Карнавали, музика, футбол…културата на португалоезичните държави ще бъдат пренесени в Бургас това лято. Интензивен курс по португалски език ще се проведе за учениците на морския град в края на юни.
Но нека се отправим на виртуално пътешествие до Португалия и далечните брегове на Бразилия… Каква е културата и начина на живот на тези, изглеждащи далечни за нас, народи?
Проф. Яна Андреева, ръководител на катедра „Португалистика и лузофонски изследвания“ във Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ни открехна вратата за манталитета, ежедневието и културата на португалоезичните народи.
Не си мислете, че това са само Португалия и Бразилия. Държави в Африка като Мозамбик, Ангола и Гвинея – Бисау, както и части на Индия, също приемат португалския за свой майчин език.
„Португалия е една от най-древните държави в Европа. По-млада е отколкото България по отношение на създаването на своята държава. Но пък това, с което страшно много си приличаме с португалците, е че сме две страни - малки, сходни по територия и по население, в двата края на Европа. Ние сме в най-източната част на Европа, а пък Португалия е в най-западната. Тя е така да се каже лицето на Европа, което гледа към новия свят, към Америките.С Бразилия също имаме допирни точки, имаме културни контакти от десетилетия.“, посочва проф. Андреева.
Дали имаме някакви допирниточки, стане ли дума за манталитет?
„Наистина мисля, че имаме допирни точки. Бразилците са един много радостен народ, макар че Бразилия преминава през сложни икономически кризи, през трудни моменти в своята история, което също, разбира се, е познато и на нас българите. Бразилците са винаги жизнерадостни, търсещи хумора, човешката близост. Мисля, че това много ни доближава едни до други.Този български навик да се срещаме, да се събираме с приятели, роднини, да излизаме заедно…Тази жизнерадостност я има много и у бразилците.“, коментира още проф. Андреева.
Друг аспект на бразилците и тяхната жизнерадостност са карнавалите. Карнавалът в Бразилия е обогатен с множество стилове и култури, като всяка част от страната носи своя уникален принос към този национален празник. Те са повлияни от африканската, европейската и индийската култура.
В Бразилия футболът не е просто игра – това е начин на живот, един вид религия. От самия стадион до улиците, всяко докосване на топката е като танц. Младежите от съвсем малка възраст започват да ритат по плажа, затова и се усъвършенстват до такава степен.
„Футболът в Бразилия обединява хора от всички социални слоеве и е дълбоко вкоренен в културата и традициите на нацията“, посочи проф. Яна Андреева. Относно португалската кухня тя разказа:
„Португалците са царе на сладкарството. Любимият ми десерт е т.нар. "Паштел де Ната" (Pastel de Nata). Направен е от бутер тесто, пълно с яйчен крем и обилно поръсен с канела. Разкошен е!“
Националният празник на Португалия е на 10 юни. Той обединява всички португалоезични общности по света. Денят е в памет на националния поет Луиш ди Камоинш, разказа още проф. Яна Андреева.
Повече за Португалия, Бразилия и техните култури – в звуковите файлове:
Снимките в статията са генерирани с изкуствен интелект.
Офис облеклото винаги е било въпрос на дискусия. Визията, която изграждаме в работната среда, има ключово значение за нашето представяне и начина, по който ни възприемат колеги, клиенти и партньори. Дрехите, подбрани с внимание към детайла, могат да подчертаят увереността и компетентността ни, но грешките в стила лесно могат да разсеят вниманието от..
Традиционните кукерски игри в Камено ще се проведат тази събота и неделя. Групата „Каменовски традиции“ ще гони злото като обиколи къщите и ще пресъздаде ритуалите „заораване“ и „засяване“, съобщи ръководителят й Наско Статев: "Персонажите в групата ни са булката, зетят, големият мечок, попът и др. Ние играем винага на Месни заговезни,..
Първият сватбен танц е спомен за цял живот, споделя Вероника Братанова, която е учител по балет. А най-радващото по думите й е, че хората, които идват при нея са изцяло с положителна нагласа - млади и влюбени. Дори за тези, които не са танцьори са необходими не повече от три до пет урока, но пък се получава нещо впечатляващо. "Наистина..
Между 30 и 50 лева отделят бургазлии за букет, а от миналата година подобно на увеличението на много хранителни продукти се наблюдава такова и при цветята. Това е особено видно около празници. Изключение не прави Деня на влюбените, както и предстоящия 8-ми март, разказа бургаския флорист Веселина Михайлова. "Парите за букет като цяло е..
Община Созопол организира фотоконкурс посветен на любовта към града. Той е под надслов " Созопол е любов"! На площада „Хан Крум” е изградена специална арка с пейка. Едно подходящо място за заснемане на любовно послание към Созопол. Снимките с послания могат да се изпращат до 28.02.2025 год. на лични съобщения в групата на Община Созопол във..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични песни като Bella..
12 влюбени двойки от Бургас избраха да си кажат заветното „Да“ в дните от 7 до 14 февруари. Тогава 29 държави по света отбелязват Международната седмица на брака. За най-специалния си ден младите семейства избраха Морското казино и ритуалната зала на ул. „Вардар“. Най-много двойки, цели пет, скрепиха съюза си на 8 февруари, събота. В Деня на..
Традиционните кукерски игри в Камено ще се проведат тази събота и неделя. Групата „Каменовски традиции“ ще гони злото като обиколи къщите и ще..
Офис облеклото винаги е било въпрос на дискусия. Визията, която изграждаме в работната среда, има ключово значение за нашето представяне и начина, по..