За днес е обявен оранжев код за жеги, а експертите съветват хората да стоят на сянка, да пият повече вода и да се разхлаждат. Същото е в сила и за животните. На обитателите на бургаския зоопарк се осигуряват много начини за справяне с горещите дни. Сред тях са иновативна система с пръскачки, ледени близалки и повече вода.
Система над земята подпомага охлаждането на обитателите. За нея ни разказа управителят на атракциона в морския град Кръстьо Дъбов:
"Измислихме една система, която на около 4 метра над земята има пръскачки, които идват от сондажи. Тя покрива почти целия зоопарк и от 4 метра височина започва да пръска вода, която е с температура 12 градуса. Видяхме, че температурите паднаха с около 5-6 градуса надолу."
Освен системата за охлаждане на зоопарка, съществуват и други начини за животните да се справят с усилните температури през лятото:
"Разхлаждаме ги с вода, с басейни, с ледени близалки. Замразяват се различни плодове или зеленчуци и им се дават под такава форма на животните. То е като при хората, както ние ядем сладолед."
А преди дни кадри в социалните мрежи показаха как капибарите и костенурките в зоопарка се освежават и чрез похапване на диня. Стремежът към разхлаждане, обаче, не е единственото, по което работи бургаския атракцион. Инфраструктурата се изменя непрестанно, поясни Кръстьо Дъбов:
"Ще имаме още един детски кът с корабчета, пързалки и т.н. Другото, което правим за големите котки, е че изграждаме още три волиери, които ще бъдат свързани с наземни и въздушни мостове. Тоест ще минават над главите на посетителите, за да се ходи от едната волиера към другата. Изграждаме и хабитата на козирозите. Те ще имат около 6 декара хабитат с възвишения."
Кръстьо Дъбов допълни, че се надява идеите за развитието на атракциона да се осъществят до края на годината.
По повод професионалният празник на Сухопътните войски – 19 ноември, днес във войсковия район Кабиле край Ямбол е обявен ден на отворените врати. За посетители между 10:00 и 14:00 часа ще бъдат отворени 42-ри механизиран батальон и 20-и самоходен артилерийски дивизион. Ще бъде направен статичен и динамичен показ на въоръжение и техника, като..
Община Поморие и Младежки център - Поморие канят на специална прожекция на документалния филм „Тайните на Черноморска Атлантида“ - продукция, която разкрива сензационни открития за потъналите цивилизации по българското Черноморие и връзките им с легендарната Атлантида. Събитието ще се състои днес, от 17:30 часа в залата на НЧ „Светлина 1939“ -..
Екипи от Мондиал’74, „лудото американско лято“ и билет с автограф на Костадинов от „Парк де Пренс“ представя изложба в Бургас. Експозицията е озаглавена „За първи път на едно място: легендарните екипи на България“ и отваря врати днес на 17 ноември – датата на легендарната победа над Франция, споделят организаторите Милен Николов и Петър..
Теодора Калчева развя българското знаме на Международния конкурс на красотата в Малта. Бургазлийката направи фурор с участието си в категория "Боди арт". Нейната Ариел е едновременно царствена владетелка на подводното царство и мистична приказна героиня. Изборът на морската тематика идва от идеята да се подчертае близостта между двете държави..
Календар с кауза за 2026 година предлага „Операция: Плюшено мече“- това е организацията, която провежда 18 поредна коледна кампания и сбъдва желанията за подаръци на хиляди деца и възрастни с увреждания, настанени в институции в цялата страна. Сдружението има и целогодишна менторска програма „Скритите таланти на България“, която..
Сдружение „Гълъбовъдно дружество Мир“ – Бургас организира регионалната изложба на гълъби „Есен – Бургас“. Събитието ще се проведе днес в Експоцентър „Флора“. Посетителите ще могат да видят най-добрите екземпляри на български и декоративни породи. Изложбата има и оценителен характер – птиците ще бъдат оценявани и класирани от съдийска бригада...
Фондация „Шанс за децата и природата на България” организира работилница по изработка на калоферска дантела – един от най-трудоемките и впечатляващи български занаяти. Събитието ще се проведе днес от 12:00 ч. до 15:00 ч. в актовата зала на Център за млади таланти на площад „Атанас Сиреков“ 4. В работилницата ще гостуват и участват майсторите от..
Община Поморие и Младежки център - Поморие канят на специална прожекция на документалния филм „Тайните на Черноморска Атлантида“ - продукция, която..
Екипи от Мондиал’74, „лудото американско лято“ и билет с автограф на Костадинов от „Парк де Пренс“ представя изложба в Бургас. Експозицията е..
По повод професионалният празник на Сухопътните войски – 19 ноември, днес във войсковия район Кабиле край Ямбол е обявен ден на отворените врати...