Личните лекари настояват бюджетът за доболничната помощ да бъде повишен най-малко с индекса на потребителските цени. Според съсловната организация част от изследванията и дейностите, заложени за болниците могат да се извършват от специалисти в първичната медицинска помощ.
В началото на януари личните лекари не знаят с какъв бюджет ще разполагат през новата година. Проекторамката предвижда увеличение с 15-16% за доболничната помощ, но отново е налице дисбаланс, каза председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Петко Желязков.
„Болничната помощ пак получава доста голямо увеличение, така че дейности, изнесени в доболничната помощ почти няма да има в този бюджет, който се предлага“
И даде примери за изследвания и манипулации, които вместо в болница, могат да се правят в ДКЦ или Медицински центрове, без нужда от хоспитализация за пациента:
„Става въпрос за ядрено-магнитен резонанс, за скенер, горна и долна ендоскопия, ендоскопски изследвания на червата и стомаха – все изследвания, за които сега пациентите влизат в болница. Всичко това може да се извършва от специалисти от доболничната помощ“
Не се предвижда увеличение на направленията за тесни специалисти и изследвания в лаборатории. Те са достатъчно, има дори неусвоени средства, каза Желязков и успокои:
„Всичко, което се полага на пациента при диспансерни профилактични прегледи се предоставя. Няма някакъв регулативен стандарт, ние ги правим не се съобразяваме с бюджета"
Проектобюджетът на Здравната каса предвижда 2,6 млн. за профилактични прегледи. За първичната медицинска помощ са заложени 650, 5 млн. лв. спрямо 558 млн м. г. Цялата проекторамка на бюджета на НЗОК е 9,5 млрд лева.
Обсъждането му на първо четене в бюджетната комисия днес пропадна, след като депутатите го извадиха от дневния ред.
Повече чуйте в звуковия файл:По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..
В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник. Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..
По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве. Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината. Деца от музикалните..
Само трима са общопрактикуващите лекари в 20-те населени места на община Болярово, а стоматолозите са двама, посочват от администрацията. На 7 април се отбелязва Международния ден на здравето. В навечерието му медицинските специалисти в крайграничната община засадиха бреза - символ на любовта към живота. Брезата беше засадена във вече..
Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и..
Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..
МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение. Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното..