Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас отбелязва Деня на редките болести

С информационна кампания и изложба Бургас ще отбележи Деня на редките болести. Ден на отворените врати ще се проведе бургаския екип на Българската Хънтингтън Асоциация в читалнята на партньора – читалище "Любен Каравелов" на ул. "Калоян" 24.

По традиция Денят на редките болести се отбелязва в последния ден на месец февруари. По този повод в 12:30 ч. в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще се проведе информационна кампания, след която всички присъстващи ще се включат в традиционното вдигане на ръце и изпращане в небето на разноцветни балони, символизиращи хилядите видове редки диагнози по целия свят. Част от информационната кампания ще се проведе в автобусите на градския транспорт, където са поставени флаери.

В сградата на Община Бургас пък гостува изложбата „Отвъд болестта“. Пред обектива застават хора, засегнати от различни редки заболявания.

Тазгодишната кампания минава под мотото „Повече, отколкото можете да си представите“ .

Освен Ден на отворените врати екипът на Българската Хънтингтън Асоциация в област Бургас организира и срещи между 11 и 14 часа с известни личности, които ще се запознаят с трудностите, пред хората с редки диагнози. Мястото отново е читалище " Любен Каравелов".

Повече от 300 милиона души по света, или един на всеки 17, живеят с рядко заболяване. А за такова се счита, ако то засяга по-малко от един на 2000 души. До днес са познати повече от 6000 видове такива заболявания.

Близо 6% от населението в света е засегнато от рядко заболяване. За Европа – 30 милиона, а за България – повече от 420 хиляди пациенти.


По публикацията работи: Нина Рангелова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тестват системата за ранно предупреждение в Ямбол на 1 октомври

Техническа проверка на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване и на системата за мобилно известяване BG-ALERT ще се проведе на 1 октомври и в община Ямбол. В сряда, от 11:00 часа, ще бъдат задействани сирени и гласови оповестители. Ще чуете гласови указания „Внимание! Внимание! Внимание! Извършва се техническа проверка“, след..

публикувано на 30.09.25 в 14:30

Строг режим за електрическите тротинетки и в Созопол

От 80 лв. за физическо лице и до 1 000 лв. за юридическо лице са глобите, които предвижда за индивидуални електрически превозни средства Наредбата за опазване на обществения ред и сигурност на територията на община Созопол. Решението бе взето единодушно от общинския съвет днес. В мотивите на вносителя председателят на Общински съвет Созопол..

публикувано на 30.09.25 в 13:30

Бургас с нови модернизирани ВиК мрежи

В Бургас бяха въведени в експлоатация два важни за града инфраструктурни обекта от „Интегрирания воден проект за област Бургас“. Това става факт след реконструкция на ВиК мрежата в източната и западната част на Бургас, които осигуряват по-качествено и надеждно водоснабдяване за десетки хиляди жители. Проектът е на обща стойност 412 227 430,73 лева...

публикувано на 30.09.25 в 12:45

И Общинският съвет на Царево заседава днес

Общинският съвет на Царево проведе редовното си заседание днес. На него общината представи отчет за финансовата 2024 година, г ласувана беше и актуализация на бюджета за тази година. Реализацията на няколко инфраструктурни проекта, както и средствата за традиционния рибен фест провокираха въпроси у местната опозиция. След като бъдат отстранени..

публикувано на 30.09.25 в 12:00

Писателската общност в Бургас загуби правото да ползва сградата на ул. „Вола“

Общинският съвет в Бургас не удължи правото на писателската общност да ползва сградата на ул. „Вола“. Предложението беше подложено на гласуване на днешната сесия, но не получи необходимата подкрепа. Казусът е от години. Имотът е използван от писателите повече от десетилетие, а дружество „Самосъзнание“ настоява за съвместно ползване, тъй като сградата..

публикувано на 30.09.25 в 11:30
Снимката е илюстративна

"Солидарна България" започва подписка "Не залагайте на хазарт старините ни"

 „Солидарна България“ започва поредица от срещи с граждани и национална подписка под надслов „Не залагайте на хазарт старините ни!“, която ще бъде внесена в Народното събрание. Поводът са готвени промени, касаещи осигуровките и пенсиите. В сдружението посочват, че всеки момент предстои внасяне на законопроект в Народното събрание, който..

публикувано на 30.09.25 в 10:05

Искат чрез Борда по водите средства за ремонт на гл.водопровод Болярово-Елхово

До две седмици ще бъде пусната водата в странджанското село Вълчи извор , съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Жителите там почти цяло лято разчитаха на водоноски. Сега ще бъдат захранвани от нов сондаж .  За трайно решаване на водната криза в района, община Болярово и съседната Елхово ще внесат искане в Борда по водите..

обновено на 30.09.25 в 09:21