Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)

Министърът на правосъдието Георги Георгиев ги определи като "домове на ужасите"

| обновено на 07.06.25 в 11:04
Снимка: Министерство на правосъдието

Възрастни хора с психически заболявания в тежко състояние са държани вързани и заключени в два обекта в старозагорското село Ягода. Това е установено при проверка на полицията и прокуратурата, съобщи министърът на правосъдието Георги Георгиев на брифинг в Стара Загора.

Петима души са арестуване за стопанисване на незаконен дом за възрастни хора в село Ягода. В акция, продължила цяла нощ, са установени 75 настанени, заключени в два обекта. 

8 души са настанени в Университетската болница в Стара Загора. Двама от тях са в тежко състояние. Това съобщи в Стара Загора министърът на правосъдието Георги Георгиев, който заедно със социалния зам.- министър Иван Кръстев е участвал в акцията, продължила до рано тази сутрин. 

Установено е, че домът е действал от години, като през април е закрит по документи и е съществувал като стаи под наем. Собствениците са опитвали да осуетят проверките и не са допускали инспекторите, наложило се с полиция вчера да се влезе в двата обекта и да се изведат хората, разказа министър Георгиев.

Изведените възрастни хора са настанени в общинските домове за възрастни в Стара Загора и Казанлък. Все още се издирват близките на част от лицата. Някои от настанените все още не са със установена самоличност, тъй като личните им документи са били отнети. Сред арестуваните е собственикът и управител на двата обекта. От прокуратурата ще поискат петимата задържани да бъдат оставени за постоянно в ареста. Срещу тях са образувани пет досъдебни производства.

Георгиев показа и снимки на ужасяващите условия, при които са открити да пребивават възрастните хора. Обектите, в които са били настанявани хората, не са хосписи или старчески домове, а са квалифицирани като "стаи под наем":

"В последните няколко седмици са осуетени няколко опита на служители да извършат проверки в два обекти село Ягода, Старозагорско. Това не са обекти, в които са предоставяни здравни и социални услуги. По твърдение на собствениците се водят обекти със стаи под наем - за 990 лева на месец. На снимки се вижда как са връзвани краката на възрастен човек в тежко състояние. Какво ще се случи с него, ако избухне пожар? Откритите възрастни хора с различни психически заболявания са държани заключени в двата обекта", обясни Георгиев. 

Той обяви и че започват масови проверки в домове за възрастни хора и хосписи заради борбата с имотната мафия. "Причината са поредни разкрития за хора в безпомощно състояние, които се разпореждат със своите имоти. ИА "Медицински надзор" и Агенцията за качество на социалните услуги са извършили над 100 проверки, при които са открити различни нарушение и са отнети четири лиценза. Един от проверяваните се е отказал от лиценза си, за още едно от заведенията е в сила процедура по отнемане. На много други са дадени предписания", съобщи Георгиев.

В домовете на ужасите вратите са заключвани, дръжките на прозорците отвътре са били изкъртени, хигиенните условия са били отвратителни, не е имало спално бельо. 

"На хората са били взети  телефоните, не са имали връзка с външния свят, нямат лични карти. Казали са им, че ще им върнат телефоните, ако близките им ги потърсят. Не е имало постоянна медицинска грижа - лекар е идвал, само когато някой умре. Лица без квалификация са инжектирали лекарства. Един от пациентите сподели, че два пъти е бягал, но е връщан обратно. Има договори от 2 страници за стаи под наем. За да заобиколят закона, съдържателите и собствениците са помислили, че сменяйки табелата, няма да влязат институции на проверка. В село Ягода проверяващи екипи два пъти са отпращани грубо. Такъв ужас досега никой не е виждал. Благодаря на институциите, че показваме, че никой не е над закона. Дълбоко е сгрешил този, който смята, че може да си прави каквото иска с живи същества в България. Цялата тежест на закона ще се стовари върху всеки, който си го помисли", каза още министър Георги Георгиев.

Той призова хората, които настаняват близките си в такива домове, поне да се интересуват след това какво се случва с тях.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Басейнова дирекция откри засипани дерета и незаконно застроени речни корита (ОБНОВЕНА)

По цялото Черноморие са направени заснемане и кадастрална проверка за непочистени и застроени дерета и корита на реки. Това заяви в Созопол министърът на околната среда и водите Манол Генов. При проверките стартирали веднага след наводнението в курорта Елените са установени много проблеми, свързани с натрупани сметища, облесени диги и корекции на реки...

обновено на 31.10.25 в 17:38

Мониторинг край Созопол потвърди отличното качество на морските води (СНИМКИ И ВИДЕО)

Форум „Синьо бъдеще за Черно море“ събра експерти и представители на местната и централната власт в Созопол. Събитието се организира от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Общината, по повод Деня на Черно море, който отбелязваме днес.  Черно море има изключителен социален и културен принос за целия регион, каза кметът на..

публикувано на 31.10.25 в 15:15

Екоминистър Генов: В Бургас не са установени миризми на отровни вещества

В Регионалната екоинспекция в Бургас е започнала проверка от инспектората към МОСВ. Това заяви в Созопол министър Манол Генов. Поводът е противоречиви решения на екоинспекцията, които министерството е отменило и проверка за документи за строителството в курорта Елените.  Басейнова дирекция откри засипани дерета и незаконно застроени речни корита..

публикувано на 31.10.25 в 14:00

Ремонтирани са близо 27 км от път II-53 Поликраище - Елена - Сливен

Основният ремонт на близо 27 километра от път II-53 Поликраище – Елена – Сливен приключи с издаване на разрешенията за ползване. От тях 15 километра са на територията на област Сливен – в участъка през прохода Вратник между селата Майско и Стара река до кръстовището за село Раково в района на местността Агликина поляна. Рехабилитацията е част от..

публикувано на 31.10.25 в 13:30
Министърът на енергетиката Жечо Станков.

Създава се Фонд за декарбонизация за подкрепа на домакинствата

Народното събрание одобри промени в Закона за енергетиката, с които се създава Фонд за декарбонизация за подкрепа на домакинствата. Чрез него става възможно директно да се финансират собственици на жилища за мерки, свързани с енергийна ефективност. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на парламентарен дебат.  Фондът ще подпомага..

публикувано на 31.10.25 в 12:30
Валентин Люцканов

Клуб по подводен риболов "Черноморец" отново е държавен първенец

Бургаският клуб по подводен риболов "Черноморец" спечели 38-та си титла от Държавното отборно първенство и осма поредна победа в шампионата. Надпреварата се проведе в акваторията на Приморско–Китен–Лозенец с участието на 10 отбора от страната. В състава на "Черноморец" бяха Пламен Арабаджиев, Данаил Едрев, Николай Танев и Валентин Люцканов. Отборът..

публикувано на 31.10.25 в 12:00

Реорганизация на движението в района на гробищния парк в Бургас (ОБНОВЕНА)

Реорганизация на движението на автомобили в района на гробищния парк в Бургас ще бъде въведена утре от 07.30 часа заради отбелязването на Архангелова Задушница, съобщиха от ОД на МВР. Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани към парка. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк ще се влиза през входа,..

публикувано на 31.10.25 в 11:00