Задържана е 50-годишната Антоанета Първанова, служител на Държавната агенция "Технически операции" (ДАТО). Твърди се, че в продължение на минимум два месеца срещу заплащане тя е информирала хора, които са обект на специални разузнавателни средства. Разследването продължава и периодът може да се окаже по-дълъг. Заедно нея са арестувани още трима души, съобщиха на извънредна пресконференция от прокуратурата и от ДАНС.
Първи за нерегламентирания интерес на Първанова към подслушвани лица е разбрал шефа на ДАТО Цветан Китов благодарение на системата за вътрешен контрол. После случаят е поет от ДАНС и след това отива в прокуратурата. Установено е, че месец и нещо в края на миналата година Първанова е влизала многократно в системата и е точила информация, която е подавала на поръчалите я лица на цени от 500 до три хиляди лева.
Клиентите й заместник главният прокурор Борислав Сарафов упорито наричаше абонати.
Един уличен дилър трудно може да си позволи да проверява дали е подслушван или не. Това са лица на по-високо, специално ниво. Политици няма за момента, каза Сарафов.
Участници в пресконференцията говориха за морални щети, нанесени от служителката на ДАТО, намеквайки, че е поставила под заплаха важни за разследващите разработки.
Вие как мислите? Дали е възпрепятствала едно разследване, когато е изнасяла информация дали определени лица са на контрол, като е изнасяла информация и по отношение на мотивирането на искането СРС-та, каза Сарафов.
Иначе съвместната акция беше посочена като рекламна за ефекта от СРС реформата.
Това е един прекрасен пример за това, че е възможно прилагането на СРС-та да става в две независими една от друга институции. Представете си тази жена, която е имала възможност да проверява всеки ден телефона си дали й се подслушва и дали по нея се прави нещо, какво би станало, ако всичко беше съсредоточено на едно място. Нямаше да можем да го хванем това. Така имаме взаимен контрол, каза агент номер едно Владимир Писанчев.
Антоанета Първанова е обвиняема за разгласяване на държавна тайна. Посредник между нея и абонатите й бил зет й. Тя е арестувана на работното си място, а той заедно с още двама души в столичен мол.
Министрите на отбраната на дузина европейски страни заедно с украинския им колега Рустем Умеров проведоха среща чрез видеоконферентна връзка, за да координират позициите си пред американско-руската дипломатическа офанзива, от която те са изключени на този етап, предаде АФП. Срещата снощи беше съпредседателствана от естонския министър на..
Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора . Към момента общината не разполага със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център..
Закрита министерска среща за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства в европейската общност ще се състои днес в София с участието на министъра на енергетиката Жечо Станков. Ще се включат представители на Великобритания, Молдова, Унгария, Гърция, Азербайджан, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие,..
Всяка война се води за ресурси. Трайният мир за Украйна минава през сделка за ценните метали на страната. Това е, което САЩ искат. Това каза в интервю за БНР политологът доц. Искрен Иванов от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Войната може да приключи при две условия – уреждането на статута на ценните метали и трайни гаранции..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград, Велико Търново, Видин и Добрич ". Това показва регионално изследване с карта на енергийната и социална уязвимост на домакинствата в България, направено от Института за икономически изследвания на..
Малките лавини тези дни по Седемте езера са почти ежедневие, предупреждават дежурните спасители по циркуса от отряда в Дупница. Последният случай е от неделя по обяд, когато скиор е предизвикал лавина в улей край хижа "Рилски езера". За щастие инцидентът се е разминал без жертви. Това е първият случай за тази година на човек, попаднал в..
Полски и съюзнически военни самолети се задействаха тази сутрин, за да гарантират сигурността на полското въздушно пространство, след като Русия нанесе въздушни удари по Западна Украйна, заяви операционното командване на полските въоръжени сили, цитирано от Ройтерс. "Предприетите стъпки имат за цел гарантиране на сигурността в регионите,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.