Най-много спестяваме за спешни случаи и инциденти - 64% от запитаните са отговорили така. Близо половината от хората спестяват "бели пари за черни дни", а около 45% посочват, че заделят за почивки и пътувания.

Една трета от анкетираните са посочили, че спестяват за здравеопазване или планиран ремонт. Най-малко спестяват най-младите хора – едва 10% от тях. Близо половината българи с висше образование спестяват, за разлика от тези със средно - един към десет.
С 4 процентни пункта намалява делът на хората, които смятат инвестицията в имоти за надеждна защита срещу инфлацията. В същото време се отчита 30-процентен ръст в броя на българите, които инвестират в злато.

Почти половината от българите (48%) нямат никакви спестявания. Тези, които успяват да заделят средства, масово ги държат в брой или в банков депозит, без да ги инвестират.
"25% от българското общество спестява – това е хубавата новина. За съжаление, до голяма степен, тези хора спестяват между 10 и 20% от дохода си. Три четвърти от спестяващите българи спестяват до 20%, което не е толкова положителна новина", коментира пред Радио София инвестиционният експерт Макс Баклаян.
По думите му, по-честите спестовници са жените.
"Българинът е по-черноглед, скептичен. Ние спестяваме "бели пари за черни дни“. Така че много голяма част от хората спестяват именно за инциденти", обясни Баклаян.
Той добави, че процентът на хората, които спестяват за инвестиции е нисък – под 9%.
"Със сигурност расте броят на спестяващите, но и расте броят на мислещите какво да правят със спестените пари", посочи Макс Баклаян.
По думите му, на годишна база, броят на инвестиращите българи в инвестиционно злато е нараснал с една трета или около 140 000 са хората у нас, които правят подобна инвестиция.
Подробности можете да чуете в разговора на Катя Василева с Макс Баклаян.


Трети кръг срещи на преговорите за увеличаване заплатите на работещите на летищата в Бургас и Варна са се провели, но засега те са без успех. Членовете на КТ „Подкрепа“ не приемат предложеното от работодателя увеличение с 5% , съобщават от синсиката. О т страна на КТ „Подкрепа“ участие в преговорите са взели Иван Кирилов – председател на..
Ако държавата не обясни методологията, по която определя таксите, събирани от Агенцията по храните, браншови организации в земеделието ще заведат колективна жалба в съда. Това обяви председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов. По думите му никой в държавата не е аргументирал завишените такси, които ще направят българските..
Министерство на земеделието и храните започва прием на заявления за подпомагане по интервенция "Инвестиции в земеделски стопанства" от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Бюджетът за този прием е в размер на 193 514 000 евро. Целта на интервенцията е да бъдат подпомогнати инвестиции в модернизация и механизация в..
От днес влизат в сила санкциите на САЩ срещу руските компании "Лукойл" и "Роснефт". Великобритания, която също наложи мерки срещу двата най-големи руски производителя на петрол, заради ролята им във финансирането на войната в Украйна, изключи от своите санкции още две подразделения на "Лукойл" в България, Частичната отмяна на санкциите на САЩ до края..
Азимут е новият, атрактивен квартал на Бургас, който ще посреща всички пътуващи към града и Южното Черноморие. Строителна компания „Азимут Кънстръкшънс“, налага нови стандарти в жилищното строителство, с изграждането на комплекс с по-социален, по-сигурен, по-здравословен начин на живот, идеалната среда за живот, работа и отдих...
Община Созопол участва в туристическото изложение в Лайпциг. Целта е разширяване на пазар Германия към възможностите за почивка в морската община. Участието в престижния форум е съвместно с ученици от Немската езикова гимназия "Гьоте" в Бургас. Инициативата дава възможност за представянето на богатото културно наследство, туристическия потенциал и..
Повече туристи са посрещнали в Поморие това лято спрямо предходния сезон. Това показва анализ на морската община, който обобщава данни от 1 юни до 10 октомври. 98 350 туристи от 107 националности са нощували в общината за отчетения период. Броят на пренощувалите гости се увеличава с около 10% спрямо 2024 г., а реализираните нощувки – с..
Ако държавата не обясни методологията, по която определя таксите, събирани от Агенцията по храните, браншови организации в земеделието ще заведат..
Азимут е новият, атрактивен квартал на Бургас, който ще посреща всички пътуващи към града и Южното Черноморие. Строителна компания „Азимут..
Трети кръг срещи на преговорите за увеличаване заплатите на работещите на летищата в Бургас и Варна са се провели, но засега те са без успех...