Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жечо Станков: За домакинствата няма да има последствия от либерализацията

Жечо Станков
Снимка: БТА

Гражданите да бъдат спокойни "от гледна точка на предпазния, компенсационния механизъм – не само през първите 6 месеца на либерализацията, а и впоследствие".

Това препоръча министърът на енергетиката Жечо Станков в интервю за БНР. Той подчерта, че се работи в посока за домакинствата да няма последствия "от флуктуацията на цените на тока на свободните пазари" при предстоящата либерализация на пазара за битовите потребители.  

Фонд "Сигурност на електроенергийната система" никога не е разчитал на средства от държавния бюджет и така е най-правилно, напомни той и увери, че ще се намери балансът във фонда - да бъдат осигурени достатъчно средства за компенсация, така че либерализацията да не повлияе на сметките на домакинствата.

"Него го заварихме на дефицит. Трябваше да подсигурим средства за компенсация на небитовите потребители. При необходимост бюджетът винаги може да подпомогне този процес. Назад в годините натрупан излишък – близо милиард, бе иззет от фонда. В момента е изключително нужен, ако беше вътре", обясни Станков.

По думите му, до 31 март има достатъчно средства за бизнеса. Амбицията е "да намалим ефекта, да дръпнем ръчната спирачка на инфлацията, за да може високите цени на електроенергията да не стигат до трапезата" ни.

Във всеки момент, в който изключва по-голяма част от мрежата на "Топлофикация" и е студено, хората минават на ток – мрежата трудно би издържала физически, ако всички абонати на "Топлофикация" в София го направят, коментира Жечо Станков в предаването "Преди всички".

Запитан за съдбата на ТЕЦ "Контур Глобал", от който държавата притежава 27%, енергийният министър уточни, че за него е "изключително важно да запазим тези мощности". Изпращат се писма "до всички възможни оператори в Европа, които биха били заинтересовани да придобият и да оперират тази централа".

"При интерес на такава компания, какъвто неформално, доколкото разбирам от мениджмънта, вече има - да бъдат на първо място спасени работните места на хората."

Министърът на енергетиката не смята, че в момента е "наложително, необходимо и възможно" държавата да изкупи дялове от централата.

Във връзка с продажбата на реакторите от АЕЦ "Белене" на Украйна Станков отбеляза, че очаква финално експертно становище дали парогенераторите от оборудването биха могли да се използват у нас.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България подписа договор за търсене на нефт и газ в Черно море

Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.  Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...

публикувано на 15.04.25 в 13:30

Среща с туристическия бранш предстои днес в Поморие

Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон.  Данните показват, че макар като цяло..

публикувано на 15.04.25 в 09:00

Ръст на нарушенията при заплащане на труд по празници и извънредни дни

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..

публикувано на 14.04.25 в 13:30
Снимката е илюстративна

От 15 април се забранява уловът на калкан в Черно море

От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително.  Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..

обновено на 12.04.25 в 15:36

Протест в Бургас за целогодишни полети на летището

В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще  протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...

обновено на 12.04.25 в 10:20

Летище Бургас: Очакваме 12% ръст на пътниците, инвестираме още 100 млн. до 2026 г.

Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта.  Допълнителни 100 милиона лева  ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..

обновено на 12.04.25 в 09:37

Дания с повече редовни полети и туристи към Бургас през 2025 година

Очаква се ръст на туристите от Дания през сезон 2025, като само от Копенхаген до летище Бургас са планирани 179 полета, а от Билунд – 116. Това стана ясно по време на среща между кмета Димитър Николов и посланика на Дания Флеминг Стендер. Посланикът е бил впечатлен от разширената веломрежа в града и прояви интерес към мерките за климат и чистота...

публикувано на 11.04.25 в 16:30