Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът Шипка - българският символ на Свободата



Паметникът „Шипка“ е единственият паметник в страната, който е изграден с решение на народното събрание и то не кое да е, а Учредителното събрание. Това става 3 дни преди да бъде приета окончателно  Търновската конституция.  На 13 април 1879 г. народните представители обсъждат изграждането на монумент, който да изрази преклонението на българския народ, към всички онези които са допринесли за негово освобождение, включително и в тукощо приключилата руско – турска война, разказа директорът на паметника  – музей „Шипка – Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов: 

"Идеята за паметника се свързва с имената на Петко Каравелов, Петко Славейков и Стефан Беров. Тя оживява благодарение на поборническите дружества, които я поддържат жива до 30 октомври 1920г. - датата на създаване на Комитет за изграждане на паметник за освобождението и възраждането на българския народ. 2 години по-късно символно е положен основният камък на градежа. Строежът започва през 1926г. и продължава до 1930 г. Освещаването му е през месец август 1934 г." 

д-р Чавдар Ангелов, директор на паметника - музей

Първоначалните планове са били лъвът, който е на монумента да бъде монтиран на върха на паметника, но идеята е изоставена по конструктивни и естетически причини и той е поставен на северната фасада, където  е най - добрият естествен подход към него. Откриването на паметника е през 1934, на 26 август той е осветен. Събитието се превръща във всенародно тържество в присъствието на цар Борис Трети, българския генералитет, църковния и политическия елит, дипломатическия корпус, и стотици хиляди българи от цялата страна.

Паметникът на Свободата е построен на връх Св. Никола, а не на връх Шипка, където са се водили боевете. Причината за това решение е по-равният терен на връх Св. Никола. Името на върха е променяно през годините- от Св. Никола на Ген. Столетов, от Ген. Столетов на Шипка, а днес отново е с първото си наименование.
"Паметни събития през годините до монумента са производството на 6 офицерски випуска. Интересното е, че това се случва когато  България е монархия, народна република и република и това показва, че независимо от политическия режим това място винаги е било важно за българското войнство", каза още Чавдар Ангелов. 

През миналата година 84 хиляди души са посетили паметника музей Шипка – Бузлуджа . Д-р Чавдар Ангелов разясни, че в идните месеци ще започне дългоочакваният ремонт на паметника. Той подчерта, че осъществяването му е наложително, за да се запази монумента. 

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница

Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село Камен връх областният управител  Николай Костадинов задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT. В борбата в огъня са включени и два военни хеликоптера. Подробности от кореспондента ни Даниела..

публикувано на 23.07.25 в 16:48

Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:16

Правителството отпуска средства на общините за поддържане на военни паметници

Правителството одобри  допълнителни трансфери по бюджетите на общини за тази година. Сред тях са Созопол, Сливен и Ямбол. Средствата са за финансово подпомагане  на дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници.  Съгласно Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците,..

публикувано на 23.07.25 в 15:46

Етикети с цени в лева и в евро заблуждават потребителите заради оформлението им

Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова . „Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено,  когато..

публикувано на 23.07.25 в 13:30

Отмениха решението за изграждане на фотоволтаичен парк край Дюлево

Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6 хил. дка край село Дюлево. Проектът предвижда соларните панели да бъдат поставени върху общински земеделски земи и пасища в непосредствена близост до къщите в селото. На 16-и юни жителите на селото..

публикувано на 23.07.25 в 13:01

Поставят фотоволтаични панели на 26 сгради на социални услуги в Бургас

Фотоволтаични панели ще бъдат поставени на 26 сгради на социални услуги в Бургас. Очаква се м ярката да намали разходите на ток с минимум 30%.  Това ще стане по проект, с който общината ще  кандидатства за повишаване на енергийната ефективност с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Фотоволтаичните системи ще са с мощност..

публикувано на 23.07.25 в 11:35

МС одобрява създаването на "Магазин за хората"

Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост, произведени в..

публикувано на 23.07.25 в 09:00