Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев: Посрещаме Нова година по няколко пъти, в зависимост от чужденците в базата

Снимка: Милан Ичев

В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват тропичните птици по пътя до Антарктида, както и тези на Ледения континент. Базата е домакин тази година и на първата гръцка експедиция, както и на учени от Черна гора. Има и по един метеоролог и сеизмолог от Абу Даби, както и учени от Колумбия и Португалия. Това, което ни беше любопитно е как нашите антарктици посрещат Нова година. Какво готвят, коя е предпочитаната храна на Антарктида?

В разговор за БНР Бургас професор Христо Пимпирев - учен, изследовател и ръководител на българската мисия на Ледения континент и вчерашен именик сподели:

„Преди да тръгне всеки от нас на антарктическата експедиция се подготвя, за да може да сготви поне веднъж на базата. Аз не се славя като голям готвач и даже въобще не съм готвач, но се бях научил да готвя пиле с картофи.  Всички знаеха като дойде моят ред да сме дежурен, че ще ядат пиле с картофи. 
От момента, в който вече разполагаме с научноизследователския кораб “Св.св.Кирил и Методий“ - НИК 421, всички продукти предварително са доставени и корабът ги пренася. Това са основни продукти, които са нужни за изхранването ни и престоя там. Знаем с предварително направени изчисления какво е нужното количество храна, защото ако свърши ние няма откъде да си го купим. 

Българска лютеница носите ли си там?
Разбира се, тя е хитът не само в нашата база, но и на останалите бази на Ледения континент, на гостите които ни идват от чужбина, както и на нашите сънародници от пристанище Комодоро Ривадавия, където има една много голяма българска диаспора, на които даряваме на връщане от Антарктида. 

Гости посрещате ли в базата?
Посрещаме разбира се. Най-вече често при нас са полярниците от съседната база „Хуан Карлос“, която е сезонната антарктическа станция на Испания. Идват много често и чужди кораби, колумбийски, немски, на Обединеното кралство. Всички те биват гощавани. Но разбира най се празнуват нашите празници. Това са Коледа, Бъдни вечер, Йордановден, Ивановден. Това са българските празници, на които се прави нещо по специално за трапезата, разбира се каквото сме си купили от Пунтаренас или от Ушуая. 

Храната там е едно от малкото удоволствия, които човек може 
да има в този напрегнат ден, а ние се шегуваме с по-младите ни колеги, че сега вече няма казарма, но те там изкарват една казарма.  
По колко пъти се посреща Нова година в българската база?
Понякога сме посрещали новата година и четири пъти, зависи какви чужденци има при нас. Два пъти се посреща задължително, българската  - която е с 5 часа разлика, а втората Нова година е антарктическата. Тя е също задължителна, но и ако има чужденци я посрещаме няколко пъти. Имали сме и монголци, както и сме я посрещали примерно следобед в 14 часа. Имали сме и колеги от Австралия, но всеки който идва при нас носи нещо характерно от страната си, с което отбелязваме празника.“, сподели още професор Пимпирев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност. Облакът е..

публикувано на 25.05.25 в 13:34

Частично бедствено положение в 3 новозагорски села заради градушка

Частично бедствено положение е обявено в новозагорските села Пет могили, Новоселец  и Бял кладенец, след снощната градушка . Най-тежко пострадало е село Бял кладенец. Нанесени са материални щети, но няма пострадали хора.  В момента се правят огледи на щетите в селата, обяви пред БНР кметът на община Нова Загора Галя Захариева.  "Има..

публикувано на 25.05.25 в 12:30

Възстановяват изгорелия покрив на читалището в ямболското село Бояджик

До дни ще започне възстановяването на изгорелия покрив на читалище „Джон Атанасов“ в село Бояджик. Покривната конструкция беше напълно унищожена при пожар в края на миналата година.  Завършено е проектирането, вече е приключила и процедурата по избор на изпълнител за цялостния ремонт на покрива на читалището, уточни кметът на община Тунджа Станчо..

публикувано на 25.05.25 в 09:30

„Лозово“ отбелязва 105 години с празнична програма и спортни събития

Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..

публикувано на 25.05.25 в 08:00

Градушка нанесе щети в няколко села в Ямболско

В над 10  села в ямболско  е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най много населени места са засегнати в община  Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник. В община Стралджа градушка е паднала в селата Поляна,..

публикувано на 25.05.25 в 07:27

СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май

СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май по случай своя 150-годишен юбилей. Стотици ученици, учители и деца от детските градини на община Камено преминаха тържествено в празнично шествие по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Шествието..

публикувано на 24.05.25 в 17:00

И Сливен почете светите братя Кирил и Методий

В Сливен с празнично шествие ученици, учители, студенти, дейци на култура и представители на културните институти и граждани отбелязаха празника на Българската просвета, култура и славянската писменост.  Шествието премина по главната улица на града и по традиция завърши на централния площад „Хаджи Димитър“, където се състоя церемония по издигането..

публикувано на 24.05.25 в 16:00