепени накитите. Украсата е пъстра, разпознаваема и подчертава обредния характер на цялото облекло. Важен елемент е герданът – нагръдник от плътно пришити една до друга монети и висулки от мъниста."

Модел за тази носия е Мария Петкова - ученичка в Търговската гимназия. Моментът, когато облече тази носия на повече от 100 години, остава за нея изключително вълнуващ: „Магично и енергийно зареждащо,“ споделя тя, подчертавайки, че носията носи специално усещане само за тези, които я приемат искрено. Самата тя притежава собствена носия и с радост би я облякла за всеки повод, който позволява връзка с българския фолклор.

Другата носия от Бургаско е от Западна Странджа, където се намира село Драка. Тя се отличава с многообразие, разказа още Пламена Кирова. 

" Ризата е от бяло, памучно, домашно тъкано платно. Полите ѝ завършват с плетена на ръка дантела. Ръкавите са украсени с бродирани цветя в зелено, светлозелено, червено и розово и тясна ръчна дантела. Сукманът „перата”, гръцки модел, е изработен от Стояна Георгиева Воева през 1935-6 година. Пазвеният разрез, дълбок 24 см, е обримчен с вълнен оранжев конец и е украсен с черно кадифено парче, върху което са избродирани растителни орнаменти в ярки цветове. Полите от кадифе, пришито към сукмана, богато извезани със сърма, са дълги 20 см и завършват с 3-сантиметрова дантела. „Перата” са фино изработени от сърма и пайети. Престилката е черна, литотъкана, завършва със светлосини ресни. Към носията има връхна дреха – астраган, украсена на яката и в долната част на ръкавите с тънък черен гайтан. Купена е през 1940 година от Карнобат, за сватбата на Стояна. Забрадката е памучна, бяла, украсена по краищата с ръчна дантела с нанизани сини и зелени синци."
Моделът, който представя носията в календара е Селин Акар. Тя е на 20 години и се занимава с народни танци от дете. В момента е част от  ПФА „Странджа“ – гр. Бургас. Студентка съм в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив, специалност „Българска народна хореография“.
Покрай сценичните костюми се зародила любовта й към традиционните, автентични български носии, които винаги се радва да облече и представи, ако има възможност.

Снимките на носии от Бургаско са направени в село Бръшлян, община Малко Търново.

повече може да чуете в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И най-знаковата дума за България през изминалата 2024-та е... Шенген

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е "Шенген", сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. За нея са гласували 37 на сто от участниците в анкетата. Следват "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете. Това се прави за четвърта поредна..

публикувано на 20.01.25 в 09:10

БЧК - Бургас реализира множество дарителски кампании в месеца на благотворителността

Областната червенокръстка организация в Бургас е  оказала хуманитарна помощ на над 47 хиляди души през изминалата 2024 година. Областната структура включва 143 дружества с над 5 хиляди членове и 110 доброволци. Девизът на червенокръстците е „Помагаме заедно с любов, вяра и доброта в името на човечността“. С дейността си те работят..

публикувано на 19.01.25 в 17:30

Какви са тайните на бразилския футбол и какво се крие зад карнавала в Рио де Жанейро?

Карнавали, музика, футбол …културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни. Летни курсове по португалски език ще се проведат в Бургас Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на..

публикувано на 19.01.25 в 13:00

Атанасовското езеро празнува имен ден на 18 януари

Атанасовското езеро празнува имения си ден на 18 януари. Традицията е вече 12-годишна. Организаторите от Зелена Странджа и Българска фондация Биоразнообразие са подготвили различни прояви.  От Зелена Странджа организират дълга разходка до кв. "Сарафово" покрай южната част на Атанасовското езеро.  По традиция от сдружението отбелязват Атанасовден със..

обновено на 18.01.25 в 10:01

Държавна агенция "Архиви" разказва в календар за вкусовете и и ароматите на времето

Календарът на Държавна агенция „Архиви“ за 2025 година разказва истории чрез снимки и рецепти от края на XIX и началото на XX в. Той е на тема „Вкусове и аромати на времето“. Всеки месец е представен с интересна снимка и рецепта от стари времена. Има описания за приготвяне на изтънчени ястия, но има и такива за по – обикновени, които често са..

публикувано на 17.01.25 в 18:00

Датата 25.05.2025 г. е хитът сред младоженците за брак в Бургас

Датата, която се очертава като хит тази година, е 25.05.2025 г. 12 са вече заявките заради съвпадението на еднакви числа. Денят е и неделя. Управителят на Общинското предприятие „Обредни ритуали“ Магдалена Карастоянова поясни: "Преди обяд ще има бракове на "Вардар", а в следобедните часове в Морското казино. Има заявки и за няколко изнесени..

публикувано на 17.01.25 в 16:05

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

публикувано на 14.01.25 в 09:35