С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт.
НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види каква ще бъде сумата на пенсията или обезщетението му в евро от първи януари 2026 г. Предвидено е тази услуга да бъде достъпна и чрез електронните услуги на института.
В Осигурителния институт усилено се готвят за въвеждането на единната европейска валута, обясни Любомира Язаджиева в предаването "Преди всички".
"Една от стъпките е да се даде предварителна информация".
Тя обясни какво е правилото за превалутиране при изплащане на заплати, пенсии и обезщетения.
"То е заложено в Закона за въвеждане на еврото. Официалният валутен курс не се съкращава. Прилага се пълен размер на този фиксиран курс.
При пенсиите и обезщетенията закръгляването се прави в полза на гражданите - винаги нагоре, т.е се дава един евроцент на лицата".
Превалутирането на пенсии, добавки и обещетения ще се извърши автоматично, посочи още Любомира Язаджиева.
"Не е необходимо да се ходи нито в НОИ, нито в банките".
Тя обясни, че са преработени всички информационни системи, които показват сумите в лева, така че от първи януари да работят в евро.
Стараем се да даваме информация и на хартиен носител, освен онлайн и чрез медиите, добави Язаджиева.
"В листовка са посочени основните неща, които трябва да се знаят".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Пътят Сливен - Самуилово вече е отворен, потвърдиха от полицията. Рано тази сутрин в участък от пътя стана верижна катастрофа между три автомобила. При инцидента има един загинал. Няма други пострадали. Причините се изясняват.
Времето ще остане облачно и с валежи, на повече места преди обяд в Североизточна България, а в Северозападна количествата ще са по-значителни, съобщават от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб от изток, в Източна България от североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, а максималните - между 11° и 16°. По Черноморието ще бъде облачно и..
Община Карнобат не предвижда да повишава такса смет за 2026 година , обяви кметът Георги Димитров. Предстои закупуване на нови подземни контейнери с възможности за измерване количеството на изхвърлени отпадъци , но те няма да покриват територията на целия град. Разиграват се различни варианти за изчисляване на таксата , съобразно..
Експертни екипи в общините Царево и Сунгурларе работят по промяна модела на изчисление на такса битови отпадъци , но признават, че все още нямат готовност за въвеждането му . Над 50% се очаква да е повишението на таксата , ако бъде приложен принципът „замърсителят плаща“. Три са възможни варианти за изчисляване на услугите по..
От края на миналия век до днес има с около 30% спад в раждаемостта. Това заяви пред БНР доц. д-р Мария Юнакова - председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве, по повод Европейската седмица на фертилитета и началото на националната информационна кампания "Инвитро в България". "От близо 80 хил. родени бебета..
Поради засиления интерес Ученическият комитет на Община Бургас удължава срока за участие в първото издание на младежкия поетичен конкурс "Бургас вдъхновява". Новият краен срок за изпращане на творбите е 10 ноември 2025 г. Конкурсът насърчава младите автори да изразят своето вдъхновение и връзка с Бургас чрез поезия. Всеки участник трябва да създаде..
Парламентът прие окончателно промени в Закона за автомобилните превози, които целят да осигурят редовен автобусен транспорт за жителите на четири български общини - Добричка, Тунджа, Родопи и Марица, където над 150 населени места в момента са без достъп до обществен превоз. Така отпада задължението на превозвачите, извършващи превоз на пътници по..
Оранжев код за значителни валежи е в сила за 6 ноември в Бургаска област, предупреждават от MeteoBulgaria. Очакват се количества между 40 и 50 литра на..
Експертни екипи в общините Царево и Сунгурларе работят по промяна модела на изчисление на такса битови отпадъци , но признават, че все още нямат..
Община Карнобат не предвижда да повишава такса смет за 2026 година , обяви кметът Георги Димитров. Предстои закупуване на нови подземни..