Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британски мозъчен тръст предлага мерки срещу придобиване на земя от чужденци

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Британски дясно ориентиран мозъчен тръст предлага радикални планове за спиране на чужденци, живеещи извън Европейския съюз, да купуват имоти във Великобритания, както и за ограничаване на инвестициите в ново строителство. Организацията "Сивитас" критикува правителството, че позволява на богати чуждестранни инвеститори да предизвикват "бум" на пазара за недвижимо имущество, като тласкат цените нагоре и лишават милиони британски граждани от реален достъп до пазара.

Подобни мерки биха попречили на хора като Роман Абрамович, собственик на футболния клуб "Челси", или други руски олигарси, да продължават да увеличават списъка си с придобити британски жилища. Цели се още да се ограничи потокът от инвестиции от страни като Китай, Малайзия и Сингапур.

Загрижеността на "Сивитас" е породена от факта, че много от хората със средни и ниски доходи са принудени да плащат високи наеми, тъй като не могат да си позволят да купуват жилища. Организацията предлага да се въведе схема, подобна на тази в Австралия, където не се позволява на чужденци да купуват имоти, освен ако това не носи ползи за развитието на пазара за недвижимо имущество.

По данни на "Сивитас" през 2012-а година 85 процента от покупките на елитни жилища в Лондон са с пари от чужбина. За последните две години само 27 процента от новопостроените жилища в Лондон са станали притежание на британци, като повече от половината са собственост на граждани от Сингапур, Хонконг, Китай, Малайзия и Русия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите гласуват вота на недоверие към кабинета утре в ранния следобед

Утре в 13,10 часа ще е гласуването на третия вот на недоверие към кабинета "Желязков". Това стана ясно след приключването на днешните дебати. Вотът е внесен от "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие", а темата е "провал във фискалната политика на кабинета".  Депутатите разискват внесения от "Възраждане" вот на недоверие "Величие"..

публикувано на 03.07.25 в 13:29
Манол Генов

Екоминистърът определи като несъстоятелен вотът на недоверие на "Величие"

Министърът на околната среда и водите Манол Генов определи като "несъстоятелен" внесения по инициатива на "Величие" (с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ) нов вот на недоверие за провал в екологичната политика на кабинета. "Все още не е гласуван вота, който внесоха преди няколко дни. Днес в 11:00 часа внасят нов вот на недоверие. Значи те са..

публикувано на 03.07.25 в 13:25
Пропалестински протест в Лондон.

Четирима обвинени за проникване с взлом във ВВС база на Острова

Във Великобритания четирима души бяха обвинени за проникване с взлом в базата "Брайз Нортън" на Кралските военновъздушни сили, където причиниха щети на военни самолети. Турбините на два самолета бяха напръскани с червена боя от активисти на групата "Палестинско действие", която вчера беше забранена като терористична организация. Нанесените..

публикувано на 03.07.25 в 13:21

Гърция: Проверки за ограничаване на достъпа до плажа

Гърция използва дронове, за да следи нарушенията по непозволено заемане на плажа с чадъри и шезлонги. Глобяват и събарят незаконните постройки. Над 3000 оплаквания от туристи са получили гръцките власти в рамките на един месец за ограничаване на достъпа до брега на морето. До 60 000 евро достига глобата за заведения, които са поставили..

публикувано на 03.07.25 в 13:14
Марио Рангелов

Четвърти депутат напуска ПГ на Алианса за права и свободи

Четвърти депутат напуска групата на Алианса за права и свободи. Марио Рангелов вече е независим депутат и освобождава места в две постоянни комисии и една временна. Рангелов се присъединява към тримата си колеги, които вече напуснаха формацията, приближена до Ахмед Доган - бившият им лидер Джевдет Чакъров, Ваня Василева, която си тръгна в края..

публикувано на 03.07.25 в 13:13
В Рим, 18 юли 2023 г.

Червен код за жеги в Италия

Червен код за горещини за днес и утре е издаден за 20 големи италиански градове от Алпите до остров Сицилия. Горещините засягат цяла Италия с температури от 37 до над 40 градуса на въздуха, a на морската вода - средно около 27 градуса. Над 29 са градусите в района на делтата на река По.  През последните часове починалите в резултат на..

публикувано на 03.07.25 в 13:09
Елена Дариева

Елена Дариева: Извиненията и на Борисов, и на Тошко Йорданов са половинчати

Извиненията и на Бойко Борисов към журналистката Петя Владимирова, и на Тошко Йорданов към младите лекари са половинчати - те се извиняват за тона, но не и за казаното . Това каза пред БНР Елена Дариева, управител на социологическа агенция "Насока". " Арогантността превзема все по-голяма част от народните представители , за съжаление. Вече все..

публикувано на 03.07.25 в 13:07