Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалните партньори не постигнаха консенсус за бюджета на ДОО

Снимка: БТА

Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли.

Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат изплатени над 24 милиарда лева или 11.1 на сто от БВП , но дефицитът в общественото осигуряване ще намалее спрямо предходната година, заради ръста на минималния и максималния осигурителен доход:

"Пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, ще се увеличат с 8,6%, считано от 1 юли. Този процент е изчислен по швейцарското правило, със същия процент от същата дата се увеличават и минималните размери на пенсиите за трудова дейност и размерът на социалната пенсия за старост, следователно и на свързаните с нея пенсии и добавки. През 2025 година се очаква средната пенсия да нарасне с 10,4% в номинално изражение и да повиши покупателната си способност с близо 7,8%."

При обсъждането на предложения бюджет на ДОО председателя на АИКБ Васил Велев подкрепи замразените обезщетения за майчинство и безработица, но критикува ръста на максималния осигурителен доход и предложи замразяване на пенсиите:

"Замразяване на пенсиите или алтернативно изваждане на Covidдобавката от пенсиите. Тя беше сложена временно, после остана като много временни неща за постоянно. Ние имаме за 2022-2024 година ръст на средната пенсия със 71% при инфлация 25%. Очевидно сме увеличили пенсиите за няколко години напред".

От КНСБ настояха минималното дневно обезщетение за безработица да се увеличи от сегашните 18 на 30 лева. От синдиката искат още тази година да има ръст на осигуровката за пенсия.

Ася Гонева заяви:

"Отлагането на повишаването на осигурителните вноски за 2027 година за нас не е добро решение. КНСБ убедено счита, че такава смела, амбициозна политическа мярка би трябвало да се приложи още през настоящата година. Разбира се, че няма как това да стане от 1 януари, но аз мисля, че спокойно би могло да се направи това от средата на годината или дори от началото на третото, четвъртото тримесечие дори".

Социалните партньори не постигнаха консенсус по предложения проектобюджет на общественото осигуряване.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Тръпков: Очакваме повече българи и по-малко чужденци това лято

Повече българи и по-малко чужденци очакват хотелиерите през новия туристически сезон по Южното Черноморие. Чуждите туристи ще са главно от страните от бившия соц лагер, коментира хотелиерът от Поморие Георги Тръпков. Неговата прогноза за лято 2025 г.: "Предварителните записвания са много сходни с миналогодишните. Тотално загубихме, според мен..

обновено на 06.05.25 в 11:47

Мазутни петна и на Каваци

БНР Бургас подаде сигнал до РИОСВ за мазута на плажа на Каваци.

обновено на 05.05.25 в 14:19

Забрана за строителство в Созопол и околните курорти влиза в сила от 15 май

Предстои спиране на извършването на строително монтажни дейности в Созопол и  ваканционно селище "Дюни", считано от 15 май до 1 октомври тази година. Това е посочено в заповед на кмета Тихомир Янакиев издадена на 30 април. В забраната са включени и вътрешни довършителни дейности.  В срок до 23 май трябва да се извърши ограждане и..

публикувано на 05.05.25 в 12:19

Водолази възстановиха буй над подводния параклис до остров "Св. Анастасия"

Обозначителният буй над подводния параклис до остров Света Анастасия, който изчезна неотдавна при неясни обстоятелства, вече е възстановен. Това съобщиха от Сдружение "Приятели на морето – Бургас".  Съоръжението, което помага на гмуркачите лесно да намират местоположението на обекта, беше монтирано от водолазите Павел Самарин и Наталия Полякова...

публикувано на 04.05.25 в 16:29

Нефтени петна изплуват по плажната ивица в Поморие

Трети ден част от плажната ивица на Поморие е залята с нефтени петна. От слънцето петната се разтопяват.  До момента не е известно да са предприети действия по проблема.  Регионалната екоинспекция в Бургас и Община Поморие са получили сигнали за замърсяването.  От екоинспекцията потвърдиха, че на 3 и 4 май на "зеления" телефон са получени три..

обновено на 04.05.25 в 15:13

Черноморец се наложи в морското дерби със Созопол

"Черноморец" се наложи с 3:1 в морското дерби със "Созопол".  Живко Петков даде аванс на „акулите“ в 10-ата минута на стадион „Арена Созопол“.   Димо Бакалов удвои аванса, но в началото на втората част получи червен картон.  Въпреки това, в 71-ата минута Станислав Маламов оформи класиката в резултата. Борислав Трендафилов от домакините се..

публикувано на 04.05.25 в 09:09

Корейско-българско дружество ще строи болница в Царево (СНИМКИ И ВИДЕО) (ОБНОВЕНА)

Инвестиция за над 6 млн. евро предвижда да реализира в Царево корейско-българско търговско дружество, като изгради многопрофилна болница на общински терен. Тя ще разполага с 35 болнични стаи и до 60 болнични легла. Ръководството на дружеството работи на българския пазар от 12 години и има опит и реализирани инвестиции в страната.  На 19..

обновено на 02.05.25 в 15:30