Близо 600 000 души са декларирали доходите си пред НАП седмица преди изтичане на крайния срок – 30 април. Повече от 86% от годишните данъчни декларации са подадени по електронен път с персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис (КЕП). Малко над 1500 данъкоплатци са изпратили формулярите си по пощата, а почти 74 000 са ги подали в офис на приходната агенция.
Декларирането с ПИК също е предпочитаният за бургазлии начин. Подадените в НАП Бургас подоходни декларации с персоналния идентификационен код на Агенцията са 27 632. С КЕП са подадени 5 283 декларации, чрез пощенски оператор 1478, а 5 372 данъкоплатци са предпочели да подадат на място в Салона за обслужване на клиенти своите годишни данъчни декларации.
Годишна данъчна декларация подават лицата, получили през 2024 година доходи от хонорари, дори и ако данъкът им е удържан в пълен размер от платеца на дохода. Земеделските стопани и лицата, които през миналата година са получили доходи от наем или облагаеми доходи от продажба на имущество, също трябва да попълнят формуляра. В декларацията се посочват и някои облагаеми с окончателен данък доходи от чужбина, като дивиденти и ликвидационни дялове, парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител и др.
Срокът за деклариране и плащане на данъка по годишните данъчни декларации е 30 април за лицата, които не получават доходи от дейност като търговец. Най-лесният и бърз начин за подаване на декларацията и плащане на задълженията е през Портала за електронни услуги на НАП, достъпни с ПИК или КЕП. От 10 март потребителите могат да се възползват и от предварително попълнената декларация, в която са отразени данни, подадени в приходната агенция от работодателите и платците на доходи. Онлайн плащането е една от най-често използваните електронни услуги на НАП. От началото на годината до момента през нея без такси са платени над 414 млн. лв. данъци и осигурителни вноски.
Физическите лицата, извършващи дейност като търговци (например регулярно продават стоки в интернет с цел печалба), едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като ЕТ, подават годишните си декларации за доходите до 30 юни 2025 г. В случай че едноличен търговец или регистриран земеделски стопанин, който се облага като ЕТ, е получил и доходи, които не са свързани с тази му дейност, като например от наем, те се декларират в срок до 30 април, уточняват още от НАП. Няма пречка доходите от различните видове дейност да бъдат декларирани до края на април
За първи път летният туристически сезон беше открит в Поморие. Началото бе дадено пред многобройна публика на Южния плаж. Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Мистерията на българските гласове, Папи Ханс, Молец и други се качиха на сцената, а оттам кметът на общината Иван Алексиев заяви: "Няма нищо по-хубаво от плажа, от морето, от слънцето..
Официалният старт на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден днес в Поморие с концерт на брега на морето. Събитието е от 19 часа на Южния плаж в курорта. С откриването на сезона в Поморие Министерството на туризма поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив туристически продукт, който съчетава природни ресурси,..
Присъединяването на България към Eврозоната ще направи финансовата ни система устойчива, категоричен е водещият финансист и анализатор на пазари Бисер Манолов. По думите му това ще благоприятства развитието на бизнеса. Хората не бива да се притесняват от скок на стоките, категоричен е експертът. Бисер Манолов ще е лектор в Бургас на..
Палитра от събития, обединени под мотото Fun&Sun, ще се проведе в Бургас по повод Международния ден на детето – 1 юни. Инициативите започват още на 30 май и включват прояви на различни локации в града. На 30 май в паркa до бл. 128 в ж.к. „Меден рудник“ ще се състои годишният концерт на фолклорните школи към народно читалище „Паисий Хилендарски 1928“...
На Спасовден Ахелой отбелязва празника на града. Акцент в програмата е 18-тият Тракийски регионален събор, на който участие ще вземе народната певица Жечка Сланинкова, а за финал на програмата е предвидена празнична заря. Междувременно върви и подготовката на курортния град за летния сезон, като основните приоритети за тази година са..
Липсата на работна ръка е сред големите проблеми в хлебопроизводството, посочи Димитър Людиев, който е собственик на верига пекарни и председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите. Това пък е причина много фирми да се върнат в сивия сектор, за да си спестят разходи за заплати и осигуровки. „Проблем в бранша..
Второ издание на фестивала "Ден на полето" в бургаски регион бе открито днес. Миналата година нашите стопани организираха изложение край Българово, а тази форумът се провежда край Айтос на терен на местния земеделец Никола Николов. Производители на семена, торове и техника показват продукцията си. Сутринта бяха организирани футболни срещи, а..
Официалният старт на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден днес в Поморие с концерт на брега на морето. Събитието е от 19 часа на Южния..
Присъединяването на България към Eврозоната ще направи финансовата ни система устойчива, категоричен е водещият финансист и анализатор на пазари..
За първи път летният туристически сезон беше открит в Поморие. Началото бе дадено пред многобройна публика на Южния плаж. Стефан Вълдобрев и Обичайните..