Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас Съветът на ректорите дискутира проблемите в образованието

| обновено на 05.06.25 в 17:58
9
Снимка: Свобода Атанасова


Съветът на ректорите в България заседава днес в Бургас. Срещата е организирана от ректорите на бургаските университети - БДУ, БСУ, НХА и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Някои от проблемите във висшето образование са недофинансирането на държавните университети, демографския фактор и избора на учениците да завършат висшето си образование в чужбина, при наличие на подходящи бази, общежития и университети у нас. 


В дебатите в Бургас се включиха 37 от общо 51 ректори в България. Според председателя на Съвета на ректорите в България проф. Миглена Темелкова, която е и ректор на ВУТП - основен проблем е недофинансирането на държавните висши училища, както и намаляващия демографски пазар на кандидатстуденти. 



„Проблем е и излазът на българското висше образование в чужбина, но тук трябва да има и подкрепа на държавата. Това са постоянните проблеми, които съществуват“

В Националната художествена академия, както и във филиала ѝ в Бургас няма отлив на студенти, обясни ректорът проф. Георги Янков. 



Райна Манджукова, от Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), огромен брой от младите хора, които завършват остават в България. 



„Аз съм една от тях. Има доста ресурси, но и с обединени усилия можем да направим още - тези хора да станат повече. Не трябва да се ограничаваме и с българите от историческите общности. Тези от вас, които приемате студенти по Постановление №103 на Министерския съвет, от 31 май 1993 година, знаете че по това Постановление, във висшите училища в България влизат предимно младежи от историческите общности - Украйна, Молдова, Сърбия, Македония. Румъния вече загуби интерес към нас, Албания и Косово са с много проблеми, които не са от академично естество.“

В дебатите се включи и Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет. 



„Вече имаме много примери от дискусиите по различни теми на университетите. Последните примера, които мога да дам от този месец са две дискусии. Едната е за влизането на страната ни в еврозоната, какво ще се случи с младите хора от 1 януари, когато бъде въведено и у нас европейската валута, а другата тема е за финансовата грамотност.“

Държавните и частни университети работят в единство, решават проблемите заедно, беше посочено още от ректорите на висшите учебни заведения в страната, по време на дебатите. 


Повече от събитие ще чуете в репортажа. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Висшето училище по телекомуникации и пощи предлага нови възможности за магистърски програми

Висшето училище по телекомуникации и пощи е най-старото специализирано висше училище в страната. Специалностите, които предлага за обучение в различните степени (бакалавър, магистър, професионален бакалавър, доктор) дават достъп до най-търсените професии на пазара на труда, с перспектива да запазят привлекателността си занапред. „ Институцията..

публикувано на 28.07.25 в 11:50

Търси се началник на РУО-Бургас

Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев.  Крайната дата за подаването на документи е 4 август.  След напускането на Петя Петрова институцията се управлява временно от експерта Валентина Камалиева. Конкурси още са обявени за..

публикувано на 27.07.25 в 17:30

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” е световен шампион по лингвистика

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика. Това съобщи кметът Димитър Николов в профила си във фейсбук. Тя безапелационно спечели златен медал от олимпиадата в Китайско Тайпе с рекорден брой състезатели от над 40 държави. Новината..

публикувано на 27.07.25 в 11:30

Изявени ученици ще могат да учат безплатно в български университети

Изявени  ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии, съобщиха от МОН. За целта министерството е представило за обществено обсъждане нова  програма, озаглавена „Избирам да следвам в България". Подкрепа ще получат лауреати от международни олимпиади,..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Община Бургас ще съфинансира асансьор за деца със специални потребности в СУ "Йордан Йовков"

Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..

публикувано на 24.07.25 в 17:00

НС обсъжда намаляване на таксите на студентите платено обучение

Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто..

публикувано на 24.07.25 в 12:30

НС приема промени в Закона за висшето образование, студенти на протест

Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение.  Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40% студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за заплащането и..

публикувано на 24.07.25 в 10:05