Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ регионален културен и научен център.
След Освобождението, Бургас полага основите на своето музейно дело, и на първо място археологическите проучвания в района. През 1912 г. е основано археологическото дружество „Дебелт“, което се работи за съхранение и проучване на древните културни ценности в региона. Въпреки прекъсванията от войните, активната музейна дейност се възобновява през 1925 г. В следващите десетилетия музеят се утвърждава като водещ местен културен и научен център, провеждащ археологически разкопки, представящ музейни експозиции и извършващ научни изследвания. След Втората световна война институцията е преобразувана в градски, окръжен и от 2000 г. и регионален исторически музей за територията на цялата Бургаска област.
Бургаският музей е и една от най-старите музейни институции в страната, организирала и провела подводни археологически проучвания.
Музеят организира множество археологически разкопки и проучвания на ключови обекти като Несебър, Созопол, Поморие, Приморско, Дебелт, Малко Търново, Айтос, Царево, Карнобат, Нефтохимическия комбинат, емпориумът при Сладките кладенци, римският некропол в центъра на Бургас. Благодарение на отдадените усилия на археолози и историци, като Георги поп Аянов, Иван Панделиев, Иван Гълъбов, Михаил Лазаров, Иван Карайотов, Петър Балабанов и Цоня Дражева, бургаският музей притежава богата колекция от уникални артефакти. Днес музеят продължава да проучва и популяризира културното и природното наследство на Бургаския край.
Лекцията ще се състои на 13 февруари 2025 г., от 11:00 часа, в конферентната зала на Етнографския музей - Бургас на ул. „Славянска“ 69.
Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“. Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..
Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от Професионалната гимназията по изучаване на западни езици „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..
Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..
Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..
Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450. Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..
Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението..