По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че
"Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран купувач, свързан с руските интереси в региона и който под прикритие да продължи руската политика на Балканите".
Държавата има "златна акция" в компанията, но това не ѝ дава право "да се меси директно в избора на купувач", а по-скоро е свързана с контрола върху начина, по който оперира рафинерията, обясни Кънев в предаването "12+3" по "Хоризонт". Държавата обаче не е "безпомощна", защото всяка сделка се контролира от Комисията за защита на конкуренцията. Държавата трябва да е наясно дали купувачът ще закупи само рафинерията или "цялото наследство на Лукойл".
"Големият проблем в България е, че има вертикална интеграция. Тоест "Лукойл" не е само рафинерия. Има търговец на едро, бензиностанции и влияе по изключителен начин, който реално може да предопределя изцяло какво се случва на пазара и спрямо другите пазарни играчи, които са от други държави. Даже те, по голяма част от тях, зареждат от "Лукойл" поради невъзможност, икономическа, да зареждат от друго място".
Затова енергетиците предлагат държавата да обмисли да закупи сама рафинерията на "Лукойл" и след да я препродаде, "след като се успокоят нещата и съответно знаем, че новият купувач наистина спазва добрите практики и не си играе с монопола".
"Смятам, че това за националната сигурност е изключително важно".
"Няма никакъв проблем, ние имаме изключително здрави публични финанси, едни от най-добрите в Европа".
В Европа няма аналогичен пример, тъй като "никъде в Европа няма монопол на "Лукойл", допълни Кънев.
Част от местата на бургаското пристанище поради ниско газене ще бъдат трансформирани в зона с обществен достъп. Предвижда се създаването на водна променада. Това съобщи по време на заседание на Комисията по туризъм транспортният министър Гроздан Караджов. Така вицепремиерът потвърди, че все още е на дневен ред проекта, за който отдавна се..
Два проекта на Община Поморие спечелиха финансиране по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. Проектите ще допринесат за подобряване на инфраструктурата на Рибарско пристанище Поморие и на лодкостоянката в Ахелой. Дейностите в Поморие включват позициониране на плаващ вълнолом при входа на пристанището, както и на нов плаващ..
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г. и включва изграждане на нови бетонови настилки, повдигане на нива, хале за ремонт на лодки с оборудване и постройка за съхранение на рибарски инвентар. Важна придобивка ще бъде и модулната станция..
С 10 процентни пункта да се увеличат разходите за заплати през 2026 година в бюджетния сектор. За това ще настояват от КНСБ. Само през първото тримесечие на годината ръстът на възнагражденията в частния сектор изпреварва с 12 процента този в обществения. От синдиката настояват правителството да предприеме действия за транспонирането на две ключови за..
20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури са постъпили от началото на юни в „Главна инспекция по труда". Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..
Повечето зеленчуци продължават да поевтиняват по тържищата, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, обаче се покачва, макар и минимално. Тази седмица той се повиши с 0,86 процента до 2,204..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание на парламентарната Комисия по туризъм ресорният министър Мирослав Боршош. Темата е: „Предизвикателства и ключови фактори, определящи туристически сезон „Лято 2025 - Южно Черноморие“. В заседанието..
Част от местата на бургаското пристанище поради ниско газене ще бъдат трансформирани в зона с обществен достъп. Предвижда се създаването на водна..
Община Царево ще получи финансиране от над 3 млн. лв. за модернизация на рибарското пристанище в града. Проектът беше разработен в началото на т. г...
Два проекта на Община Поморие спечелиха финансиране по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. Проектите ще допринесат за..