Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасовден - ден на хлебарите и сладкарите

Нови асортименти хляб и по-добро качество предлагат хлебопроизводителите

Основният проблем е липсата на работна ръка



Липсата на работна ръка е сред големите проблеми в хлебопроизводството, посочи Димитър Людиев, който е собственик на верига пекарни и председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите. Това пък е причина много фирми да се върнат в сивия сектор, за да си спестят разходи за заплати и осигуровки.  

„Проблем в бранша е нощният труд, който не може да бъде компенсиран дори с по – високото заплащане, което предлагаме. Едва ли това може да се промени във времето, защото хляба трябва да се прави през нощта, за де се предложи пресен на клиентите през следващия ден! Конкурираме се и с другите браншове, където също не достига работна ръка! “

Възможност е да се наемат работници от чужбина, особено в тази част на хлебопроизводството, в която не е необходимо да се знае български език, посочи още Людиев.  

Според него през последните години стремежът на хлебопроизводителите е да предлагат по – добро качество на хляба и по голямо разнообразие.

„Моята фирма например предлага близо 20 вида хляб и хлебчета, с различни съставки, защото това се търси от потребителите. Появяват се и нови асортименти, което показва наличието на качество и конкуренция в сектора", подчерта Людиев.

На днешния Спасовден, хлебопроизводителите отбелязват професионалния си празник като посещават църква заедно със семействата си и освещават продукцията си. 

повече може да чуете в звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Конгресният център на Морската гара в Бургас

В Бургас стартира информационна кампания за въвеждане на еврото

В Бургас премиерът Росен Желязков, министърът на финансите Теменужка Петкова, управителят на БНБ Димитър Радев и други министри, ръководители и експерти на институции, както и лидери на синдикати ще дадат старт на Национална информационна кампания за въвеждане на еврото. В срещата ще участват още представители на Комисията за защита на потребителите,..

публикувано на 02.09.25 в 07:42

Митнически служители задържаха 30 000 "маркови"дъвки от Китай

Митнически служители от Териториална дирекция Митница Бургас задържаха 30 000 дъвки от Китай с обозначения на защитена марка. Артикулите са иззети за нарушени права върху интелектуалната собственост. Те  са открити при проверка на морски контейнер със захарни изделия, внос за България. След извършен анализ на риска, контейнерът е бил селектиран  за..

публикувано на 01.09.25 в 13:28

Цените по морето падат – от 30 до 50% през септември

От първи септември цените на олинклузив пакетите в курортния комплекс Слънчев бряг са драстично намалени от 30 до 50%.  Това каза председателят на Асоциацията на туристическия бизнес в България Елена Андонова.  Междувременно се задават поредните протести на хотелиерите, ако държавата продължи да забавя изплащането на средствата за издръжката на..

публикувано на 01.09.25 в 12:30

Автобусните превозвачи отчитат увеличение на пътниците към морето

Автобусните превозвачи отчитат 10 процента увеличение на броя на пътниците, които са използвали автобуси, за да стигнат до морето за лятната си ваканция.  Досега предпочитанията на хората бяха курортите по южното ни Черноморие, казва Теодора Велева, маркетинг директор в голяма транспортна фирма. През това лято обаче има изравняване на пътуващите на..

публикувано на 31.08.25 в 12:15
Кметът на община Приморско Иван гайков

Кметът на Приморско: Това е един от най-силните туристически сезони за последните десетилетия

Лято 2025 е един от най-силните туристически сезони за последните десетилетия, заяви в предаването "Чуй лятото" кметът на Приморско Иван Гайков: "И за нас е изключително радващ факта, че българското Черноморие все повече се припознава от нашите сънародници. Освен българи, ни гостуват чехи, словаци, поляци, на немския пазар сме добре..

обновено на 30.08.25 в 14:00

Област Сливен е на 20-о място в страната по брутна месечна заплата

В област Сливен средната брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1919 лв., при 2572 лв. средна за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро Югоизток на НСИ.  През второто тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за област Сливен се увеличава спрямо първото тримесечие на годната с 9.3%...

публикувано на 29.08.25 в 10:00