Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идея – част от природо-математическите гимназии да станат специализирани училища

Красимир Вълчев
Снимка: БТА

Преместването на религията от т.нар факултативни часове за допълнителна подготовка в задължителния учебен план не означава, че децата задължително ще учат религия, тъй като те и родителите им ще могат да избират между различни програми - с елементи на конфесионално образование или с акцент върху възпитанието.
Това уточни просветният министър Красимир Вълчев по повод идеята за въвеждане на задължително обучение по религия в общообразователните училища.
Той даде подробности и за друга идея за промяна на образователната система - част от математическите и природо-математическите гимназии да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците, приети в тях след 4-ти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап.

По-вероятно е преместването на религията в задължителния учебен план, както е при над 50 на сто от европейските страни, да стане от по-следващата учебна година и да се започне с един час в първи клас, стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев.

Родителите и учениците ще имат възможност за избор между програми: "Ще имаме програми с елементи на конфесионално образование, както имаме в момента в така наречените факултативни учебни часове. Ще имаме и различна програма, която ще бъде акцент само върху възпитанието. Това ще предложим да бъде час, който да няма оценка".

По повод идеята част от математическите и природо-математическите гимназии и да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците, приети в тях след четвърти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап, министър Вълчев обясни какво налага тази промяна: 

"Това го налага фактът, че една част от тях в момента учат от пети до седми клас, но след това не успяват да продължат, въпреки че имат високи математически способности. Защото общият прием е такъв, че могат да бъдат изпреварени от другите деца, които имат по-високи резултати по български език, да кажем".

Приемът след седми клас тази година ще предложи малко повече професионални паралелки, съобщи още министър Красимир Вълчев: "Ще променим парадигмата, ще разширим часовете по математика и природни науки. Моето мнение е, че трябва да и по български език и литература да се разширят часовете".


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гимназисти ще са част от кампанията "Аз съм отговорен шофьор"

Бургаски гимназисти ще се включат в обученията от кампанията „Аз съм отговорен шофьор“ на Министерството на образованието и науката. Лекциите ще се проведат утре в 13.30 часа в Международния конгресен център, а след това ще има и демонстрационна част на паркинга до Морска гара.  В заниманията участват ученици от 10 до 12 клас, които са и бъдещи водачи..

публикувано на 28.04.25 в 13:20

СТЕМ среда ще се изгради в СУ "Константин Петканов" в Бургас

През тази година предстоят ремонтни дейности в много училища в страната по различни национални и европейски програми. Едно от тях е СУ „Константин Петканов“ в Бургас. СТЕМ център и модернизация на оборудването са сред важните проекти за учебното заведение.  Наскоро се проведе първата дейност по проекта „Посланици на здравето“...

публикувано на 28.04.25 в 08:30

Проф. Андрей Чорбанов с лекция в "Един академичен час" на БДУ

Проф. Андрей Чорбанов днес ще бъде част от инициативата на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" "Един академичен час".  Лекцията му от 11 часа е на тема "Съвременни ваксини и предизвикателствата пред 21 век". Имунолог, ръководител на Департамента по имунология в Института по микробиология към БАН, професор Чорбанов в..

публикувано на 28.04.25 в 07:00

Наградиха победителите в конкурса „За моята България“ с гала концерт в Бургас

С тържествен гала концерт, провел се на 24 април в Културен център „Морско казино“, завърши седмото издание на Регионалния ученически конкурс „За моята България“. Събитието беше организирано от Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ и Сдружение с нестопанска цел – Училищно настоятелство „Партньори на бъдещето“, в партньорство с Българското национално..

публикувано на 25.04.25 в 17:33

Посланикът на Австрия откри пътуваща еко изложба в НЕГ “Гьоте“

„Изключително съм радостна, че НЕГ „Гьоте“ е първата спирка на пътуващата изложба на Посолство на Австрия, посветена на мерките за намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда.“ Това заяви Н.Пр. г-жа Анреа Икич-Бьом по време на откриването на експозицията в елитната бургаска гимназия. Нейно превъзходителство подчерта, че с учебното заведение..

публикувано на 25.04.25 в 18:00

Бургас приема първото издание на образователния „Буки Фест“ на 26 април

Бургас ще бъде домакин на първия „Буки Фест: На вълната на знанието“ – образователен фестивал, посветен на технологиите и иновациите в обучението.  Фестивалът се организира от „Училищна Телерик Академия“ и платформата Буки с подкрепата на Община Бургас. В него ще участват над 70 ученически екипа от цялата страна, които ще демонстрират проекти,..

публикувано на 25.04.25 в 14:00

Бургаска област е първенец на пролетното математическо състезание за IV клас

Бургаска област зае първото място в страната по резултати от Пролетното математическо състезание за ученици от IV клас. Регионът оглави класирането с най-висок среден резултат, най-много постигнати максимални оценки и активно участие от страна на училищата. Средният резултат на учениците от област Бургас е 15.96 точки – най-високият в страната...

публикувано на 25.04.25 в 12:00