Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години от създаването на парк "Странджа"

3
Снимка: ПП"Странджа"

Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на  Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова  ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с които  ще бъде отбелязана кръглата годишнина. 
На днешния ден, в края на януари 1995г, в последния работен ден на служебното правителство на Ренета Инджова, министърът на околната среда тогава - д-р Валентин Босевски, подписва една последна заповед. Тя е за обявяването на нов български парк с мотив устойчиво местно развитие. Тази заповед вече 30 години е нормативният акт, който определя режимите в близо 1/5-а от площта на българските защитени тритории, защото ПП“Странджа“ е най-големият в страната с площ от 116 136 хектара. В границите му попадат 5 резервата, сред които е най-старият в България – Силкосия, създаден през далечната 1931-а година с цел опазване на уникалните растителни видове, които се срещат само там. 30 факта, с които е уникален парк Странджа ще представят от ръководството на защитената територия по време на честванията, но днес в читалището на Малко Търново приятели и съмишленици ще припомнят историята на създаването му, каза директорът на парка Румяна Цвяткова. 
"Все още са живи участниците, които са се събрали и са настоявали да стане този парк. Решихме да ги поканим, за да разкажат как се е случило всичко.

Имаме 121 местообитания и сме първи по разнообразие в Европа. Имаме 26 вида прилепи". 

Превратностите на плавния ни преход към демокрация не подминаха парк "Странджа". Пред тези 30 години се водиха много  битки за оцеляването му. От тях ще откроя 2 от най-значителните. Битките,  които оставиха сериозни белези в историята на парка. През 2004-а години Община Царево заведе дело за отмяна на заповедта за създаването на защитената територия с мотив, че тя няма граници,  както и че при обявяването й нормативния акт не е бил съобразен с реституцията на земята. След 3 години съдебни спорове, на 29-и юни 2007-а г. ВАС излезе с решение за заличаване на парка като защитена територия. Случаят се превърна в абсолютен прецедент в най-новата ни история. Той изкара хората на улиците, като масовите им протести продължиха със седмици. Така под натиск на гражданското общество тогава НС промени закона, като забрани на общините да обжалват заповедите за обявяването на природните паркове. 


Втората значима битка, обаче, която се водеше за природния парк, приключи с неуспех. 20 години след обявяването на заданието за изготвянето на План за управление на парк "Странджа" процедурата беше прекратена. Така се сложи край на писането, преработването, доработването и актуализацията на документа. След 20 години мъки Планът за управление на парк "Странджа" се оказа не само несъотносим към реалностите, но и морално и законово остарял. Тъй като заданието беше възложено на българската фондация "Биоразнообразие", сега с еколога Радостина Ценова връщаме лентата назад.
"Странджа беше една екзотична и интересна тема. Колегите тогава започнаха с изготвяне на този План за управление. Той активно ангажираше всички заинтересовани страни.
В рамките на парка има населени места. Голямото предизвикателство беше как хем да бъде запазена тази уникална природа, хем да бъдат удовлетворени исканията на хората". 

За съжаление, на места останаха паркове без Планове за управление, сред които е и Странджа, посочи тя.

"Има граници, има и няколко защитени зони по Натура 2000, но няма План за управление. Продължават да съществуват проблеми с Общия устройствен план". 

Пред много предизвикателства е изправен ПП "Странджа". Всъщност битката за оцеляването му продължава. Освен средствата за дейностите в него, които са крайно недостатъчни, необходима е и политическа воля за решаването на проблема със създаването на нормативния документ, който е като Конституция за парковете, а именно План за управление. Всички ние вярваме, че ще доживеем по-добри времена за най-големия български природен парк. Времена, в които ще бъдат високо оценени уникалните му природни особености,неговата древна историята, както  и традициите в тази невероятна българска земя.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След пожара в "Острицата": Община Бургас форсира преписката за улици и водопровод

След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там.  Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли.  Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..

публикувано на 24.07.25 в 15:30

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре

Пожар избухна между язовир Порой и несебърското село Оризаре. Горят сухи треви и храсти.  Димът се вижда от далече, защото огънят е обхванал голяма площ и заради вятъра се разпространява бързо.  Не се налага евакуация на жителите на Оризаре, заяви деректорът на РЗПАБ в Бургас старши комисар Николай Николаев.  В 13.36 часа е получено..

публикувано на 24.07.25 в 15:00

Община Царево е домакин на първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR

Предстои първото морско издание на фестивала за светлинно изкуство LUNAR. Своеобразен домакин е община Царево.  Прожекции и светлинни инсталации ще има от 1 до 4 август в Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец.  От 2022 г. фестивалът представя над 110 светлинни произведения, създадени от повече от 70 автори от цял свят. Лятното му издание ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:05

Пожарът между селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница е загасен

Овладян е големият пожар между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. На място остават 6 противопожарни екипа, работата по пълното ликвидиране на огнищата ще продължи и през следващите няколко дни.  През цялата нощ тежка верижна техника е прокарвала просеки, за да се ограничи пожара от всички страни, уточни директорът на..

публикувано на 24.07.25 в 11:35

Рибен фест от днес в Поморие

Рибен фест  „Поморие“, организиран от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888′, започва от днес в курортния град.  Идеята на фестивала е чрез концерти, презентации на рибни ястия, театрални скечове и занимания за най-малките да бъде представена част от живота и занаята на рибарите. Фестивалът се организира за трета поредна година и цели да насърчи..

публикувано на 24.07.25 в 08:30

Тежка техника прави просеки край Камен връх, обстановката остава сложна (ОБНОВЕНА)

Трети ден продължава овладяването на пожара между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. С тежка верижна техника се прокарват просеки, за да се достигне до огнището на пожара. Работата на огнеборците е силно затруднена, заради силния вятър и пресеченият терен. На място и днес ще бъдат 11 противопожарни екипи, горски служители и..

обновено на 24.07.25 в 08:24

Затварят за движение две улици в Бургас заради ВиК ремонт (ОБНОВЕНА)

Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа днес се въвежда временна организация на движението на автомобили.  Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер". Ограничението ще бъде в сила до 9 август.  Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК..

обновено на 24.07.25 в 08:12