Казусът с автогарата в Созопол влиза в съда. Общината завежда дело срещу частта от протокола на комисията от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/, в която се изисква разкопаване на целия парцел за бъдещата автогара. Институтът не третира еднакво общината и частните субекти, които извършват инвестиционни намерения в района, посочва кметът Тихомир Янакиев.
На Община Созопол бе вменено да направи археологически разкопки според виза за проектиране под застроителното петно, което е в размер на около 300 кв м, а в същото време на съседните обекти има беше разрешено да направят археологически наблюдения. Разликата е огромна във време и средства, подчерта градоначалникът и заяви:
"Община Созопол няма да даде повече нито лев за продължаване на разкопките от общинския бюджет, но в протокола на комисията, който беше приет, пише че държавата трябва да предвиди средства от Бюджет 2025 на Министерството на културата за продължаването на разкопките. При тази ситуация с най-голямо удоволствие ще подкрепим удължаването на разкопките при продължение, че министерството финансира разкопаването на целия парцел."
За 450 кв м на 7 метра дълбочина сме изхарчили почти 300 000 лева, а те искат да се разкопае целия парцел, който е почти 2 декара. Това означава, че някой трябва да извади над 1 милион лева за довършването на разкопките, но това няма да бъде Община Созопол, категоричен е кметът.
Мисли се и за алтернативен вариант с парцел в квартал „Мисаря“, където е планирано да се изгради транспортен хъб. На сесията тази седмица бе коментирана пътната връзка от квартала към околовръстния път на Созопол. Тихомир Янакиев пояснява:
"Парцелът е доста по-далеч, но е вариант с оглед на големината си. Там имаше един проблем, че нямаше пътна връзка към околовръстния път, а улица „Одеса“, която е основната артерия и водеше към този парцел, е изключително натоварена не само през летния сезон, а и през зимата. Няма да вкараме целия автобусен и автомобилен трафик единствено по улица „Одеса“, затова ако решим там да правим транспортен хъб, защото няма да е само автогара, трябва да осигурим алтернативен достъп на този парцел към алтернативния път, за да може бързо да се влиза и излиза от това място."
Предната администрация също е работила в тази посока, така че имаше някакъв утъпкан път. Пета година работим и ние и всеки момент очакваме да се финализират нормативните документи, така че там имаме пробив, добавя кметът.
За 10 март от 17.30 в читалище „Отец Паисий“ е обявена среща за жителите на Созопол с кмета Тихомир Янакиев. Той призова местните хора да излязат от социалните мрежи и да бъдат активни на живо в поставянето на важните за тях въпроси.
Повече чуйте в звуковия файл.Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на национален протест на 15 май. Те ще блокират кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски", ще има и акции в други градове на страната. Искането е за минимално увеличение на заплатите с 15 процента, като за целта..
Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч., като в него ще участват..
В Международния ден на сестринството медицински сестри, акушерки, лаборанти, лекарски асистенти излизат на протест пред здравното министерство. Те ще поискат драстично увеличение на заплатите и приемане на стандарт за качествена грижа за пациентите. Минималната заплата за медсестри, акушерки, лаборанти и лекарски асистенти да бъде 150 процента от..
Бедните в България нарастват до 21,7% от населението, а основните характеристики на бедността са безработицата, ниското образование, по-високият брой на децата в домакинството, по-напредналата възраст, етносът. Това пише в свой анализ Зорница Славова от Института за пазарна икономика, който базира върху данни на Националния..
В община Камено заради аварии ще се работи на две места. Водоем Вратица , където ще се извършва р емонт на ПЕВП (полиетиленови тръби с висока плътност, ф 125. Дейностите се извършват от 08:30 до 15:30 часа. Също в община Камено с. ПС Тръстиково, ще има ремонтни дейности за времето от 08:30 до 14:30 часа. В община Средец, в село Голямо..
В средата на март започна реконструкцията на водопроводната мрежа в каменското село Полски извор. Това е един от големите проекти, които изпълнява местната администрация на Община Камено. Ремонтът е чакан от години от хората. Част от улиците са разкопани, големи изкопи се появиха до домовете на местните жители. Проектът е за над 4..
Православната църква почита днес свети Герман – Константинополски патриарх през VIII в. и борец срещу иконоборството, също и църковен песнописец. Според народните представи светията е господар на градушката и затова го наричат Герман градушкар. Вярва се, че той е наследил езическото божество Джерман, господар на природните стихии. Извършва се..
„Ще отговаряме пред Бог как сме възпитали децата си“, каза по време на Молебена в подкрепа на предмета "Религия и добродетели“ в българските училища..
Молебен в подкрепа на предмета „Религия и добродетели“ в българските училища ще бъде отслужен днес в Бургас от 11 часа пред храм "Св. св. Кирил и..
Благотворителна изложба на момче, което се е преборило с онкологично заболяване организират от фейсбук групата „Шофьори Несебър“. Идеята е..