Малко над 90 тона е квотата за улов на калкан, определена от Европейския съюз за водите на Черно море. До момента Изпълнителна агенция по "Рибарство и аквакултури" одобри списъци на риболовни кораби с квоти за улова на калкан през 2025 година. Те са от Сдружение "Черноморски изгрев" и Асоциация на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Разпределени са под формата на индивидуални квоти чрез две сдружения общо 72 тона. Предоставеното количество представлява 80% от цялото количество на страната.
През тази година има увеличение на квотата със 7,5 тона за разлика от предходната 2024 година. Това каза за БНР Бургас д-р Йордан Господинов, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ". Той обясни дали е изпълнена миналогодишната квота, за какъв период от време става това, както и коментира административни казуси.
„Калканът винаги е бил голяма атракция за Черно море, най-вече за нашите две страни България и Румъния, които са членки на Европейския съюз. Това е наблюдаван вид от много години по ред причини - заради свръхулова, заради рязкото застрашаване на популацията преди няколко години и се въведе квота, а България раздава три вида квоти. На двете признати сдружения, т.нар. асоциации, които обединяват група кораби. Нашата асоциация е по-голямата, която освен кораби обединява фабрики и ферми за аквакултура. Другото сдружение, което получава квота се занимава основно с риболов. Третата квота ИАРА разпределя на хора, които не членуват в сдружения, но все пак ловят калкан. Издава се специална заповед, в която има критерии и се определят индивидуалните квоти. При нас има вътрешни правила, имаме 32 квоти. до момента се сраздали 28 квоти на 28 кораба.
За съжаление през последните 2 години поради екстремната ситуация в Черно море, в която Русия води война срещу Украйна създаде невъзможност да се излови квотата за калкан. Имаше мини в морето, имаше и забрани, които бяха свързани с военни учения в Черно море, затова и не можа да се изпълни тази квота в България. Европейската комисия, в частност Главна дирекция „Море“ предоставиха възможност неизловената квота да се прехвърли за следващите години, така че в един момент дружествата получиха с натрупване по-големи квоти. Сега се върна в нормалните си граници.
Има обаче някои особености, с които държавата все още не може да се справи с тях. ЕК разпореди от 1 януари 2025 година да се раздаде квотата. Преди това от ноември месец има процедура в Европейската комисия колко да е като количество тази квота. Минало е решение на комисията, но чисто административно, докато бъде публикувана минават няколко месеца. В случая - вместо да получим квотата от 1 януари, от когато си плащаме индивидуалната квота, това става със закъснение в средата на февруари в България. Това е политическо решение, което трябва да бъде взето, а не да се губи време, защото българската администрация не може да се справи в нормални срокове. След това ще последва 60-дневна забрана за улов от 15 април, после следва период, в който калканът няма да има търговска стойност, защото ще бъде на половин цена, след 2 месеца ще бъде бурно морето и няма да може да се лови калкан. Може би защото сме малък сектор, не ни се обръща достатъчно внимание, но се ощетява нашият бранш, което се наблюдава всяка година.
През последните 10 години има свръхулов на бяла мида. Този вид се лови основно по Южното Черноморие. Това е също експортно ориентиран вид, който го изнасяме за Италия, Испания. Изключително ценна суровина. Ловяхме по 700-800 тона, след това 500, 300, стигнахме до 150 тона. Учените препоръчват минимум 45-дневна забрана, но и забрана за улов между от 3 до 6 месеца. А у нас се очаква да бъде издадена заповед за забрана за улов, която да е 36 дни. Не знам как сметнаха този срок. Бялата мида е ресурс, който се изчерпва от морето нерегламентирано от хора, които влизат уж любителски, а мидата се изнася за Западна Европа“, добави още Йордан Господинов.
В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия. "Тази забрана..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..
Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..
333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..
12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..
Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..
От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има картел..
Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на..
В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които по право би..