От днес ще плащаме задълженията към НАП - данъци, глоби и осигуровки, по четири отделни сметки. Промяната е в сила от 1-ви март, но на практика ще се прилага от първия работен ден на месеца. Тя бе разписана след решението на Конституционния съд да обяви единната сметка за противоконституционна.
Плащанията на данъци ще се извършват по поредността на тяхното възникване, но към НОИ и Здравната каса чрез заявления може да бъде покриван избран период. Последната сметка е за вноските за втора пенсия.
Промяната няма да наруши хода на данъчната кампания, увери говорителят на НАП Росен Бъчваров:
Промяната не би следвало да създава сътресения или проблеми, още по-малко хаос.
Сроковете за подаване на декларациите и плащането на дължимото остават.
В предаването „Преди всички“ председателят на Института на дипломираните експерт счетоводители Бойко Костов каза, че с промяната няма да се стигне до затруднения за бизнеса: До известна степен ще се минимизират възможностите за грешки, тъй като няма да може в една сметка да се превеждат както осигурителни, така и данъчни плащания. Тъй като НАП при системата на единната данъчно-осигурителна сметка не отчита аналитично, по видове, задълженията на отделните лица, сега ще се минимизира възможността от грешки.
Ако престане смесването на данъчни и осигурителни плащания това ще е добре за бизнеса. Но когато се взимат такива решения е добре да бъдат съобразени с микро и малките предприятия в България, които в момента са на ръба на оцеляването. Всеки лев, даден отгоре, се явява като тежест за техния бизнес, заяви заместник-председателят на Националната занаятчийска камара Даниела Стоянова.
71-годишна пешеходка е в болница, след като е била блъсната от кола на улица в Монтана. Пробите за алкохол на водача и пострадалата са отрицателни. Възрастна пешеходка е пострадала, след като е била блъсната от лек автомобил в Монтана. Инцидентът е станал вчера, около 10 часа, на ул. "Васил Левски" в града. 36-годишен моторист в тежко..
Липса на кворум провали редовното заседание на Съдийската колегия, на което се очакваше кадровиците да обсъдят как решението на Съда на Европейския съюз по отношение на мандата на Съдебния инспекторат се отнася към дейността на самия Висш съдебен съвет. На 30 април Съдът в Люксембург обяви за недопустимо и застрашаващо независимостта на..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може би го помните от разтърсващата история "Момчето с раираната пижама". Водата, символ на самотата, на самоналоженото изгнание, но и на пречистването, тук се превръща в главно действащо лице. С..
Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви пред журналисти в Брюксел, че е уверила европейските институции, че приемането на еврото от 1-ви януари догодина, остава ключов приоритет за България и: "Вървим уверено към неговата реализация, въпреки всичко". "Въпреки опитите на президента да отклони страната ни от постигане на нейната..
Книгата "Между любовта и литературата" на Илия Волен ще бъде представена утре в клуб "Яйцето" в Софийския университет от 18 часа. Пред БНР литературният критик и издател на книгата Марин Георгиев разказа за автора: "Илия Волен и в онези времена, в епохата на соцлитературата, не беше в първите редици, но всички, които обичаха истинската..
Университетите в Обединеното кралство са изправени пред данък върху чуждестранните студенти съгласно новите имиграционни правила. Така наречената "Бяла книга", представена от премиера Киър Стармър, предлага завършилите в страната чуждестранни студенти да се завърнат в родните си страни до 18 месеца, освен ако не си намерят квалифицирана работа...
Експерти на Националният осигурителен институт ще проведат на 16 и 17-ти май информационно-консултативни дни за български граждани в Генералното консулство на Република България във Франкфурт на Майн. Българите, живеещи в провинция Хесен, ще имат възможност да се информират и да задават въпроси свързани с пазара на труда в Германия, условията за..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..