Двама огнеборци от Бургас и един от Средец бяха отличени в областния етап от националния конкурс „Пожарникар на годината”. Специална награда за съществен принос за повишаване на пожарната безопасност и защитата на населението получи кметът на община Поморие Иван Алексиев.
15 души са спасени при пожари през 2024 година в Бургаска област, двама са загинали, като броят им е най-малък за последните 10 години. Това бе отчетено на церемонията по награждаването днес в сградата на Регионалната дирекция за пожарна безопасност.
Отличени бяха служители в три категории, номинирани от колегите им. В направлението „Пожарогасителна и спасителна дейност“ бе награден инспектор Жорж Георгиев. Той ръководи екипът, спасил три деца и възрастен при пожар в апартамент в жк „Меден рудник“ през юли м. г.
„Трябваше да се качим до 11 етаж. Като влязохме вътре гореше всекидневната. Трябваше да спасим хората, които разбрахме, че не са успели да се евакуират. Предвид на това, че бяха уплашени ги открихме на терасата. Благодаря на колегите ми, това е колективна работа“
Младши инспектор Пламен Петков от районната служба в Средец получи приз в категорията „Контролна дейност“, а инспектор Живко Дяков в първа районна служба Бургас за добра превантивна дейност. Дяков обучава и ръководи в районния етап на състезанието на МПО “Млад Огнеборец” учениците на ОУ “Антон Страшимиров” – Бургас, като отборът се класира на първо място в Дисциплината “Бойно разгръщане на състезателна пътека” и на първо място в дисциплината “400 метра щафетно бягане с препятствия” в районното състезание МПО “Млад Огнеборец”.
Специална награда за принос за повишаване на пожарната безопасност бе присъдена и на кмета на Поморие Иван Алексиев.
„Това е голяма чест и голямо отличие за община Поморие. Пожарникарите наистина се борят с бедствия – огън, вода, големия пожар в землището на община Поморие. Няколко екипа дойдоха. Три или четири денонощия се бориха, площта беше над 200 декара. Имаше и много вятър, тъкмо изгасят пожара, духне вятър и обърне пламъка. Много професионално се случи всичко. Благодарности и да бъдат здрави“
Отпуснатите средства подпомагат поддръжката на основната сграда на пожарната в Поморие, както и поддържането на предоставената от общината техника – пожарен автомобил, моторна и електрическа помпи, моторна духалка и др.
Годината бе трудна и с много предизвикателства, каза директорът на пожарната дирекция ст. комисар Николай Николаев: „Служителите са реагирали на 4039 сигнала през миналата година. Най-големият пожар бе над 4 200 декара в района на община Средец"
Помощ бе оказана и на колегите им при пожарите в боляровското село Воден, Хасково и Кюстендил.
Повече чуйте в звуковия файл:Към момента не се налага евакуация на хора заради пожара, който се разрази над айтоския квартал "Странджа" този следобед, съобщават от бургаската полиция. Огънят е овладян, като е направена просека, отцепваща вилната зона на Айтос до монумента ,,Трите братя", градския парк, зоологическата градина и старческия дом. На място остават да дежурят шест..
Пожарникари от Сливенска и Старозагорска област гасят нива в района на 229-и километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас, съобщават от полицията в Сливен. Три пожарни от Стара Загора и две от Сливен и Нова Загора са включени в гасенето. Сигналът е подаден малко преди 14:00 часа. Магистралата не е затваряна и не е имало затруднение в..
Отворена е пътят от Созопол към Приморско, посочиха от бургаската полиция. По-рано движението в района бе спряно заради катастрофа. Пътният инцидент е станал около 12:45 часа на пътя Приморско - Созопол, непосредствено след разклона за к-с "Свети Тома" край Аркутино, съобщават от полицията. Лек автомобил с пловдивска регистрация, с който в..
Четирима души са пострадали при катастрофа на пътя Айтос – Карнобат, в района на заведението „Малкият Бекир“. По данни на полицията, 72-годишен мъж от село Мрежичко, който шофирал лек автомобил с бургаска регистрация, предприел ляв завой, за да се включи в главния път. Така той отнел предимството на движещ се автомобил с пазарджишка регистрация,..
Полицията е иззела около 120 грама суха зелена тревна маса, за която се предполага, че е марихуана, и флакон с райски газ при проверка в частно жилище в хотелски комплекс в Слънчев бряг. Обектът е бил обитаван от мъж, който е задържан със заповед за срок до 24 часа. Претърсването е извършено от служители на Районното управление – Несебър. По случая е..
Окръжният съд е наложил ефективно наказание от 12 години „лишаване от свобода“ на мъж, признат за виновен за убийството на един човек и опит за убийство на друг. Престъплението е извършено на 25 март 2023 г. в местността „Инджекьойско блато“ в землището на град Несебър. По информация от съда, нападението е било насочено към двама души. Единият от..
Повишава се рискът от пожари в крайграничната община Болярово, предупреди кметът Христо Христов. Вече са регистрирани няколко пожара в близост до населени места. Само за седмица в Ямболска област са възникнали над 50 пожара. С около месец по- рано са започнали пожарите през тази година, уточни кметът на община Болярово Христо Христов...
Към момента не се налага евакуация на хора заради пожара, който се разрази над айтоския квартал "Странджа" този следобед, съобщават от бургаската..
Шест търговски обекта доброволно преустановиха дейност след акция на контролните органи в Слънчев бряг. При проверките бяха установени фалшиви..
Повишава се рискът от пожари в крайграничната община Болярово, предупреди кметът Христо Христов. Вече са регистрирани няколко пожара в близост до..