Благотворителен концерт- спектакъл “Запази усмивката на Зара“ ще се проведе в Културен дом на НХК днес (17 януари) от 18.00 часа.
Велизара Богоева или накратко Зара е 12-годишно момиченце от Видин. Две седмици след раждането ѝ, обаче, нещата за нея и семейството ѝ се променят. Зара е диагностицирана с екстремна вътрешна хидроцефалия. Майка ѝ Йорданка Стефанова посочи:
„Не знаех какво е това заболяване, какви са рисковете. Означава разширени вентрикули в мозъчното пространство, които събират вода и притискат определени центрове, за които отговаря мозъка. В случая при нас – двигателно, ментално, зрително е увредено.“
Последвали са множество оперативни интервенции и терапии.
Кампанията „Запази усмивката на Зара“ е национална и множество инициативи, концерти и базари са организирани до този момент. Относно средствата за терапиите, необходими на 12-годишното момиче, майка ѝ обясни, че не може да фиксира с точност сумата:
„Тъй като непрекъснато изникват извънредни ситуации, които трябва да бъдат поети финансово. Сумата за физиотерапия е малко над 4 хиляди лева, която ни е необходима месечно, за да можем да задържим нивото и да го подобрим, най-вече това, което успяхме да постигнем в Турция.“
В благотворителния концерт в Бургас ще се включат МС "Златните момичета" към ДГ "Златното ключе", Карате клуб "Сансай", Балетна школа "Марина Змеева" към Танцово Студио „29“, Клуб по спортни танци "Бургас 1975", Танцова формация "Дюн", Театрална школа "Детско царство", ДФФ "Шарени гайтани", Гайдарски състав - гр. Несебър, Народен хор "Трепетлика", Сестри Ставреви, група за автентичен фолклор "Вардарка" - с. Равда, Танцов състав "Трите пъти", дует Анелия и Кристиян Налбантови, Кристина Гугучкова, Георги Дюлгеров, дует "Бургас", група "Alive", хор Милка Стоева и др.
Водещият на събитието Атанасия Петрова поясни:
„Зара също ще присъства. Тя е едно прекрасно дете, с което нямам търпение да се запозная на живо. Много приятели откликнаха на поканата да се присъединят към концерта. Тони Димитрова, с която се свързахме, за жалост, няма да успее да дойде, но поздрави Зара.“
Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и сувенири.
Чуйте повече в звуковите файлове:
Ако искате и вие да дарите, можете да го направите тук:
IBAN (BGN): BG32UBBS80021074421540
SWIFT код: UBBSBGSF
Банка: Обединена Българска банка
Титуляр: Велизара Василева Богоева
Адрес: гр. София, бул. Витоша 89Б
В град Българово започна вторият етап от проекта по изграждане на Пречиствателна станция и доизграждането на битовата канализация. Началото беше дадено вчера от кмета на Бургас Димитър Николов. Средствата са осигурени чрез Предприятието за управление на дейността по опазване на околната среда (ПУДООС), към ресорното министерство. Това обясни..
В село Крайново, община Болярово, започва изграждането на нов православен параклис, който ще замени опожарения миналата година молитвен дом. Строят нов параклис в боляровското село Крайново Инициативата е на кмета Христо Христов, а проектът се реализира със съдействието на Сливенския митрополит Арсений, който е избрал терена и ще дари сградата..
Община Бургас ще бъде домакин на международната работна среща „Черноморски иновационен хъб: Наука, иновации, морски индустрии и цифрова свързаност“, която ще се проведе на 12 август в Експо център „Флора“ и е част от проекта „В подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - Сини порти”/Empowering Blue and Smart Transformation..
Извънредно заседание на Комисията по обществен ред и сигурност се проведе днес.Тя бе свикана след пожар на контейнери в к-с"Лазур" и зачестили противообществени прояви на просяци и клошари. Повечето от тях спят по пейките, други "сезонно" просят. Общинският съветник Стойко Андреев постави въпроси пред полицейските и общински органи като ги призова за..
Бургас ще бъде домакин на три последователни събития през август, обединени от темите за младежко участие, международно сътрудничество и насърчаване на четенето. Инициативите се организират от Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) с подкрепата на Община Бургас. На 11 август от 14:30 ч. в Международния младежки център ще се проведе..
Жилищният фонд в област Бургас достига 109,4 хил. сгради към края на 2024 г. За година броят им се е увеличил с 356. В градовете се намират 52,7 хил. сгради, а в селата – 56,7 хил., показват данните на Териториалното статистическо бюро – Югоизток. Преобладават тухлените сгради с бетонна плоча – 56,2% от всички, следвани от тухлените с гредоред –..
Улица „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена на 9 и 10 август от 9:00 до 17:00 ч. в участъка при кръстовището с ул. „Цар Петър“. Причината е товаро-разтоварна дейност на строителни материали и техника на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП.
35-годишната Стела Севдалинова от Бургас се нуждае от спешна животоспасяваща операция на гръбначния стълб в Турция. След неуспешна хирургична интервенция в..
Днес от 18:30 часа в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас ще се проведе събитие, посветено на индустриалното наследство,..
Водоснабдяването в ниската зона на бл. 39 в ж.к. „Зорница“ в Бургас ще бъде прекъснато днес от 9:00 до 17:00 ч. Причината е извършването на..