Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 50 000 вече обявиха доходите си пред НАП Бургас

Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30 000 са подадените до момента в страната годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, съобщиха от приходната агенция. На 30 юни изтича срокът, в който дружествата и едноличните търговци е необходимо да декларират доходите си и да платят дължимия върху тях данък.

До края на юни самоосигуряващите се лица, които извършват дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане, трябва да декларират и внесат окончателните социални и здравни осигурителни вноски. Заедно с годишната си данъчна декларация, те подават и декларация Образец № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски.

От НАП напомнят, че 30 юни е последният ден и за деклариране и плащане на корпоративен данък /чл. 92 от Закона за корпоративното подоходно облагане/, данъка върху разходите, данъка върху приходите на бюджетните предприятия, както и на данъка върху дейността от опериране на кораби.

Над 47 000 бургазлии и жители на областта са подали годишните си подоходни декларации пред НАП до полунощ на 30 април, когато изтече и крайният срок за физическите лица да декларират данъка върху доходите си. В цялата страна подадените в срок годишни данъчни декларации са над 758 000.

Подаването на данъчните и осигурителни декларации и документи от страна на дружествата, както и плащането към бюджета, се извършват онлайн чрез Портала за електронни услуги на НАП, достъпни с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП)


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ: Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина, но вече с номинал в евро

Шест възпоменателни монети ще бъдат отсечени догодина – първата година, когато България ще членува в еврозоната, става ясно от предварителната програма на БНБ. Ликът на Свети Иван Рилски ще ни гледа от възпоменателна монета с номинал 100 евро. Следващите две години трябва да излязат 11 възпоменателни монети, пише в предварителната монетна програма на..

обновено на 13.07.25 в 17:43

Турско издание популяризира Южното ни Черноморие

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник Milliyet – едно от най-влиятелните медийни издания в страната, информират от Министерството на туризма.  То, заедно с Националното туристическо представителство в Истанбул популяризират Южното Черноморие като предпочитано място за почивка сред турските..

публикувано на 12.07.25 в 12:55

Как бензиностанциите ще ни показват цените в лева и евро?

Заради техническа невъзможност на колонките на бензиностанциите, както и на големите табели няма да има цени в левове и евро от август. В касовите бележки обаче платената сума в двете валути ще бъде посочена. На всяка бензиностанция ще трябва да мине техник , да направи ъпгрейд и да сложи новия фискален принтер, обясни за БНР Светослав..

публикувано на 11.07.25 в 15:30

Необичаен подводен парк привлича гмуркачи край остров Света Анастасия

В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка"  с хромирани решетки. В непосредствена близост пък се очертава силуетът на военен  ЗИЛ-157 , а когато се доближите до кабината се изправяте очи в очи..

публикувано на 10.07.25 в 17:00

Безплатен микробус ще превозва туристи до културните обекти в Поморие

През летния туристически сезон в Поморие започва безплатен превоз с микробус до културно-историческите обекти в града. Услугата ще се предлага всеки вторник и четвъртък, като микробусът тръгва в 15:00 ч. от спирката пред Общината. Маршрутът започва от Тракийската куполна гробница, където туристите могат да закупят комбиниран билет за всички обекти, и..

публикувано на 10.07.25 в 15:30

Зона "Голдън гейт" разширява терминала за заминаващи на летище Бургас

Ново пространство се открива на летище Бургас днес. То е изградено към терминал „заминаващи“ и увеличава капацитетът на зоната с 220 квадратни метра или над 40%. Зоната се казва „Голдън гейт“. Тя е новата голяма инвестиция в подобряването на инфраструктурата на терминалите направена от немската фирма концесионер на летището. Нови технологии, зелени..

публикувано на 10.07.25 в 15:18

В Синеморец очакват средства от държавния бюджет за ремонт на улици

В Синеморец очакват средства от държавния бюджет за ремонт на улиците, които бяха разрушени от наводнението преди две години. Градоначалникът на община Царево работи в тази насока, заяви кметът на селото Костадин Диков. Става въпрос за сума от почти един милион лева, с които разрушените от бедствието улици трябва да се ремонтират. Но до този..

публикувано на 10.07.25 в 11:45