Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еколози отстояват своите предложения за промени в Закона за Черноморското крайбрежие

Свилен Овчаров
Снимка: БГНЕС

Еколози настояват да се приемат предложенията им за промени в Закона за Черноморското крайбрежие. Те предлагат да се забрани строителството в местата, които са едновременно крайбрежни територии и попадат в защитени зони. 

От коалицията "Да остане природа в България" и Асоциацията за алтернативен туризъм отново заявиха, че са против промените в Закона за Черноморското крайбрежие, които ще улеснят поставянето на преместваеми обекти в 100-метровата ивица от плажа към сушата.

Адвокат Свилен Овчаров сподели опасенията на еколозите: Ще променят начина на изчисляване на квотата на плажните съоръжения с цел да улеснят точно тази практика да се поставят плажни съоръжения, които са недостъпни за посетителите на плажа.

Еколозите припомниха, че все още не са нанесени в кадастъра местата със земи, въпреки, че е направено описание. Владо Руменов, член на инициативния комитет за граждански контрол при опазването на културното наследство, посочи нерешения проблем с опита за незаконно строителство в Националния археологически резерват "Яйлата":

Има издадено решение, което не подлежи на обжалването. Трябва да се събори. За да се събори, Министерство на околната среда и водите следва да издаде заповед за това събаряне, което по закон трябва да направим, но се оказа, че никой в България не може да задължи това министерство да изпълни закона и да издаде тази заповед.
Вместо да се строят хотели, да се развият къмпингите край Черно море, предложи председателят на Асоциацията за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В резиденция Бояна се проведе среща на външните министри на България и ФРГ Георг Георгиев и Йохан Вадефул -  13 октомври 2025 г.

Първите дипломати на България и Германия приветстваха изпълнението на първата фаза от мирния план за Газа (ОБНОВЕНА)

Министрите на външните работи на България и Германия приветстваха изпълнението на първата фаза от мирния план за Газа и освобождаването на израелските заложници. Германският външен министър на посещение у нас Георг Георгиев и Йохан Вадефул разговаряха тази вечер в София: "Примирие,  за което трябва да отдадем дължимото на президента Тръмп и..

обновено на 13.10.25 в 22:10
Богомил Стоев

Над 95 хиляди туристи са посетили Плевенската епопея през тази година

Над 95 хиляди туристи от страната и чужбина са посетили от началото на годината до момента единствената Панорама у нас -  "Плевенска епопея 1877г.".  Уникалният исторически музей е един от символите на града, разказа Богомил Стоев, историк и ръководител на отдел "Връзки с обществеността" в Регионалния военно-исторически музей, част от..

публикувано на 13.10.25 в 22:05

"Русия финансира и фалшиви проевропейски партии в Молдова"

От 23 партии и кандидати, които участваха в парламентарните избори в Молдова, поне 15 бяха платени от Русия, директно или чрез посредници .  Това каза молдовският политически експерт и анализатор Валериу Паша на дебат в комисията по сигурност и отбрана на Европарламента в Брюксел. Платените от Кремъл около 300 млн. евро за тази цел, по данни на..

публикувано на 13.10.25 в 21:37

Позитивни сигнали от забраните за телефони в някои американски училища

Миналата седмица Принцесата на Уелс в есе написано заедно с професор Робърт Уолдингър от Харвард Медикъл Скул предупреди, че прекаленото ползване на смартфони и компютри създава “епидемия,” която пречи на семейния живот. В същото време в различни точки на света училища въвеждат забрани за използване на телефони от учениците. Едни виждат в тях..

публикувано на 13.10.25 в 21:30
Снимката е илюстративна.

ЕП: Запазване на правата за обезщетение при закъснял или отменен полет, както и на безплатен ръчен багаж

Закъснението на полет, за което пътникът да получи компенсация, да остане 3 часа - това е позицията, която комисията по транспорт и туризъм на Европейският парламент прие за преговори със Съвета на ЕС с 34 гласа "за" и двама "въздържал се".  Мандатът за тази позиция ми бе даден от 95 на сто от колегите ми в Комисията, заяви пред БНР докладчикът по..

публикувано на 13.10.25 в 21:15

Екоминистърът: Депозитната система за използваните опаковки ще бъде въведена през 2027 г.

Националната депозитна система за опаковки ще бъде въведена през 2027 г. , е обявил министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините. В прессъобщението, изпратено до медиите, се посочва, че през следващата година Министерството на околната среда и водите..

публикувано на 13.10.25 в 20:32
Йохан Вадефул и Георг Георгиев

Външният министър след среща с германския си колега: Кандидатите за еврочленство трябва да спазват условията

Кандидатите за членство в ЕС трябва да спазват критериите и условията, с които сами са се съгласили. България иска да привлече вниманието към Черно море. Между България и Германия стоят много силни връзки. Обединени сме в посока разширяване на ЕС със Западните Балкани, Молдова и Украйна.  Това заяви българският външен министър Георг Георгиев..

публикувано на 13.10.25 в 20:31