Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Националния ден за безопасно движение по пътищата:

С атрактивни демонстрации в Бургас напомниха за опасностите на пътя през лятото (ВИДЕО)

С атрактивни демонстрации на полицейска техника и оборудване в Бургас бе отбелязан Националният ден за безопасно движение по пътищата. Акцентът бе върху опасностите на пътя през летния сезон. 


Превенцията е най-важна, подчерта главен комисар Мария Ботева от Главна дирекция "Национална полиция" на събитието пред Пантеона в Морската градина на Бургас:

"Това, което искаме да кажем на всички хора, е да пазят живота на пътя. Различни могат да бъдат начините, но единият е да спазваме правилата за движение по пътищата. Той е основният и оттук нататък всяко едно правило, пречупено през нашия поглед, през нашия опит, нашите умения. За някой умения имаме нужда от трениране. Такъв е случаят с правилното поведение в случай на произшествие при обръщане на автомобил и доказване на самите себе си каква е ползата от обезопасителните системи в автомобилите."


Дадени бяха разяснения за техническите средства, които ежедневно се ползват в работата на пътния полицай, посочи  Пламен Николов, началник на сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР:

"Показваме служебните автомобили и мотоциклети, служебната работна станция за проверка на водачи и пешеходци, за връчване на електрони фишове. Една от основните причини за катастрофите през лятото е несъобразената скорост, неправилните маневри, да не забравяме и умората у водачите."


Най-лошото нещо на пътя е да има пиян или дрогиран водач. Агресията на пътя е доста голяма, заяви  Живко Стойков от Съюза на българските автомобилисти и призова:

"Да карат внимателно, да спазват дистанция, да си слагат предпазните колани, да тръгват на път отпочинали!"



Превантивни занимания имаше и за най-малките. В събитието се включиха и от БЧК.

По публикацията работи: Петя Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът край елховското село Мелница е обхванал 30 000 декара

И днес продължава гасенето на пожара до елховското село Мелница.  През цялата нощ в района останаха 8 противопожарни автомобила .  Периметърът на пожара е обхванал около 30 000 декара  - изгорели са гористи местности и нискостеблена растителност. Въпреки че в района на Ямбол тази сутрин преваля, на мястото на пожара е все още сухо.    Няма опасност..

публикувано на 31.07.25 в 08:47

В Поморие задържаха днес 32-годишен мъж за притежание на наркотици

Около 11.30 ч. днес на поморийската улица "Христо Ботев" служители от Районно управление - Поморие извършили проверка на 32-годишен криминално проявен и осъждан мъж. Той е от софийското село Реброво, съобщи Областната дирекция на полицията. При личния обиск намерили и иззели саморъчно свита цигара с канабис и плик с амфетамин.  Последвало..

публикувано на 30.07.25 в 20:28

Помориец почина след токов удар

Около 12:40 ч. днес в Районно управление - Несебър е получено съобщение за инцидент в района на яхтено пристанище "Марина Несебър". Вследствие на удар от електрически ток е починал 48-годишен мъж от Поморие. Установено е, че същият заедно с четирима други поморийци почиствали и подготвяли за пакетиране черноморски култивирани миди. Чистейки мидите,..

публикувано на 30.07.25 в 17:05

16-годишен падна от хотел в Приморско

16-годишен младеж е паднал от 1 етаж на хотел в Приморско, където бил на лагер. От полицията съобщават, че сигналът е бил подаден о коло 13.00 ч. днес. Момчето от с. Хаджидимово, общ. Гоце Делчев, се е било облегнало на парапет, който обаче се е изкъртил. Откарано е в контактно състояние в УМБАЛ-Бургас с вероятна фрактура на ръката и главата.  По..

публикувано на 30.07.25 в 16:57

Дете е в тежко състояние, след като е паднало от 2 етаж на болницата в Карнобат

Момченце на две години и половина е в тежко състояние, след като е паднало от 2 етаж на болницата в Карнобат, съобщават от полицията. Около 14:20 ч. в Районното управление в Карнобат е получено съобщение за инцидент, при който от 2 етаж на карнобатската болница е паднало дете. Установено е, че то е изчаквало в коридора пред "Рентен" заедно..

публикувано на 30.07.25 в 16:51

Законовите промени срещу безкрайните дела за смърт на пътя

Съдът ще може да разпитва вещи лица чрез видеоконферентна връзка или телефонна конференция, без да се налага тяхното физическо присъствие в конкретната зала. Това ще се случва, когато вещите лица не могат да се явят пред съда по уважителни причини, обстоятелствата по делото го налагат, както и по молба на експерта. А съдът ще преценява дали това няма..

публикувано на 30.07.25 в 13:55

Кабинетът внася в НС доклад за закупуването на специализирана противопожарна техника

Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на парламента е..

публикувано на 30.07.25 в 12:50