Нидерландия запазва първо място по интерес от страна на българските кандидат-студенти. В челната класация попада и Испания, която отчита ръст от над 70 % като дестинация за придобиване на висше образование. Тези данни представиха от „Интеграл“, организатори на форума „Световно образование“, който провежда своето пролетно издание днес в Бургас.
Топ дестинациите за бургаските кандидат-студенти са Нидерландия, Италия, Австрия и Великобритания. Испания, обаче, покачва своя коефициент на интерес у младежите. Ето какво каза Николай Христанов от организаторите:
„Заради по-достъпните такси, заради програмите на различни езици – италиански, английски, испански… В държавните университети в Испания студентите могат да се обучават на цени между 1000 и 4000 евро. В Австрия е 363 евро на семестър.“
Китай и Южна Корея са сред водещите държави извън Европа, към които все повече се заражда интерес от страна на кандидат-студентите, допълни Христанов.
Водещи специалности са бизнес и икономика, компютърни науки, дизайн и психология. Покачва се интересът и към профили, обвързани с изкуствен интелект.
Освен всички представители на университети, които показаха на бургазлии своите програми и възможности, за първи път на изложението присъства и академия за пилоти, които са разработили тренировъчна програма за начинаещи. В рамките на 18-24 месеца, всеки който иска да стане пилот на пътнически самолет може да се обучава.
Себастиан Линца от академията за пилоти посочи:
„Ние сме тук, защото открихме новаторския проект и искаме да разпространим новината за платеното обучение за пилоти и тази възможност за хората в България, които биха искали да се включат. Доколкото видяхме в София и Пловдив, има голям интерес към пилотската професия от страна на българите. Макар че това не е толкова често срещана професия, отчитаме ръст на интереса към нея в България.“
Могат ли и жените да бъдат пилоти?
„Професията е и за мъже и за жени – няма разлика. Отчитаме, всъщност, че жените са малко по-стабилни и балансирани от мъжете, затова са и конкуренция.“
Образователния форум продължава до 16 часа.
Чуйте повече в звуковия файл:
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският национален отбор спечели 3 сребърни и 3 бронзови медала, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Два от тях са на учениците от бургаската природо-математическа гимназия..
Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт. Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..
Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“. Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и Весела Великова – по Английски език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“. Разработката на педагозите съчетава образование и..
Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-престижното състезание по математика в света, провело се в Австралия. Българският..