Високоскоростен интернет за повече от 200 населени места в 140 български общини обеща транспортният министър Гроздан Караджов. В началото на юни той подписа договори с трите мобилни оператора, които ще изпълняват дейности, финансирани в по-голямата си част по Плана за възстановяване и устойчивост, на обща стойност над 440 млн. лева.
Село Правдино в община Стралджа е едно от селата, жителите на което до следващото лято трябва да имат високоскоростен интернет.
Правдино е на около час път от Ямбол. Селото е известно с католическата и православната си църкви, с лековитата минерална вода и останките от римска крепост, наречена голямото кале. В него живеят около 50 души, повечето възрастни. Магазин няма, кметският наместник раздава хляба. Няма медицинско лице, отдавна няма училище.
Мобилното покритие е в графата луксозна придобивка - само единият от трите оператора е с частично покритие, подчертава кметският наместник Бойо Тодоров.
„Предимно сме на Глобул, сега Йеттел. Само те дето имат така по- добър обхват, останалото е пълна трагедия. Хората от 500-600 метра – от единия до другия край на селото – идват до центъра, за да се обадят на спешна помощ. Единственият ни изход за всички проблеми е 112. Зимно време по има покритие, но лятно време е ужас!"
Как коментират ситуацията някои от жителите на Правдино:
"Ходим из градините като улави, за да намерим място за връзка! Все възрастни хора сме - кръвното ни играе нагоре-надолу, а и други заболявания - обикалям двора да се обадя на 112!"
"Има удивителна на телефона, което значи само спешни случаи."
"Нищо не става, няма връзка – как го казват, няма мрежа! Как говоря? Ами ходя тук–таме, някъде се намира обхват."
"Сега аз вече не го искам този телефон, защото просто ме дразни. Имам стационарен и имам връзка с децата."
В зоните без мобилно покритие следват проблемите с интернета.
"Много е трудно, тук понеже и данъци събираме, работим с компютрите с програми - тъкмо започнеш да работи, той се губи интернетът", признава кметският наместник.
"И на телефона имам интернет, ама когато има обхват - като изляза ей там горе, на високото имам интернет."
"В къщи имам усилвател, но като задуха вятър, става много бавен. Много сме зависими от атмосферните условия."
Обещанията за цифров преход и високоскоростен интернет до лятото на 2026 година местните приемат така:
"То хубаво като идея, но какво ще излезе - не мога да предскажа!"
"Не им вярвам много - всичко е направено някои да вземат едни пари. Като онези стадиони, дето ги направиха по селата – старците да тренират футбол…"
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..