Карнавали, музика, футбол…културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни.
Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на Бразилия… Каква е културата и начина на живот на тези, изглеждащи далечни за нас, народи?
Проф. Яна Андреева, ръководител на катедра „Португалистика и лузофонски изследвания“ във Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ни открехна вратата за манталитета, ежедневието и културата на португалоезичните народи.
Не си мислете, че това са само Португалия и Бразилия. Държави в Африка като Мозамбик, Ангола и Гвинея – Бисау, както и части на Индия, също приемат португалския за свой майчин език.
„Португалия е една от най-древните държави в Европа. По-млада е отколкото България по отношение на създаването на своята държава. Но пък това, с което страшно много си приличаме с португалците, е че сме две страни - малки, сходни по територия и по население, в двата края на Европа. Ние сме в най-източната част на Европа, а пък Португалия е в най-западната. Тя е така да се каже лицето на Европа, което гледа към новия свят, към Америките.С Бразилия също имаме допирни точки, имаме културни контакти от десетилетия.“, посочва проф. Андреева.
Дали имаме някакви допирниточки, стане ли дума за манталитет?
„Наистина мисля, че имаме допирни точки. Бразилците са един много радостен народ, макар че Бразилия преминава през сложни икономически кризи, през трудни моменти в своята история, което също, разбира се, е познато и на нас българите. Бразилците са винаги жизнерадостни, търсещи хумора, човешката близост. Мисля, че това много ни доближава едни до други.Този български навик да се срещаме, да се събираме с приятели, роднини, да излизаме заедно…Тази жизнерадостност я има много и у бразилците.“, коментира още проф. Андреева.
Друг аспект на бразилците и тяхната жизнерадостност са карнавалите. Карнавалът в Бразилия е обогатен с множество стилове и култури, като всяка част от страната носи своя уникален принос към този национален празник. Те са повлияни от африканската, европейската и индийската култура.
В Бразилия футболът не е просто игра – това е начин на живот, един вид религия. От самия стадион до улиците, всяко докосване на топката е като танц. Младежите от съвсем малка възраст започват да ритат по плажа, затова и се усъвършенстват до такава степен.
„Футболът в Бразилия обединява хора от всички социални слоеве и е дълбоко вкоренен в културата и традициите на нацията“, посочи проф. Яна Андреева. Относно португалската кухня тя разказа:
„Португалците са царе на сладкарството. Любимият ми десерт е т.нар. "Паштел де Ната" (Pastel de Nata). Направен е от бутер тесто, пълно с яйчен крем и обилно поръсен с канела. Разкошен е!“
Националният празник на Португалия е на 10 юни. Той обединява всички португалоезични общности по света. Денят е в памет на националния поет Луиш ди Камоинш, разказа още проф. Яна Андреева.
Повече за Португалия, Бразилия и техните култури – в звуковите файлове:
Снимките в статията са генерирани с изкуствен интелект.
Как да опазим морското дъно показват ученически проекти по легороботика. Специализираният фестивал се проведе уикенда в Бургас с участието на ученици от 18 населени места в страната. Своебразните домакини от ОУ „Ал. Г. Коджакафалията“ участваха с два отбора. Проектът на четвъртокласниците показва различните зони на океана. Подобно бе и участието на..
Радослава Вълканова е един от най – известните флористи в Бургас. Тя разказва, че работата й с цветя е започнала случайно, но после се е превърнала в професия. Това, което прави, за нея е предизвикателство и я вълнува и днес. Работата й никога не е скучна, защото и дава възможност да реализира различни идеи и винаги да бъде различна...
Цветница е подвижен християнски празник, който се отбелязва както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се..
През 1961 година Юрий Гагарин излита в Космоса и прави първата обиколка около Земята. Полетът остава в историята на човечеството като първото изстрелване на човек в Космоса, а датата 12 април се превръща в Международен ден на космонавтиката и авиацията . Авиомузеят на Летище Бургас ще отбележи празника с интересна програма...
28 отбора от 18 града, както и отбор от българското училище в молдовския град Тараклия, ще се включат във фестивала на роботиката FIRST® LEGO® League, който се открива в Бургас днес. Състезание с роботи, Лего изложение, представяне на иновативни проекти и прожекции на документални филми са включени в програмата на форума. Фестивалът на роботиката ще..
Бургас отново е домакин на най-мащабния световен фестивал за LEGO роботика. На 12 април в Международния конгресен център ще се проведе състезанието от сезон DIVE с участници от 18 населени места, включително Тараклия (Молдова). Събитието включва състезания с роботи, презентации на проекти, демонстрации, форум за опазване на океаните и вечерен хепънинг..
Министрите на туризма Мирослав Боршош и на земеделието и храните Георги Тахов се очаква да открият днес 16-тото международно състезание на вината от сорта Совиньон блан, което тази година ще се проведе в Бургас. Конкурсът е затворено за външни посетители събитие и се следи от ценители и колекционери от цял свят. В тазгодишното издание ще се включат..
Радослава Вълканова е един от най – известните флористи в Бургас. Тя разказва, че работата й с цветя е започнала случайно, но после се е..
Цветница е подвижен християнски празник, който се отбелязва както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди..
Как да опазим морското дъно показват ученически проекти по легороботика. Специализираният фестивал се проведе уикенда в Бургас с участието на ученици от..