За заупокойна литургия за покойния папа се събра и бургаската католическа общност в храма "Дева Мария Богородица". Тя беше водена от енорийския свещеник отец Марчин.
"Тази новина дойде, когато бяхме заедно с енорияши, след литургията в понеделник. Веднага се помолихме за неговата душа и решихме, че вечерта ще отслужим една литургия", сподели отец Марчин.
Бургаските католици също са се присъединили към хилядите поклонници, които посрещнаха папа Франциск при посещението му в България. Енорийският свещеник Марчин казва, че ще го запомни, като много сърдечен, отворен и радостен човек.
"Той говори много, че Бог е любов, че Бог прощава, че Бог е милосърден и тази черта в неговото проповядване ми остана", каза още отец Марчин.
По думите му, за избора на нов папа трябва повече да се уповаваме на Господ, защото ние нямаме влияние за тези неща. А заради глобализацията и това, че вратите вече са отворени е възможно да има папа отново извън Европа.
Светият отец управлява 12 години Римокатолическата църква – период, в който посети 67 държави на всички континенти, сред които и България. На последния си Великден той се появи на площад "Свети Петър" с омофор (покривало)с изобразени православни кръстове и българска роза, получен като дар при посещението си в България.
В своето завещание папа Франциск изразява волята да бъде погребан в катедралата "Санта Мария Мадожоре" в Рим, където пред иконата на Богородица с Младенеца той се моли преди и след пътуванията си в чужбина, както и при всяко важно събитие.
Областният управител Владимир Крумов представлява област Бургас в заседанието на Комитета по наблюдение по трансграничната програма България – Турция 2021-2027, финансирана от Европейския съюз. Европейско и национално съфинансиране ще бъдат инвестирани в предотвратяване на горски пожари. Комитетът одобри правилата за кандидатстване по..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..
В ямболското село Бояджик почетоха паметта на загиналите в бунта преди 149 години. В кръвопролитните събития по време на Априлското въстание са избити близо 200 души. Инициативен комитет настоява те да бъдат канонизирани за свети мъченици от Българската православна църква. Въстанието в Бояджик е втората по мащаб акция в рамките на Сливенския..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме обществена медия, а обществената медия функциите са ѝ в кризи и във всякакви такива ситуации, в които хората разчитат единствено и само на нас", коментира Дарина Григорова – журналист в Радио България...
Бургас ще бъде домакин на инициативата „Зелен уикенд: Бъди активен!“ от 16 до 18 май, организирана от Община Бургас в рамките на новата програма за здравословен и устойчив начин на живот. Събитието ще предложи богата програма от активности на открито, насочени към всички възрастови групи и интереси – от спорт и екология до култура и семейни..
Карнавалът на биоразнообразието ще даде старт днес на „Зелен уикенд“ в Бургас. Поредица от прояви с екологична насоченост предстоят през двата почивни дни. В 13-то издание на Карнавала на биоразнообразието са записани 251 деца от 21 детски градини в Бургас. Празничното шествие, водено от музиканти от НУМСИ „Панчо Владигеров“ ще..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е сигнал в здравната инспекция в града, очаква се проверка от Регионалната екоинспекция в Стара Загора. След сигнала, получен в края на миналата седмица, е извършена проверка в обекта, обясни..
От днес - 16 май започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е..
Ученици от специалност "Парково строителство и озеленяване" в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – Бургас..