По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ, зам.-председател на Общинския съвет и член на здравната комисия, повишението няма да бъде по джоба на потребителите на тази услуга.
Днес продължават дебатите по време на заседанията на постоянните комисии към Общинския съвет в Бургас. Половин час отне обсъждането на докладната записка в постоянната комисия по „Транспорт и безопасност на движението“. Мненията се разделиха на две – „За“ по-скъпото паркиране и срещу това предложение. Докладната не беше подкрепена от съветниците от партия „Възраждане“, от БСП и от ПП-ДБ.Документът, в който се споменава вдигането на цената за платено паркиране в Синя и Зелена зони на Бургас посочва само мотивите за повишената такса, но не и как ще се реши проблемът с паркирането. Това посочи арх. Дилян Георгиев от ПП-ДБ и член на комисията.
И отново последва въпрос от арх. Георгиев, на който отговори Пламен Димитров от общинското предприятие „Транспорт“
„Щом не е твърде висока цената за платено паркиране как ще очакваме мотивите за увеличаването на таксата да бъдат изпълнени?
Обмисляме и друга мярка като изграждането на паркинги. На част от тях е започнало тяхното проектиране и ще започне изграждането им. Това не е самоцелна мярка с вдигането на цената за час.“
Защо от партия „Възраждане“ не подкрепят тази докладна в комисията – обясни Мариян Иванов:
„Тази мярка с увеличение от 50% цели да намали количеството на автомобили, паркирането особено в централна градска част. Никъде няма приложени анализи в тази посока, да се каже с колко би се намалил трафикът, колко хора биха оставили автомобилите си и биха използвали друг транспорт. Предлага ни се едно увеличение с едни неясни мотиви. Какъв ще е ефектът? Да предположим, че 10 000 души ще решат да си оставят автомобилите и да ползват градския транспорт. То може ли този градски транспорт да поеме тези бургазлии. това е едно увеличение, което е на гърба на хората, а това е поредното увеличение от началото на годината. Така с още 50 на сто ще оскъпим живота на хората, които живеят в Бургас. Подобна мярка е логична, но само ако върви със съпътстваща инфраструктура. Т.е. оставяш си колата, взимаш билетче за паркинга, а с това ползваш например градския транспорт. Това е нещо, което е измислено в цяла Европа, а тук върви само с финансовата санкция, без да се представят алтернативи и възможности.“
В края на дебата част от общинските съветници сами влязоха в спор кой и как има право да ползва стикер за паркиране в Бургас, след като има към жилището си гараж или паркомясто.През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..
В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..
Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..
Около 9 000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута. Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала. А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца. Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но..