Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподавателят по история в ПГСАГ "Кольо Фичето"

Петя Кудева: Когато видиш учениците си успели, това е най - голямата награда за всеки учител!

Тя е с приз "Учител на годината" в Националния конкурс на СБУ



Петя Кудева е старши учител в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ в Бургас и беше отличена с наградата "Учител на годината" в направление "Хуманитарно" в 28 -тото издание на Националния конкурс на Синдиката на българските учителите. В навечерието на 24 май тя получи и почетното отличие „Неофит Рилски“ на Министерството на образованието и науката. 

Кудева е учител по история и цивилизации вече 25 години и се е доказала като преподавател, който успява да увлече учениците си в интересни инициативи и да ги провокира да участват в състезания и конкурси на исторически теми. През 2019 година, тя също получи специалната награда на Синдиката на българските учители. Тогава ръководеше училищния клуб „Величието на България“ в Професионалната гимназия по туризъм. Сега тя е преподавател в ПГСАГ "Кольо Фичето" и класен ръководител на 8 клас специалност "Недвижими имоти". 


За тазгодишните награди са били номинирани 71 учители и директори, от които са излъчени победителите в десет направления. 

"Не очаквах да получа приза в това направление! За мен е чест и гордост и признание за работата ми през годините. Опитвам се да провокирам учениците, да им разказвам интересно уроците, да им поставям по интересен начин задачите. Полагат много усилия, разбира се и аз им помагам в подготовката на презентациите за конкурсите. Гордея се с постигнатото от децата!"    


Според Петя Кудева в днешно време е доста трудно да си учител, но не съжалява, че е избрала тази професия. 

По повод 65 годишнина от създаването на ПГСАГ „Кольо Фичето“, а Петя Кудева получи и почетен знак на училището за постигнатото от нея в обучението по история. 

повече може да чуете в звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бъдещата визия на библиотеката

Преобразяват библиотеката на Строителната гимназия в Бургас

Библиотеката в Строителната гимназия „Кольо Фичето“ – Бургас ще бъде трансформирана в кабинет по литература, носещ името на най-дългогодишния директор на учебното заведение Веселин Пъйнев. Той управлява училището 24 години и си отиде от този свят в навечерието на миналата учебна година. През целия си път като учител и ръководител се посвещава..

публикувано на 12.09.25 в 08:50

Жалби срещу новите правила за НВО след 7-ми клас: Подобен стрес няма в нито една държава!

Жалбите срещу новите правила за националното външно оценяване след седми клас се множат. Още един родител съобщи, че е поискал от съда да отмени заповедта на министъра на образованието, с която се въвеждат промените, които предвиждат изпитът по математика да включва и задачи по природни науки. Иван Радев е родител, който е подал жалба с такова..

обновено на 11.09.25 в 17:21

100 бургаски ученици получават отличия за участието си в „Прочети ми приказка“

Сто ученици от 7. до 11. клас ще бъдат отличени от Община Бургас за участието си в третото издание на образователната програма „Прочети ми приказка“. Те ще получат грамоти и ваучери за закупуване на книги или учебни пособия. Наградите ще бъдат връчени днес от 18:00 ч. в двора на Дома на културата НХК. Програмата даде възможност на учениците да четат..

публикувано на 11.09.25 в 13:00

Регионален исторически музей – Бургас с вход свободен за ученици на 15 септември

Регионалният исторически музей  в Бургас кани всички ученици да посетят безплатно експозициите му на първия учебен ден, 15 септември.  С вход свободен за децата ще са  Археологически музей – бул. „Алеко Богориди“ 21,  Природонаучен музей – ул. „Константин Фотинов“ 30,  Исторически музей – ул. „Лермонтов“ 31 и  Етнографски музей – ул...

публикувано на 11.09.25 в 11:00
Бургас

Обсъждат в Бургас развитието на системата за осигуряване на качествено висше образование

Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) организира в Бургас поредица от събития, свързани с осигуряването и повишаването качеството на предлаганото от висшите училища образование, както и със стандартите и насоките за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование. На 10 септември експерти на Европейската..

публикувано на 10.09.25 в 10:30
Михаил Ненов

Михаил Ненов: Някои ученици носят и по 3 телефона на училище, но правилата трябва да се спазват

На прага на новата учебна година се въвеждат няколко промени в образователните институции – една от тях е забраната за ползване на мобилни телефони в училищата. Законодателните промени ще бъдат гласувани допълнително от Народното събрание. През това време започва подготовката на учебните заведения, за да бъдат те готови. Забраната за телефони..

публикувано на 10.09.25 в 09:30

Боляровските училища посрещат 30 първокласници

Близо 30 ще са първокласниците тази година в крайграничната община  Болярово. Основно ремонтирани са училищните сгради, всички обявени свободни места за учители вече са заети. Вече приключва основният ремонт на средното училище „Д-р Петър Берон“, който започна през октомври миналата година. По Плана за възстановяване и устойчивост за дейностите по..

публикувано на 10.09.25 в 07:50