Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атина преговаря за поредния транш с финансова помощ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гърция отново преговаря с кредиторите, като се очаква споразумение до края на седмицата, за да бъде отпуснат поредният транш от финансовата помощ. Германският финансов министър заплаши Гърция, че без споразумение помощта се прекратява. Синдикатите отговорят с двудневна стачка следващата седмица.

Европейският съюз постави условие пред Атина за бързо споразумение по финансовите мерки, което ще осигури поредния транш от помощ.

Днес отново стартират преговорите между кредиторите и правителството. Споразумението трябва да се подпише до края на седмицата, за да се отблокират средствата от транша.

Депутатите в Атина приеха спешно закон само с гласовете на управляващата коалиция за закриване на 23 държавни фирми, които са нерентабилни. Цялата опозиция гласува против. Синдикатите отговориха с двудневната стачка следващата седмица.

По настояване на кредиторите министерството на финансите премахва всички допълнителни бонуси на държавните служители. Няма да се изплащат допълнителни средства за отдалеченост от местоживеене, извънреден труд. Нощният труд ще се компенсира с отпуск. Тези мерки са част от програмата за икономии в бюджетния сектор.

Днес премиерът Андонис Самарас анулира издадена вчера заповед на министъра на обществения ред, с която се спираше изплащането на допълнителни средства на полицаите. Правителството се изплаши от протести на органите на реда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни журналистът Никола Бацаров

След тежко боледуване ни напусна нашият колега от Новините Никола Бацаров, Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на Радиото и Новините на " Хоризонт". Баци, както го наричаме, учеше новинарите на обективност и професионализъм, на проверка на източниците и любопитство към историята и световната политика.  Поклон пред..

публикувано на 10.05.25 в 22:01
Хората в Шринагар, Индия, са излезли от домовете си.

Експлозии в столица на контролираната от Индия част на Кашмир

Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, часове след като Делхи и Исламабад се договориха за прекратяване на огъня.  Източник от индийското правителство заяви, че Пакистан е нарушил прекратяването на огъня, договорено само часове по-рано. Франс прес съобщава за силни взривове в Сринагар в..

публикувано на 10.05.25 в 20:31

Патриарх Даниил е на вечерното богослужение в катедралата в Ловеч, благослови жителите

Патриарх Даниил присъства молитвено на вечерното богослужение в катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и благослови жителите на града по повод утрешния празник на Ловеч - ден, в който Православната църква почита паметта на солунските равноапостоли и храмов празник на катедралата, която носи имената на светите братя. Негово светейшество за..

публикувано на 10.05.25 в 20:28
Гроздан Караджов

Транспортното сътрудничество - във фокуса на разговор между министър Караджов и турския му колега

Гроздан Караджов и Абдулкадир Уралоглу обсъдиха транспортното сътрудничество между България и Турция Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с турския си колега Абдулкадир Уралоглу. По време на разговора турският министър на транспорта и инфраструктурата покани Гроздан..

публикувано на 10.05.25 в 19:37

Приют за бездомни във Великотърновска област спира работа

Първият приют за бездомни във Великотърновска област спира да работи. Центърът за временно настаняване към евангелската църква в Горна Оряховица затваря, защото не може да се издържа. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Центърът за временно настаняване на хора без дом или в затруднено положение "Промяна" затваря на 31 юли...

публикувано на 10.05.25 в 19:26
Последовател на палестинското движение

"Хамас" разпространи клип с двама живи израелски заложници

Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде БТА. Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим..

публикувано на 10.05.25 в 19:18
Росен Желязков

Желязков: Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир

С публикация в социалната мрежа Х, премиерът съобщава за участието си във виртуална среща за Украйна  Росен Желязков написа, че България непрекъснато подкрепя Украйна от началото на войната.  "Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир. Заявих това по време на срещата на държавните и правителствените..

публикувано на 10.05.25 в 19:14