Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необичаен подводен парк привлича гмуркачи край остров Света Анастасия

Снимка: Павел Самарин

В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис, а срещу него е паркирала съветска "Чайка" с хромирани решетки. В непосредствена близост пък се очертава силуетът на военен ЗИЛ-157, а когато се доближите до кабината се изправяте очи в очи с шофьора – кукла на водолаз в пълно оборудване. Този подводен театър е създаден от сдружение "Приятели на морето – Бургас" с подкрепата на община Бургас и беше официално открит през месец юни,  превръщайки морското дъно край острова в оазис за гмуркачи и морски организми, научаваме от Стоян Димитров, председател на сдружението. И още:

Стоян Димитров

"Покрай самия остров има достатъчно подводни красоти – скали, живот, водорасли, но отдалечавайки се малко от него попадаш на равно дъно, осеяно само с мидени черупки. И тъй като островът е притегателно туристическо място, от сдружението решихме да разнообразим подводната част и започнахме проекта 'Подводен парк" на два етапа. 


Още през 2023 г. потопихме параклис с пълни размери, оборудван с икони и кръстове, осветен по всички православни канони. Поставихме го на 15 м дълбочина на около 150 м от острова. До него е и статуята на света Анастасия. Има буй за закотвяне – може да стигнеш до него с лодка или дори с кораб."

И понеже средната продължителност на едно гмуркане трае към 50-60 минути, екипът решава да "уплътни" подводната екскурзия на гмуркачите с още атракции, като превърне мястото в подводен парк. Така  стартира  "Фаза 2" на проекта – търсене на нови обекти.


"Благодарение на Министерството на отбраната и НСО получихме като подарък ЗИЛ-157 с радиорелейна станция и правителствена "Чайка" или т.нар. ГАЗ-13. С членовете на сдружението ги подготвихме за потапяне – премахнахме пластмаси, масла и вредни за морето материали. От началото на 2024 г. до края на май изчистихме колите и получихме всички разрешения. Поставихме и две купета от джипки, които също са почистени. В ЗИЛ-а има кукла с водолазно оборудване за забавни селфита. До всички обекти има ориентировъчни линии, защото около острова има магнитни аномалии и компасът не винаги работи."


Автомобилите са поставени върху бетонни постаменти и умишлено са пробити, за да могат морските обитатели да влизат вътре, да се крият и да живеят в тях. При първите гмуркания след официалното откриване водолазите докладват, че в каросерията на ЗИЛ-а, в гумите на айката" и около бутилката вино (специално поставена за отлежаване при постоянни температура 8°C) вече са се настанили всякакви организми – октоподчета, мидички, морски кончета и пр. Кухините в бетоните са като хотелски стаи за морската фауна, разказва Стоян Димитров:

"Това беше втората ни основна цел – освен атракция за водолазите да създадем един изкуствен риф, който да стане хабитат на морските обитатели. Това е световна практика за възстановяване на подводния живот. Параклисът, който потопихме през 2023-та, доказа, че това работи. Целият вече е обрасъл, а сега покрай тези автомобили местата, където морските обитатели могат да се приютят са много повече. Следващите експонати най-вероятно ще бъдат авиационни средства." 


Подводният парк е достъпен за сертифицирани водолази дори с най-ниското ниво (Open Water). Максималната му дълбочина е 18 м – точно където е поставен ЗИЛ-ът. Сдружението отчете първите любопитни гмуркачи още в седмиците след откриването му, като се надява на нарастващ интерес до края на сезона.

Вижте още :

Снимки: Сдружение "Приятели на морето – Бургас", Павел Самарин, Татяна Байкушева, Пламен Миховски



По публикацията работи: Ергюл Байрактарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

По-високи зърнени добиви в Ямболско

Приключва жътвата на ечемика в Ямболско, вече са пожънати и повече от половината блокове с пшеница. Средните добиви са по-високи от миналогодишните, отчитат земеделските стопани.  Над 600 кг от декар е средният добив при пшеницата, като най-висок е в община Ямбол - близо 650 кг от декар.  При ечемика средните добиви са около 580 кг от..

публикувано на 23.07.25 в 10:00

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00