Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НИМ с нова книга, посветена на археологията в Бургаския залив

| обновено на 08.05.25 в 11:35
5
Снимка: РИМ Бургас

ационалният исторически музей издаде нова книга, която е посветена на археологията в Бургаския залив. Книгата на проф. д-р Иван Христов "Between Sozopol and Talasakra". 

Тя представя резултатите от археологическите проучвания на екипа на проф. Христов в землището и акваторията на гр. Черноморец в периода 2014 – 2025 г. В този екип са участвали и експерти от РИМ – Бургас. 

Научният акцент пада върху една слабо проучена, но силно наситена с археологически обекти зона около западния край на Созополския залив на площ от над 300 дка. 


Изложението следва вече утвърден интердисциплинарен подход, приложен в сходни предишни обобщаващи публикации на автора, проследяващи поселищното развитие в крайбрежната Черноморска зона. Използвани са методи на полевата и подводна археология, историческа география и геофизика.  Текстът е предпоставка да се разшири научното познание за разположението и характера на археологически обекти от различни исторически периоди, разположени в околностите на Аполония Понтика/ Созопол, поясняват от РИМ-Бургас.

Научни рецензенти на книгата са известните български историци и археолози проф. д-р Иван Тодоров и проф. д-р Сергей Торбатов. 

Книгата има пет глави. Първата е географско описание на хинтерланда и характеристика на залива. Във втора глава е направен преглед на всички запазени писмени извори за западната периферия на созополския залив. В трета глава от книгата се представят хипотези относно разположението на т. нар. „второ созополско пристанище“, упоменато през VI век в анонимен периплус на Черно море.


Последните две глави от изложението представят резултатите от археологическото проучване на различни по вид и хронология археологически обекти, концентрирани на една не толкова голяма по площ територия, разположена в западния края на залива. Освен обобщението на данните от вече известни археологически експедиции, тук са публикувани за първи резултатите от разкопки на нови обекти, имащи пряко отношение към разглежданата тема.

В заключението е разгледан характера на тези структури и мястото им в историята на хилядолетния черноморски полис. Авторът приема, че при западната брегова ивица на Созополския залив е налице на съвкупност от археологически обекти, които образуват специфично предградие на Аполония Понтика/ Созопол назовано с гръцкия термин προάστ(ε)ιον (proasteion).


Това е подходящото обозначение за крайградско застрояване в предимно гръкоговоряща част от Средиземноморието и Черноморското крайбрежие за разлика от почти идентичния термин латински термин suburbium.

Тук свързващи компоненти с града е пристанището/ пристанищата и крайбрежния сухоземен път. Основната територия на този проастион обхваща полуостров Хрисосотира до гр. Черноморец както и отделни структури чието описание се публикува за първи път. 


Особено интересни са данните за новооткрития римски храм и късноантична църква в местността „Аклади“ до къмпинг „Градина“ между Созопол и Черноморец проучвания през есента на 2024 г. от екип на НИМ и РИМ Бургас.

Представят се и резултатите от подводните изследвания в акваторията на крепостта Хрисосотира.

Предстои през месец юни представяне на книгата в Бургас. Тя е качена на сайта на НИМ за свободен достъп.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започнаха майските дни на културата „Сливенски огньове“

В Сливен започнаха майските дни на културата „Сливенски огньове“. Началото бе дадено със запалването на символния огън пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци.  „Емблема и неизменна част от културния живот на Сливен“ – така кметът Стефан Радев определи създадените през далечната 1967 година „Сливенски огньове“.  „Щастлив съм,..

публикувано на 08.05.25 в 15:40

Девета симфония от Бетовен ще бъде изпълнена в Деня на Европа

Бургаската опера ще представи симфоничен концерт посветен на Деня на Европа в петък, 9 май. В него ще бъде изпълнена  Девета симфония на Лудвиг ван Бетовен за солисти, хор и оркестър в ре минор, оп. 125.  Тя е определяна като един от шедьоврите на Бетовен и една от най-значимите композиции в музикалната история, съобщи сопраното Мария..

публикувано на 08.05.25 в 09:50

Яна Панова представя дебютната си книга “Мигове по детските ми пръсти” в Бургас

Яна Панова ще представи днес в Бургас дебютната си книга “Мигове по детските ми пръсти”. Издаването й има статут на присъдената й награда за оригинално творчество на млад творец в Националния литературен конкурс “Петя Дубарова”. В продължение на три поредни години тя е отличавана при неговото провеждане. Младата авторка е родена на 22..

публикувано на 08.05.25 в 09:20

В петък гледаме най-доброто от европейското кино в Бургас

На 9 май, по повод Деня на Европа, бюрото на програма „Творческа Европа МЕДИА“ в България съвместно с Община Бургас и водеща кино верига в България ще излъчат кино прожекции за любителите на седмото изкуство. Общо 23 български и европейски филма ще бъдат показани през целия ден в страната, но само в Експо център „Флора“ и  в Центъра за съвременно..

публикувано на 07.05.25 в 16:30
снимка: Община Бургас

Рекорден брой участници в Националния литературен конкурс "Петя Дубарова"

Националният литературен конкурс на името на бургаската поетеса Петя Дубарова, отбелязва своя 28-и юбилей с рекорден брой участници. Тази година 199 талантливи творци са предали своите произведения, които ще бъдат оценени от петчленно жури, водено от поета Бойко Ламбовски. Официалната церемония по награждаване ще се проведе на 9 май от 18.00 часа..

публикувано на 07.05.25 в 16:20
Снимка: ООШИ Несебър

Млади таланти от ООШИ-Несебър получиха призови места

Възпитаниците на Обединена общинска школа по изкуствата (ООШИ) в Несебър постигнаха впечатляващи успехи на два значими фолклорни събития с конкурсен характер. На XXVII Национален музикален фестивал „Фолклорен изгрев” в Варна, децата от класа по народно пеене, водени от преподавателя Нели Танева, се представиха блестящо и завоюваха множество призови..

публикувано на 07.05.25 в 15:45

Станимир Карагьозов, Елица и Христо: Театрална школа "Талантино" създава приятелства за цял живот

Театрална школа „Талантино“ ще представи двойна премиера на спектакъла „Хотел между тоя и оня свят“ от Ерик-Еманюел Шмит днес и утре, 7 и 8 май. Първата вечер ще участват абитуриентите на школата. Те са 12 момичета и момчета, които повече от 10 години я посещават. Във втората премиера, на следващата вечер, ще участват останалите..

публикувано на 07.05.25 в 12:32