С фокус върху западната крепостна стена започнаха тазгодишните археологически проучвания на средновековния град Русокастро. Дейностите се организират от Регионалния исторически музей – Бургас, а финансирането е осигурено от няколко институции, включително Община Камено, Министерството на културата и Министерския съвет.
Археологическият екип планира тази година да разкрие напълно отбранителната структура, която е с дължина около 300 метра. До момента са проучени приблизително 200 метра от крепостната стена, както и пет от прилежащите ѝ кули.
„В момента махаме храсти, треви, махнахме си теренната консервация от миналата година и започваме изкопните работи с нашите работници. Целта е първо да допроучим една новооткрита кула от миналата година, да проучим един зазидан вход от 14-ти век, който сме локализирали 2023 година. И да подготвим един 50-метров участък от северозападната крепостна стена на средновековния град за проектиране на консервационно-реставрационни работи“, посочи за БНР Бургас ръководителят на разкопките Милен Николов, директор на Регионалния исторически музей – Бургас.
„След това ще се довършва проучването на западната стена, а след приключване на теренните дейности ще започне проектиране на консервацията и реставрацията и експонирането на обекта“, допълни Николов.
Разкопките се финансират от Община Камено – с 50 000 лв., Министерството на културата – с 63 000 лв., и Министерския съвет – със 100 000 лв. Русокастро е определен като приоритетен археологически обект за нуждите на националния културен туризъм.
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин тази събота на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
От 25 до 27 юли Бургас отново ще бъде домакин на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението. Тринадесетото издание на фестивала ще предложи над 400 вида вина и напитки за дегустация и..
Бургас ще се превърне в столица на кукления театър между 10 и 15 август, когато за 12-а поредна година на откритата сцена „Охлюва“ ще се проведе Международният куклен фестивал „Дни на куклите“. Събитието ще събере трупи от България, Германия, Турция, Чехия и Бразилия и ще предложи на публиката шест вечери, изпълнени с куклени спектакли, музика,..
На 26 юли Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин на античния фестивал „Деултум – малкият Рим в Тракия“. Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България. Фестивалът ще събере групи за исторически възстановки от цялата..
Вечер, посветена на морето, предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова. Григорова,..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин тази събота на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. "..