Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на готвения протест срещу високите цени на хранителни продукти:

Михаил Михайлов: На пазара се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа

| обновено на 12.02.25 в 17:07
Снимка: архив

Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи.

Преди това обаче, потърсихме и мнението на млекопроизводител, със собствена мандра, в средецкото село Драчево. С тази дейност Михаил Михайлов се занимава от 1980 година. 

В момента млякото се изкупува на цена между 1 лв или 1,25 лв. за литър, но без ДДС. Това определя и стойността на крайните продукти в магазините от сурово мляко, които за крайния потребител са много високи. 

„Голям процент от хората не могат се справят с тези цени. Това идва от липсата на сурово мляко на пазара, от малкото кравеферми, от намаляване на продуктивността на животните. Това което се очакваше от много години вече е факт. 

Трябва да се отбележи, че вносът на мляко от Унгария, както и от други държави е също на цена от около 1,20 лв. 

Кое повишава цената тройно с хранителните магазини?

Всяко нещо има своя дял. Цените се определят свободно, не могат да се наложат граници на тези цени, но може да има рестрикции съгласно държавната политика в този сектор.  

От колко години сте млекопроизводител?

От 1980 година, като се започне от АПК и се стигне до 2002 година, откогато съм със собствени животни.

Какво се промени от 1980 година до днес?

Много неща се промениха. Важно е какъв е резултатът. На нашия пазар се продават млечни продукти, които са с много високи цени, едни от най-високите в Европа, в сравнение с покупателната способност на хората. Има несравнима разлика. Това се дължи преди всичко на липсата на мляко, на нежеланието на фермери да се занимават с този сектор. Говоря за крави и овце, които се отглеждат за мляко. Например - в Странджа кравите, които не дават мляко, т.е. месодайните крави са повече от овцете. Всеки може да направи сметка докъде сме я докарали, защото в земеделието интересът и насоката са в зърнопроизводството. А млечният сектор се оказва, че се прави от мечтатели и по наследство от своите родители, заради любовта към тази работа и животните. Малко са фермите, които се развиват по пазарна логика. Има такива, те са с животни над 500 бр. на ферма, където производителността е много голяма. малките ферми не могат да се справят със себестойността на млякото, защото повечето от тях нямат земя. Купуват от свободния пазар и това оскъпява тяхното производство. 

В Средец има 4 ферми. Преди бяха най-малко 25-30. Представете си колко са налели животните. Аз например успях да си направя малка мандра, в която продавам млякото и така оцелявам, но това не е решение. Когато направих мандрата поканих колегите, които все още гледаха млечни крави, за да работим заедно, да имаме обща мандра, така да излизаме на пазара с общ продукт. За съжаление те не се съгласиха. Това говори, че нямаме дух към обединение, към коопериране. Всеки гледа сам да се оправя. Разделени сме, имаме само общи съюзи и сдружения, но те нямат този ефект, който би имал ако се обединим да произвеждаме заедно, да преработваме и да предлагаме на пазара. 

1 килограм кашкавал се произвежда от 10 литра мляко, 1 кг сирене се произвежда от 6,5 литра мляко. Говорим за 100% мляко. Когато се добавят към продукта заместители като обезмаслено мляко, растителни мазнини, повишаване на водата на сиренето - тук вече говорим за друг вид продукция, която се опитва да конкурира останалата - истинската продукция. Затова тук говорим и за контрол от страна на съответните органи, но само ако си гледат работата. Този парадокс, който се получава с кравите и млякото, този дисбаланс, това е национална трагедия. Това е вследствие общата стратегия на Министерството на земеделието през годините много отдавна. Имахме една среща в ресорното министерство преди влизането ни в Европейския съюз и дадохме заявка субсидиите да се дават на брой животно, а не на декар земя. Това не се прие.“  

Нашият сектор е рисков, но трябва да се направи нещо, защото това засяга и сигурността на държавата. 

Протестът, който предстои утре е добра идея, защото е в полза на потребителите, но трябва да се постигнат и добри резултати“, посочи още Михаил Михайлов. 

Още за цените и морала в образуването им ще чуете в интервюто - по-горе.

И да завършим с това, с което започнахме -  за предстоящия бойкот утре. Ако се сравнят заплатите и пенсиите в България и Хърватия, откъдето се породи първоначалното недоволство, ще се установи, че у нас цените на стоките от първа необходимост са по-високи, а заплатите и пенсиите по-ниски. Организаторите на протеста искат потребителите да покажат на търговците, че няма да търпят като гражданско общество ценовия произвол, превръщащ милиони българи във "втора категория европейци". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас ще празнува Цветница с пъстър парад на цветята, с много музика и танци (ПРОГРАМА)

Парад на цветята с над 800 деца и танцьори ще изпълни с много музика и настроение централните градски пространства, подарявайки на бургазлии истински пролетен празник на Цветница. С пъстри и цветни костюми в него ще се включат общо 28 фолклорни танцови състави от детски градини и училища, школи по хип-хоп, по акробатика, художествена гимнастика,..

публикувано на 31.03.25 в 14:30
снимката е илюстративна

Аграрната камара иска спешна среща с 3 министерства за кризата в напояването

Българската аграрна камара (БАК) изрази сериозна загриженост за осигуряването на вода за напояване през 2025 г. и настоя за незабавни мерки от страна на държавните институции. Камарата алармира, че недостатъчните водни ресурси, причинени от неправилното управление на язовирите, застрашават земеделското производство, поминъка на хиляди хора и..

публикувано на 31.03.25 в 13:30

НСИ започва ежегодното изследване на домакинските бюджети

Националният статистически институт стартира ежегодното Наблюдение на домакинските бюджети, което ще обхване 180 домакинства в област Бургас. Изследването се провежда от април до юни, като домакинствата участват три пъти в рамките на годината. Анкетьорите, които ще посетят избраните домакинства, ще се легитимират със служебна карта и писмо от..

публикувано на 31.03.25 в 12:30

До петък режат храсти по пътя Приморско и Китен

До 4 април, между 9:00 и 17:00 часа, движението по второкласния път Созопол - Царево в отсечката между Приморско и Китен ще се осъществява поетапно в една лента. Причината е премахване на крайпътна растителност, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите трябва да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като следват пътната..

публикувано на 31.03.25 в 07:30

Християнското братство „Ал. Георгиев- Коджакафалията“ провежда дарителска кампания за Великден

Християнското братство “Александър Георгиев - Коджакафалията” организира кампания за набиране на средства и трайни хранителни продукти по повод Възкресение Христово. Инициативата се провежда с благословията на Сливенския митрополит Арсений. Целта е да се раздадат дарителски пакети за хора в нужда, съобщи отец Стелиян, който е председател на..

публикувано на 30.03.25 в 17:00

Близки и приятели се прощават със загиналия в Газа Марин Маринов

На поклонението от името на държавата присъства заместник-министъра на външните работи Мария Ангелиева, която не пожела да коментира действията на България в посока разследването на случая: "България и света загубиха един достоен човек и достоен българин. И това, което мога само да кажа в този момент е светла му памет на Марин Маринов...

публикувано на 30.03.25 в 15:05

Ремонтират моста преди Арапя

Като част от аварийно-ремонтните дейности на общински път Царево - Арапя- Лозенец, е премахнато мостовото съоръжение преди селищното образование Арапя.  До построяването на новия мост, преминаването ще се извършва през създаден временен път.  Движете се в района с повишено внимание, призовават от Община Царево. 

обновено на 30.03.25 в 11:12