Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатна платформа информира за пътя на добрата храна

Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да знаят близо до тях откъде могат да си купят директно качествени и вкусни български продукти. Това предлага „Роден Дар“. Инициаторите са трима приятели, обединени от идеята да създават лесен път на добрата храна до трапезата ни.

Платформата е създадена на 22 декември и вече има много последователи. Това разказа пред БНР Бургас един от създателите ѝ Владимир Лалов:



„С платформата се занимаваме трима приятели - аз, Ивелина Христова и Радослав Илиев. Двамата с Ива поддържаме комуникация с производителите, както и с други партньори. Имаме само един програмист, това е Ради. С „Роден Дар“ сме ангажирани съвсем доброволно в свободното си време. След дълги години, в които живеех в чужбина, когато се прибирах в България ароматът на пресен български домат или вкусът на българско сирене ме връщаха в миналото. Израснал съм с домашно произведени плодове, зеленчуци, мляко. Оказва се, че тези вкусни продукти ги нямаме вече в магазините, вкусът е съвсем различен. 

При Ива има сходен опит. Също е живяла в чужбина, а при връщането си в България се е опитвала да купува директно от производители, но не е имало лесен начин за това. Тогава създава една гугъл карта, в която отбелязва производителите, които са се свързвали с нея. Така решихме да прехвърлим тази гугъл карта в сайт, в който самите производители да се регистрират. 

Тази платформа е безплатна. С днешна дата (бел.ред. 06.01.25 г.) тя е посещавана повече от 240 000 пъти. В социалните медии се споделяше много от потребителите, предизвика голям интерес.



Колко са производителите, които са регистрирани вече в платформата?

Производителите са над 500, а общо регистрираните са над 1000 души. В платформата в момента се изисква регистрация само от производителите, а потребителите могат директно да се свързват с тях. В профилите се посочва начинът за контакт - с телефон, имейл или друг вид комуникация. Предвидили сме в бъдеще да има и нови функционалности, самите потребители да оставят коментари към съответните производители.

Какво споделят най-често хората с вас на този етап, имате ли обратна връзка?

Да, хората споделят какво още да видят като информация в платформата. 

По Черноморието има ли производители, които вече са се регистрирали в „Роден Дар“?

В последните няколко години през летните месеци прекарвам доста време в Поморие. Това беше една от причините, както и мотивация за създаването на такава платформа, защото намирах начин да се свързвам с местни производители, от които съм пазарувал и съм останал доволен. Виждам, че сега се добавиха и нови производители, от цялата Бургаска област. Те са от Каменар, Бургас, Медово, Лозенец, Извор. Всеки ден се присъединят нови земеделски производители. 

Храната не е само необходимост, но и спомен, емоция и преживяване“, споделя още Владимир Лалов. Това е и целта на платформата – да знаем откъде идва нашата храна, кой я е създал, и какви традициите е вложил в нея. Важно е да познаваме фермерите, които с любов отглеждат плодовете и зеленчуците  или се грижат за пчелите, коментира още той.  

Чуйте повече информация в интервюто. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общините по Южното Черноморие се обединяват за общ туристически продукт

Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с кметове от черноморските общини и областния управител на Бургас за да начертаят обща стратегия за реклама на Южното Черноморие и създаването на общ туристически продукт.Към Областна администрация ще се създаде специализирано координационно звено по туризъм, което заедно с Министерството ще работи в тази..

публикувано на 01.08.25 в 16:13

Последен ден за пострадалите земеделци от природни бедствия, които могат да поискат подпомагане

В рамките на днешния работен ден, земеделските стопани с пропаднали заради природни бедствия площи, имат последна възможност да подадат заявления за подпомагане. Земеделците от засегнатите от пожарите райони също трябва да сигнализират за проблемите си във Държавен фонд "Земеделие". Право на субсидии имат стопаните, на които са издадени..

публикувано на 01.08.25 в 09:25

Мирослав Боршош ще бъде в Бургас

Министърът на туризма Мирослав Боршош ще бъде днес в Бургас на среща с областния управител и с кметове от черноморските общини. С тях ще се проведе дискусия за създаването на общ туристически продукт и бранд за Южното Черноморие.  Акцентите ще се поставят върху общ събитиен календар, представянето на ключови фестивали и предстоящи събития до края на..

публикувано на 01.08.25 в 08:48

Слаб добив на манов мед тази година

12 производители се включват в 22-то издание на Фестивала на мановия мед в Царево. То започва днес от 18:00 часа и ще продължи до 10 август. Обновена ще е визията му, съобщи един от организаторите - председателят на сдружение "Странджански манов мед" Манол Тодоров.  Посетителите отново ще могат да опитат различни пчелни продукти и най-вече манов..

публикувано на 01.08.25 в 08:10

Посрещнаха милионния пътник на Летище Бургас (ОБНОВЕНА)

4%  е очакваният ръст на полетите на летище Бургас тази година. Щеффи Круспе е милионният пътник на летището през туристическия сезон. Тя беше посрещната с подаръци и сувенири от ръководството на морската аерогара. Щеффи Круспе пристигна от Лайпциг с полет на авиокомпанията „Елекра еъруейс“.  Над 50% ръст бележат немските туристи по Южното..

обновено на 31.07.25 в 17:55

Бургаското летище посреща милионния турист за сезона

Ръководството на бургаското летище, тържествено, ще посрещне милионния турист  за този сезон.  Той ще пристигне в следобедните  часове с полет от Лайпциг на авиокомпанията "Електра еъруейс".  С една седмица по-рано в сравнение с миналата година, както и за първи през месец юли за последните 6 години, ще бъде посрещнат милионният пътник.  Близо 70% е..

публикувано на 31.07.25 в 07:32

Удължиха срока за въвеждане на двойното етикетиране

Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 до 8 август 2026 година. Промените в Закона за въвеждане на еврото бяха приети окончателно на второ четене. Ще има гратисен период за бизнеса от два месеца - до 8 октомври, до когато трябва да въведат двойното етикетиране и касовите бележки с цени в лева и евро...

публикувано на 30.07.25 в 14:34