Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 11 града се провеждат безплатни прегледи за високо кръвно налягане

Снимка: Радио Видин

Жителите на единадесет града у нас ще имат възможност днес да се прегледат безплатно за високо кръвно налягане. Хипертонията е най-опасният фактор за развиване на сърдечно-съдови заболявания. От нея страдат 1 милиард души в целия свят, а до 2025-а година броят им може да нарасне с още половин милиард. 

Повишеното кръвно налягане е една от най-честите причини за смърт, за сърдечни заболявания, инсулти и сърдечна недостатъчност, отбелязват лекарите по повод Световния ден на хипертонията днес. Тя е водещ риск за смъртност на жив плод и майчина смъртност при бременни, за деменция и бъбречна недостатъчност. 

На националната кампания под мотото "Самостоятелен контрол на кръвното налягане и диабета" в 11 града в страната от 10 до 16 часа на публични места ще се разположат пунктове за измерване на теглото и кръвното налягане. Тази година захарният диабет е акцент, тъй като е мощен зависим фактор, увеличаващ риска от сърдечно-съдови заболявания. 

По данни на Българското дружество по ендокринология, около 10 на сто от хората боледуват от захарен диабет, като 80 на сто от тях имат хипертония. Диабетът е еднакъв - и при мъжете, и при жените. Най-честите причини за смърт при него са сърдечно-съдовите заболявания и бъбречната недостатъчност. 

Глобалният сърдечно-съдов риск нараства драматично, когато артериалната хипертония е съчетана с рискови фактори, свързани с храненето и начина на живот, повишен холестерол, наднормено тегло, повишена консумация на сол и захар, обезвижване, тюнюнопушене.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сватбата на века" на Джеф и Лорън Безос

Като в приказките три дни продължиха празненствата за определяната за сватба на века - тази на милиардера Джеф Безос и избраницата му Лорън Санчес, вече Безос.  Двойката се врече във Венеция, на остров Сан Джорджо, където се намира монументален комплекс, проектиран от архитекта от 16-ти век Андреа Паладио, и който разполага с емблематична камбанария,..

публикувано на 05.07.25 в 14:09
МБАЛ - Пазарджик

Пазарджишката болница с благодарност към лекар, спасил двама души на плаж в Поморие

Ръководството на Многопрофилната болница в Пазарджик изрази своята благодарност към д-р Димитър Бакалов, който е спасил два човешки живота на плажа в Поморие. Бакалов работи именно в пазарджишката болница, а спасените от него мъж и жена са в добро състояние. Само в рамките на минути, д-р Димитър Бакалов, заместник - завеждащ Спешната помощ в..

публикувано на 05.07.25 в 14:03
Любомир Николов, директор на СДВР.

Николов: Не е сигурно, че т. нар. "Локали" са участвали в сбиването в центъра на София преди ден

Установени са участниците в инцидента със сбиване в центъра на София от преди ден. Това съобщи директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов.  Той уточни, че не може да се твърди със сигурност, че става дума за така наречените "локали". "Незабавно сме се самосезирали в Столична дирекция, тъй като нямаме официално подаден сигнал, нито от..

публикувано на 05.07.25 в 13:38

Евакуираха още едно селище заради големия пожар в Германия

Поредно населено място в Германия беше евакуирано поради големия горски пожар, бушуващ на границата между федералните провинции Саксония и  Бранденбург , предаде ДПА. Спешните служби очакват около 45 души да бъдат принудени да напуснат домовете си в село Якобстал Банхоф в саксонската община Цайтхайн, съобщиха властите в област Майсен...

публикувано на 05.07.25 в 12:56

Близо 4 700 безработни ще преминат през обучения за професионална квалификация

Близо 4 700 безработни ще преминат през обучения за професионална квалификация и придобиване на професионална квалификация по проекти на представителните синдикални и бизнес организации. Средствата за одобрените проекти са 8 640 000 лева, осигурени от тазгодишният Национален план по заетостта. Предвидено е минимум 35% от преминалите през..

публикувано на 05.07.25 в 12:52
Наталия Киселова

Киселова: "Съдружници по неволя" сме. Правителството ще работи, докато повечето партии го поддържат

Правителството ще работи докато повечето от парламентарните групи по поддържат, защото партиите са "съдружници по неволя".  Така председателят на парламента Наталия Киселова коментира думите на вицепрезидента Илияна Йотова, че стабилността на кабинета на Росен Желязков зависи от лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. "Аз мисля, че при..

публикувано на 05.07.25 в 12:32

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: Кръвопреливане без корупция

Освен демографски проблем, България има и проблем с политическата ангажираност на гражданите - когато активността е 6%, няколко джипки на охранителна фирма решават изборите, а това е некрасиво, както е писал един репресиран представител на руската култура. Борис Пастернак писал, че да си знаменитост е некрасиво и по-добре да си в дълбока..

публикувано на 05.07.25 в 12:30