Инвестиции в по-добра инфраструктура с цел сигурност на пътя, както и инвестиции в полза на младите хора за преодоляване на демографската криза са сред важните акценти в бюджета за тази година.
Бюджетът на община Бургас за 2025-та година беше приет с 43 гласа „за“ и 6 „против“.

Единодушно съветниците приеха да има увеличение на средствата за стимулиране на раждаемостта от 500 000 на 600 000 лева. Бяха приети и корекциите, направени от БСП за увеличаване на средствата за ин витро процедури от 200 хиляди лева на 250 хиляди лева, допълнително финансиране на белодробната болница с 40 хиляди лева, необходими за храна и облагородяване на пространството в парка в к-с „Славейков“ с 13500 лева. Възприе се идеята и на общинският съветник Живко Табаков за увеличаване на сумата за туристическата реклама на Бургас от 15 хиляди лева на 35 хиляди лева.
По време на дебатите не липсваха и възражения по отношение на работата на общинската администрация. Съветници от "Възраждане" и СЕК направиха заявка, че няма да подкрепят бюджета.
В началото на заседанието представители на малкия и среден бизнес в Бургас изразиха притеснението си от докладната, внесена от общинска администрация за отдаване на публичен търг на 235 имота. Според търговците това поставя под въпрос инвестициите, които са направили в отдадените им под наем досега обекти. Въпреки това докладната беше приета с мотива, че зад нея има решение на Върховния съд.

Според друго от решенията от днес, с нови цени ще са услугите в туристически обекти на Община Бургас. Актуализация има на цените на билетите за корабчето до остров "Света Анастасия", както и за входовете на музеите на острова, Ченгене скеле, Акве Калиде, Етнокафенето.
Съветниците одобриха и актуализация на заплатите на кметовете и кметските наместници в Община Бургас.
С решението се определя основно месечно трудово възнаграждение в размер на 1 800 лв. за кметовете на всички населени места, в които се произвеждат преки избори за кмет, като се начислява и допълнително месечно възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит в размер на едно на сто (1%) върху основното месечно възнаграждение, което да се променя на период от една година. За кметските наместници заплата е в размер 1440 лв. като се начислява и допълнително месечно възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит в размер на едно на сто (1%) върху основното месечно възнаграждение, което да се променя на период от една година.
Община Бургас ще поиска от държавата три терена, за да може да реализира на тях важни за развитието на града проекти.
Един от терените, за които Община Бургас ще отправи искане до Министерски съвет е част от велоалеята към кв. „Сарафово“. Там от години има активирано свлачище, но Община Бургас не може да го укрепи, тъй като теренът не е неин.
В същото време държавата не признава разрушителните процеси там като свлачище и отказва да инвестира във възстановяването на велоалеята. Сега Община Бургас ще има възможност да кандидатства за финансиране и да укрепи терена.
Общинските съветници подкрепиха и предложение, свързано със спортната инфраструктура на града. Бургас ще поиска от държавата терен, който се намира до Морското училище и гребния канал. Имотът е на територията на една от най-големите промишлени зони в града, в близост до него са ж.к. „Възраждане“ и кварталите „Акациите“ и „Победа“. Там има много малко спортни обекти, а местата за отдих и развлечения са значително ограничени, поради дефицита на подходящи свободни общински терени.
Третият терен, който Общината ще поиска се намира в к/с „Меден рудник“, в непосредствена близост до Бургаското езеро. Идеята е там да се изгради стадион и прилежащ спортен комплекс. По време на дебатите по докладната кметът Димитър Николов напомни на общинските съветници, че в момента Бургас няма свой стадион. Стадион „Лазур“ никога не е бил общинска собственост, а Общината е загубила преди повече от 20 години, собствеността си върху стадион „Черноморец“.
Искането на държавния терен за общински е важно, за да се търсят средства за финансирането на спортния обект. "Стане ли този терен общински, ние ще направим всичко възможно там да има модерна база за тренировки на детски школи на U16, U19, на мъже. Да имаме поне един общински стадион, защото другите големи градове имат по няколко“, коментира кметът Димитър Николов.
Още близо 1 процент нагоре е индексът на тържищните цени тази седмица, отчита Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се покачва тази седмица с 0,96 процента до 2,321 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво..
С протест и блокиране на пътища заплашват жители на села от крайграничната община Болярово. Участъците са част от републиканската пътна мрежа и за преминаването по тях се плащат винетни такси. В окаяно състояние е пътят между селата Мамарчево - Воден и Крайново, въпреки че по него има извършени дейности, поставена е маркировка, почистена е..
Сдружение „Ангели на пътя“ организира национален протест под надслов „Стига мълчание“. Акцията е насрочена за 12 часа пред съдебните палати в София и в останалите градове на страната. Протестът се организира в социалните мрежи. Организаторите на националния протест, сдружение "Ангели на пътя" заявяват, че акцията е в името на Мартин и всички загинали..
С редица събития отбелязват празника на храм "Свети Пимен Зографски" в бургаския квартал "Крайморие". Православната църква почита светеца на 3-ти ноември. Литературно четене на любими откъси от Свещеното писание и житията на светиите ще се проведе днес от 16.00 ч. В него ще вземат участие децата при Неделното училище към храма, техните родители и..
Днес от 10:00 ч. стартира Супер Рали Созопол 2025. Трасето е отсечката от сградата на Община Созопол до разклона за с. Равадиново с дължина 6 км. Участниците преминават индивидуално по еднакъв маршрут, като времето за преодоляване на дистанцията се измерва. Ралито не е състезателно и се провежда в съответствие със Закона за физическото възпитание и..
Мартин Атанасов , създателят на "Черната писта" на катастрофите в България, е "Будител на годината 2025". 18-годишният ученик от София е най-младият носител на титлата в историята на кампанията на БНР. Той спечели вота на публиката с проекта, който показва опасните пътни участъци у нас според честотата на произшествията, като синтезира в интерактивна..
"Будител" – българската дума, която е трудно да бъде преведена. Свързваме я с "Народните будители" – просветители, книжовници и революционери, които през различните епохи са допринесли за духовния и културен възход на народа, съхранявайки националната ни идентичност. Но какво означава будител днес? Какво е будителство? Кой и защо има нужда от..
Село Веселие се намира в община Приморско и в него живеят около 500 човека. Разположено е в долина, близо до река Ропотамо, в Странджа планина и е на 30..
Днес от 10:00 ч. стартира Супер Рали Созопол 2025. Трасето е отсечката от сградата на Община Созопол до разклона за с. Равадиново с дължина 6 км...
С редица събития отбелязват празника на храм "Свети Пимен Зографски" в бургаския квартал "Крайморие". Православната църква почита светеца на 3-ти ноември...