Националната агенция за приходите започна лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. Тази година служителите на НАП, заедно с представители на други институции ще следят и ще противодействат на опити за необосновано повишаване на цените на стоките и услугите.
Основната цел на контролната кампания е постигане на добра фискална дисциплина, увеличаване дела на бизнеса, който доброволно спазва правилата, осигуряване на равнопоставена бизнес среда и отчитане на реални обороти. Под активно наблюдение вече са поставени стотици обекти по крайбрежието, ще се извършва всекидневен мониторинг на борси и тържища, които снабдяват хотелите и заведенията с храни и напитки. Служители от звеното за фискален контрол ще извършват изненадващи проверки в ресторанти, магазини, атракциони, паркинги и други търговски обекти. Традиционно при извършването на контролни покупки ще се прилага способът „таен клиент“.
Служителите на НАП ще правят явни наблюдения, при които за определен период ще присъстват в обекта, ще проследяват продажбите и ще сравняват резултатите с предходни периоди. По време на контролната кампания ще се следи и дали сезонните работници се назначават с трудови договори и спазват ли се изискванията на осигурителното законодателство.
От НАП напомнят, че всеки потребител има право да задържи плащането към търговеца до получаването на касова бележка.Ако въпреки задържане на плащането търговецът не издаде фискален бон или издадената касова бележка се окаже фалшива, потребителите могат да подадат сигнал в НАП.
„Тазгодишната лятна контролна кампания ще бъде с по-широк обхват на действие предвид правомощията на НАП, които ни се възлагат със Закона за въвеждане на еврото. Работим активно, ефективно и в синхрон с други институции, за да пресечем всеки опит за необосновано повишение на цените във връзка с въвеждането на единната европейска валута. Призоваваме търговците да са коректни със своите клиенти, а потребителите ги съветваме да изискват своята касова бележка“, заяви изпълнителният директор на НАП Румен Спецов по повод старта на контролната кампания по Черноморието.
До 5 ноември 2025 г. се приемат заявления за предоставяне на помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия. Те са за плодове, ядки и винени лозя. Молбите по помощта се подават в Областните дирекции на Държавен фонд „Земеделие“. Подпомагането се осъществява до 80 % от действителните разходи..
Над 6400 заявления за целева помощ за отопление са подадени в Ямболска област от началото на кампанията до момента. Крайният срок за подаване на документи е до края на този месец. Най- много и през тази година са молбите за отопление на твърдо гориво, следват за електричество и най- малко за отопление на газ, уточни директорът на Регионалната..
Ден на българския производител ще се проведе днес от 11.00 часа в Изложбения център край сливенското село Мечкарево. Събитието се организира от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството със съдействието на Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд "Земеделие". Събитието ще събере фермери, селекционери и..
Партньори от 9 държави проведоха поредната, шеста среща по проект Interreg Europe DETOCS, с домакин Община Бургас. Основен акцент е адаптирането на регионалната политика в подкрепа на декарбонизацията на туристическата индустрия след COVID-19. Чрез междурегионално сътрудничество, регионите в период до 2027 г. ще идентифицират, споделят и..
Вятърните централи в Черно море да не заемат типичните риболовни полета и ако се изграждат такива, то те да бъдат съобразени с рибно-стопанския сектор. Това е една от препоръките към Европейската комисия от рибарските общности в България и Румъния, която изготви днес Консултативният съвет за Черно море по време на заседание във Варна. Рибарите..
През август 2025 г. в област Бургас са функционирали 969 места за настаняване с общо 59 000 стаи и 148 700 легла . В сравнение с миналата година броят на обектите се увеличава с 0,8% , а легловата база – със 7,9% , показват данни на НСИ. Общият брой на нощувките е 3 185 600 , като тези на български туристи се увеличават с 2,7%..
98% от таксиметровия бранш в Бургас ще отговори напълно на изискванията свързани с въвеждането на еврото, смята Снежана Никова от бургаската структура на таксиметровия синдикат. Според нея много малко ще са онези, които ще си позволят да возят нелегално. До 31.10 апаратите трябва да издават касовите бележки в двете валути, а от 1.01 до 8.08.2026 в..
Над 6400 заявления за целева помощ за отопление са подадени в Ямболска област от началото на кампанията до момента. Крайният срок за подаване на..
Ден на българския производител ще се проведе днес от 11.00 часа в Изложбения център край сливенското село Мечкарево. Събитието се организира от..
До 5 ноември 2025 г. се приемат заявления за предоставяне на помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни..